reklama

Vodní zámek Blatná

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném městě na Strakonicku v Jihočeském kraji, asi 60 kilometrů severně od Českých Budějovic. Blatná patří nesporně mezi stavebně historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější vodní panská sídla u nás. Díky svému půvabu se stala jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro natáčení filmů. Vznikla zde i oblíbená filmová pohádka Šíleně smutná princezna.

Historie

Jméno Blatná dostala osada a dřevěná tvrz podle bažin, v nichž byla na kamenném ostrůvku postavená. Tvrz se nacházela na významné obchodní stezce mezi Sušicí a Horažďovicemi. První dochovaná písemná zmínka je z roku 1235, kdy zde sídlil vladyka Vyšemír. Dřevěná tvrz byla později, ve 13. století, přestavěna na kamenný hrad, zbytky románské byly nalezeny v roce 1926. Mezi prvními majiteli ve 13. století byli Bavorové ze Strakonic.

Od roku 1391 byli majiteli Blatné jejich příbuzní páni z Rožmitálu. Na konci 14. století došlo k významné přestavbě hradu – původní dvorec byl stržen a nově byl vybudován kamenný palác s hranolovou věží v čele. Bylo upraveno i okolí na vodní příkop. Rožmitálové měli velmi dobré postavení u českého dvora, sestra Lva z Rožmitálu Johana byla manželkou krále Jiřího z Poděbrad. Jaroslav Lev z Rožmitálu vedl české diplomatické poselstvo, o němž vypráví první český cestopis „Z Čech až na konec světa“ od Václava Šaška z Bířkova. Ze svého putování si přivezl i inspiraci na přeměnu Blatné. Své nejlepší časy zažíval hrad v 15. století, kdy zde žil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, jenž pod vedením proslulého stavitele Benedikta Rejta vybudoval z Blatné reprezentativní sídlo. Bohužel se při velkolepých přestavbách zadlužil a jeho syn Adam Lev musel hrad prodat.

Nakrátko získali Blatnou do vlastnictví Šternberkové, kteří ho prodali Janovi z Rozdražova, jehož syn nechal vybudovat rozsáhlý renesanční palác. Za třicetileté války byl přerušen rozkvět Blatné, hrad byl vypleněn. V pobělohorském období vymírá rod Rozdražovských po meči. V roce 1695 získal Blatnou na sto let uherský rod Serenyiů a s ním se zde začal uplatňovat nový umělecký a architektonický směr baroko. V roce 1798 koupil hrad Karl Hildprandt z Ottenhausenu. Na přelomu 18. a 19. století byl původní hrad proměněn na zámek. Následně došlo k vybudování anglického parku na místě původní obory. Hildprandtové vlastnili zámek do roku 1948, kdy jim byl zkonfiskován. Dlouhá léta byl zámek kvůli rekonstrukci uzavřen. Po roce 1990 byl v rámci restitucí navrácen původním majitelům, baronka Kornelie Hildprandtová s dcerami se zde znovu usadila. Rodina se stará o obnovu zámku a jeho zpřístupnění veřejnosti.

Akce

Během návštěvnické sezóny se na zámku konají různé akce, jako jsou netradiční prohlídky (noční, dětské), výstavy, klavírní kurzy apod.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Blatná je pro veřejnost otevřen od dubna do června o víkendech, během letních prázdnin od úterý do neděle, v září a v říjnu o víkendech. Základní vstupné je 100 Kč.
Zámecký park je přístupný denně po celý rok.

Kontakty

Správa zámku Blatná
Na Příkopech 320
Blatná
388 01
tel.: 383 422 934

e-mail: [email protected]
web: www.zamek-blatna.cz

Svatby

Romantická svatba na vodním zámku Blatná je snem mnoha nevěst. Touha prožít den jako princezna z pohádky se může stát skutečností. Za krásného letního počasí se může svatební obřad odehrávat v zámeckém parku, v interiérech je k dispozici Obrazárna v Rozdražovském paláci, církevní sňatky mají své místo v zámecké kapli v Rožmitálském paláci. Pronájem těchto prostor je třeba domluvit se správou zámku. Městský úřad Blatná vyřizuje formální záležitosti a kromě toho má na zámku k dispozici obřadní síň.

Tipy na výlety

Zámek Lnáře
Zámek Březnice
Zámek Čimelice
Vodní hamr Dobřív
Zřícenina hradu Helfenburk
Zřícenina Kašperk
Alšova stezka

reklama
Doporučené recepty
    reklama