reklama
 

Víno - nápoj magie a kouzel?

Ještě jsme se ani nestačili nostalgicky ohlédnout za letní dovolenou a už tu máme září, čas babího léta, čas sklizně, čas hojnosti.

Foto: iStock

Září je významným měsícem zejména pro vinaře, kteří napjatě sledují dozrávání vinných hroznů a při tom stanovují prognózy, jak kvalitní vinnou sezónu mohou letos očekávat.

I my si budeme povídat o víně, odbornou terminologii ale raději přenecháme povolanějším a podíváme se na vztah vína k magii, kouzlům a duchovnímu světu vůbec. Víno bylo odpradávna považováno za magický, kouzelný nápoj s prazvláštními účinky. Stará známá rčení "in vino veritas" nebo "víno svazuje nohy, ale rozvazuje jazyk" nám mohou naznačit, jaká důležitost byla a je vínu a jeho schopnostem ve společnosti přisuzována. Škoda jen, že nemáme k dispozici odpověď na otázku, kolik důležitých dohod bylo uzavřeno při popíjení vína či kolik důležitých tajemství bylo při té příležitosti vyzrazeno.

Víno je oblíbeným nápojem bohů, již starořečtí bohové z bájné hory Olymp pozvedli tento opojný nektar na nejvyšší úroveň a přidělili mu ve své mytologii samostatné božstvo - Dionýsa (někdy také Bakchose), který je bohem úrody, především však vína. Tento omamný nápoj pil také Ježíš Kristus při své poslední večeři, než se vydal s křížem na Golgotu. Víno je dodnes součástí různých duchovních i magických rituálů - jedním z neznámějších rituálů je mše svatá, při níž věřící přijímají víno jako Ježíšovu krev, dále je také součástí mnoha obětních rituálů.

Víno můžeme představit i jako nápoj lásky; kdo ví, kolik milostných vyznání by možná nevzniklo bez romantické euforie a povznesené nálady, která víno provází? Kolik manželství by nebylo uzavřeno, kolik párů usmířeno, kolik dětí by se třeba vůbec nenarodilo?

Vinný nápoj je možné využít také k přímému věštění! Je možné věštit ze sklenice vína, kdy médium čte z obrazů, které vidí na hladině - podobně jako z poháru s vodou; tato věštecká disciplína se jmenuje pegomantie. Anebo je možné věštit z vinné sedliny, která nám zůstane na dně dopité sklenice - podobně jako ze sedliny mleté zrnkové kávy, pak hovoříme o kafomantii. Samostatná věštecká disciplína založená na principu věštění ze vzorů, jež vytvořilo rozlité obětované víno, se nazývá oenomantie.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama