reklama

Jak vybrat vánoční stromek s ohledem na přírodu? Zkuste letos ekologickou variantu

Nepřemýšleli jste nad tím, že letos Vánoce pojmete trochu jinak a místo tradičního řezaného stromku zkusíte ekologičtější variantu?

Foto: Unsplash.com

Ještě nikdy se o ekologii nemluvilo tak vážně a intenzivně jako právě teď. Mění se kvůli ní způsoby stravování (zákaz plastových příborů, obalů a brček na jedno použití je za dveřmi), oblékání (vstoupit do extrémně levných módních řetězců začíná být pomalu, ale jistě faux pas), ale třeba i cestování (diesel je sprosté slovo, automobilky se soustřeďují na elektřinu, lidé si hlídají uhlíkovou stopu). Není tedy právě letos ideální čas, kdy začít podobně přistupovat i k vánočním svátkům?

Začít můžeme u vánočního stromečku, respektive u jeho výběru. Touto dekorací si v prosinci zdobí domov každý z nás. Podle Ekologického institutu Veronica se jen v Česku ročně prodá milion vánočních stromků, které pak končí u popelnic. Jaký tedy vybrat, pokud se vám nelíbí představa, že se živý stromek pěstoval jen kvůli pár svátečním týdnům?

Na umělý zapomeňte

Možná vás to překvapí, ale nejhorší variantou je stromek umělý. Samozřejmě pokud ho už doma máte a pořád vypadá pěkně, používejte ho v klidu i nadále, protože věcí bychom se měli v rámci ekologického smýšlení zbavovat, teprve když doslouží.

Jestli jste si ale hodlali pořídit nový, nedělejte to. Umělý stromek z PVC byl totiž pravděpodobně vyroben někde v Asii, odkud sem absolvoval dlouhou cestu. Už jeho výroba často zásadně zatěžuje životní prostředí, o jeho následné likvidaci ani nemluvě. Bude se rozkládat stejně dlouho jako plastová lahev. Kromě toho existují studie, podle nichž materiál v domácnosti nemusí svědčit zdraví malých dětí, protože se z něj může uvolňovat olovo.

Jestliže netoužíte po živém stromku, můžete si pořídit strom dřevěný, třeba od slovenské firmy Stromcheck. Vydrží navěky, zdobit ho můžete úplně stejně, a kdyby se vám nelíbila světlá barva dřeva, klidně ho natřete nazeleno, ať se tomu živému podobá víc.

Živý stromek ano, ale…

Živý stromeček milujeme. Krásně provoní byt a člověk si připadá tak nějak víc propojen s přírodou. Je však dobré vědět, že vánoční stromky se přímo pěstují pro tento účel, a aby rostly co nejrychleji a zajistily maximální výdělek, jsou stříkány pesticidy a dalšími hnojivy, které si pak přinášíte domů. Druhým problémem je nesmyslnost celé akce - využíváme půdu k jednorázové oslavě.

Lepší variantou je stromek prodávaný v květináči. Pokud máte balkon či zahradu, kam ho můžete během roku oddelegovat, vydrží vám více než jedny Vánoce. Případně jej po Vánocích můžete vysadit do lesa - je ale nutné počkat do jara, aby se takzvaně chytil a neuhynul. V každém případě ho nekupujte jen tak někde, ale ve specializovaných zahradnictvích, a ptejte se - nesmí totiž být jen tak narychlo zasazen před Vánocemi, ale pečlivě v květináči pěstován.

Půjčte si ho

Vůbec nejjednodušší variantou, když se chcete chovat uvědoměle, je stromek si vypůjčit. Stačí dát do Googlu heslo půjčovna nebo pronájem stromků a najdete několik takových služeb. Funguje to tak, že si vyberete druh i velikost stromku, přes internet si ho zarezervujete a domluvíte si čas předání. Odborníci z půjčovny vám ho pak dovezou přímo domů, až na místo, kde se budou rozdávat dárky. Odtud si ho po Vánocích pak zase odvezou. Počítejte s tím, že se stromy půjčují na 14 dní, aby jim pobyt ve vytopeném prostředí neublížil a mohly spokojeně růst spoustu dalších let.

Vyrobte si ho

Stromek také mohou nahradit jen živé větve, které posbíráte v lese, dáte do vázy a ozdobíte. Můžete také zapojit fantazii a jít svojí originální cestou. Nakreslete strom na tabuli, vyrobte ho z kusů větví, vyřezejte ho ze dřeva. Slouží také jako skvělý způsob, jak zabavit nedočkavé děti.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama