reklama

V ženských vaginách žádný vzrušivý bod není, tvrdí odborníci. Jejich výzkum překvapil

Takzvaný G bod, který je od 50. let považovaný za jednu z nejvýznamnějších ženských erotogenních zón, by se měl podle sexuologů přejmenovat. Název je podle nich zavádějící. Nejedná se totiž o konkrétní bod, ale o větší oblast, která se rozprostírá na přední stěně vaginy.

G bod dostal své jméno podle německého gynekologa Ernsta Gräfenberga, který ho poprvé popsal. "Termín není přesný," shodují se sexuologové.
G bod dostal své jméno podle německého gynekologa Ernsta Gräfenberga, který ho poprvé popsal. "Termín není přesný," shodují se sexuologové. | Foto: iStock

"Neexistuje jediný bod, ale pět samostatných tkání," vysvětlil sexuolog a spoluautor studie Irwin Goldstein ve své studii publikované v březnu v časopise Sexual Medicine Reviews. S dalšími dvěma kolegy poukázal na to, že je zavádějící mluvit o konkrétním bodu, jelikož se ve skutečnosti jedná o pět různých erotogenních tkání. 

Za G bod se od roku 1950, kdy své jméno získal podle německého gynekologa Ernsta Gräfenberga, který tuto erotogenní popsal jako první, považuje oblast na přední stěně vaginy. Pod názvem Gräfenbergův bod byla v roce 1981 tato oblast popsána v odborném textu, týkající se ženské ejakulace. Vycházelo se v něm z toho, že stimulace tohoto místa může vést k sexuálnímu vzrušení a následně i k orgasmu

Ve zmíněné březnové studii Goldstein se svými kolegy popsal, o jaké konkrétní oblasti jde. Konkrétně v ní vyjmenovává klitorální bulby, kořeny klitorisu, přední vaginální stěnu, močovou trubici a parauretrální žlázy. "Současný termín G bod je mylný, a tím pádem nevhodný," zmiňují autoři. "Pět erotogenních zón na přední vaginální stěně by mělo být přesněji a vhodněji nazýváno Gräfenbergovou zónou nebo G zónou," navrhují. 

"G bod není žádný čtvereček nebo kolečko. Je to naopak plocha zasahující od přední poševní stěny okolo ústí močové trubice směrem ke klitorisu. Jedná se o celou erotogenní oblast," potvrzuje gynekolog Štěpán Machač a souhlasí s tvrzením, že G bod by měl z anatomického hlediska zahrnovat těchto pět částí. Ty disponují nervovým zakončením, které způsobují potěšení, intenzita každé z nich se u každého člověka liší. "Z anatomického hlediska nemůžete G bod popsat jinak než jako zmíněné tkáně," dodává.

"Na základě Gräfenbergova popisu přední vaginální stěny jako té, která obsahuje 'odlišnou erotogenní zónu', se domníváme, že následné použití termínu 'G bod', který o 31 let později vytvořil Frank Addiego se svými kolegy, je zavádějící," míní autoři studie. 

Mohlo by vás zajímat: Jestli pořád nechápete souhlas k sexu, představte si místo sexu šálek čaje (31. 5. 2021)

Jestli pořád nechápete souhlas k sexu, představte si místo sexu šálek čaje | Video: Bílý kruh bezpečí/ Emmeline May a Blue Seat Studios
reklama
Doporučené recepty
    reklama