Vánoční tradice z různých koutů světa: Společná sauna a pečený páv možná překvapí
Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších svátků na světě, a tak není divu, že zdomácněly v mnoha zemích. Ovšem vánoční zvyky nejsou všude stejné, některé tradice „od sousedů“ vás možná opravdu překvapí.
Podle výzkumů vnímá většina Čechů Vánoce stále jako tradiční svátky, které jsou o klidu, rodinné pohodě a samozřejmě dobrém jídle. Předvánoční nákupní šílenství sice klid moc nepřipomíná, ale na Štědrý den, a hlavně na následující dva svátky vánoční, se rodiny scházejí a stále dodržují některé křesťanské tradice.
To třeba v Litvě je tradicí vlečení velké dřevěné klády, která je brána jako symbol smůly, které je nutno se zbavit, a tak ji několik odvážlivců vleče a jejich rodiny a přátelé je doprovázejí a zpívají přitom lidové písně, na závěr se všichni sejdou u dobrého jídla a pití. A na čem si Litevci pochutnají? Na Štědrý den se drží přísný půst, pije se voda a jíst se mohou jen vařené fazole a chléb. O to víc se všichni těší na večer, když se podle tradice jí 12 jídel, proto, že apoštolů bylo také 12, mezi chody převažují ryby, ale také se jí tradiční studená řepná polévka nebo sýry. Podle tradice se zbytky z hostiny nechávají na stole do druhého dne do rána, pro duše zemřelých.
Konzervativní Anglie a finská sauna
Angličané, zejména starší generace, si pořád zakládají na svém konzervativismu, a tak nikoho nepřekvapí, že anglické Vánoce jsou tradiční, připomínají v mnohém ty české. Jedině jídlo je jiné, Angličané jedí krocana plněného ořechovou nádivkou a závěrem vánočního hodování je vždy vánoční puding. Na jeho výrobě by se podle tradice měla podílet celá rodina, vyrábí se v době adventu a každý člen rodiny by ho měl jít aspoň jednou zamíchat. Ovšem pozor, nepředstavujte si puding tak, jak ho známe my, ten anglický je vytvořený ze sušeného ovoce, loje, sirupu, alkoholu, vajec, koření a mouky. To ve Finsku oslavy Štědrého dne propukají v pravé poledne, večer, po bohoslužbách se jedí ryby, Finové většinou připravují obložené mísy se slanečky, ale také šunkou a hořčicí. Mezi vánočními zvyky nesmí chybět ani společná návštěva sauny. Dárky v téhle severské zemi nenosí Santa ani Ježíšek, ale Joulu Pukki.
Norové, pozor na košťata
V Norsku nosí dětem dárky Julenissen, aby měl sílu obdarovat všechny, musí mu norské děti dávat den před Štědrým dnem za okno ovesnou kaši. Podle norských legend vychází na Štědrý večer z úkrytů čarodějnice, které hledají košťata, na kterých by odletěly, proto se všechna musí ukrýt do bezpečí, jinak by v domě nezbylo ani jediné…
Úplně odlišné jsou pak oslavy na jihu, v Bulharsku. Nečekejte žádné velké hodování, na Štědrý den večer se jí vepřové maso a luštěniny, zajímavý je ale způsob stolování, mnoho rodin má totiž ubrus s jídlem položený na zemi na slámě, aby to připomínalo chlév, kde se narodil malý Ježíšek.
Vánoce u sousedů
Sousední Německo má hezké vánoční prvenství, poprvé se zde totiž objevil vánoční stromeček, bez kterého si dnes už svátky neumíme ani představit. Nejraději mají Němci jedličku a zdobí ji výraznými ozdobami, chybět pod stromkem nesmí ani zvoneček, který připomíná andělské zvonění. Na Štědrý den si sousedé pochutnávají na rybách, obvyklá je pečená štika nebo candát, kapr, ale také husa či kachna na jablkách s bramborovým knedlíkem a zelím. Rakušané Vánocemi žijí, hodně si potrpí na adventní výzdobu, stejně jako výzdobu štědrovečerní tabule. Stejně jako my pečou cukroví a na stole nesmí chybět ani vánočka nebo štrúdl. Hlavním pokrmem je jako u nás kapr, nebo tradiční řízek či pečené vepřové či kachna. A v žádné domácnosti nechybí ani Kletzenbrot, sladký chléb s křížalami, který naši sousedé obvykle na Štědrý den snídají, hojně posypaný cukrem.
Vánoční zajímavosti
Ve Venezuele jezdí věřící na mše, které probíhají od 16. do 24. prosince, na bruslích!
Na Filipínách se jí na Štědrý den lepivá sladká rýže, která je symbolem rodinné soudržnosti.
Pro správného Australana jsou Vánoce spojené s pohlednicemi a přáními, čím víc jich od přátel a sousedů dostane a vyzdobí jimi byt, tím lepší svátky.
Na Ukrajině nesmí na vánočním stromečku chybět umělý pavouk!
Na Havaji začínají Vánoce příjezdem obrovské vánoční lodi, která veze tradiční sváteční jídlo.
V Argentině je na štědrovečerní tabuli hlavním chodem pečený páv, paví peří je také tradiční vánoční dekorací.
V Belgii je nejzásadnější výzdoba, pokud máte dům se zahradou, neměl by na ní chybět obrovský strom a betlém, nejlépe v životní velikosti.
V Řecku chodí v průběhu Štědrého dne po ulici chlapci, kteří zpívají tradiční kalandra - koledy, a občas přinášejí k domům malé lodě vyrobené ze skořápek, což byl starobylý řecký zvyk…