reklama

Video test: Zkusili přežít v rozpáleném autě

Video: Dobrovolníci si vyzkoušeli, jaké to je být 10 minut zavřený v rozpáleném autě.

Na včerejší horký den nikdy nezapomene mladá rodina z Nitry. Jejich dvouletá dcerka zemřela v rozehřátém autě poté, co ji zapomněli na sedadle. Všiml si ji až procházející muž a zavolal záchranáře. Děvčátko po několika hodinách v pekle však nejevilo známky života.

Záchranáři mají kvůli pokračující vlně veder napilno stále. Včera se teploty místy vyšplhaly na úmorných 37 °C, a tím to zdaleka nekončí. Vydržet v tramvaji nebo v autobuse je skoro nemožné. Jak by vám asi bylo v zavřeném voze? Podívejte se na zajímavé video, experiment, kdy si kolemjdoucí vyzkouší v rozpáleném autě vydržet "pouhých" deset minut. Skupina Kars4Kids jim nabídla odměnu cca 2500 Kč, ovšem pokud vydrží...

Dobrovolníků se přihlásilo mnoho, šlo přeci o peníze

Následně byli připoutáni na zadní sedačky. Z rozpáleného interiéru je dostalo pouze uplynutí časového limitu nebo stisknutí záchranného červeného tlačítka. Co myslíte, kolik z nich si odnášelo peníze?

Někteří se ze začátku snažili uklidnit plynulým dýcháním, ale už za chvíli bylo třeba odkládat oblečení. Po několika minutách se dostavila panika a zraky se upínaly na červené tlačítko. Následovaly pocity zoufalství, těžké dýchání, zlost. Všichni nakonec použili záchranu a chtěli ven před uplynutím 10minutového limitu. "To byla ta nejhorší věc, jakou jsem kdy v životě zažil," dodal jeden z dobrovolníků a polil se studenou vodou.

Když pár minut zničí dospělého člověka, co by asi prožívaly děti?

Jak může někdo nechat živého tvora v autě?

Nejspíš si ťukáte na čelo a nechápete, jak byste vy mohli nechat dítě nebo čtyřnohého mazlíčka v autě. Podívejte se na jednu modelovou situaci. Je vám to povědomé?

Jsme jenom lidi, nelze myslet na všechno. Vzpomeňte si, kolikrát jste uvažovali, zda jste vůz vůbec zamkly. Zkuste se při vystupování na chvíli zastavit a klidně si nahlas říct: Beru si peněženku a mobil, na zadním sedadle nikdo není, zakryji kufr, zavírám dveře, zamykám. Nedělejte věci automaticky...

Když je venku přes 30 °C

Tropická vedra přináší celou řadu zdravotních komplikací. Nejen, že nestačíme chladit organismus, ale přehřívá se celé naše okolí. Web Novinky.cz přináší video, kdy pomocí termokamery můžete vidět, jakou teplotu mají věci kolem vás.

  • oblečení: 35 °C
  • vlasy: 57 °C
  • sedadlo v tramvaji: 50 °C
  • okno: 39 °C
  • povrch tmavého auta: 60 °C
  • povrch světlého auta: 40 °C
  • teplota uvnitř vozu: 55 °C
  • teplota na palubní desce vozu: 61 °C
  • teplota volantu: 65 °C

Jak horké počasí snášíte vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

úvodní foto: YouTube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se děje s tělem dětí při úpalu?

Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí

7 důvodů, proč byste měli spát nazí: Stres a cukrovka


Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama