reklama

Afghánské ženy jako jediné zachraňují životy. "Tálibán ví, že nás potřebuje," tvrdí

Když v srpnu minulého roku v Afghánistánu převzalo moc radikální hnutí Talibán, výhradně mužská vláda začala odstraňovat ženy z veřejných funkcí a zakázala studentkám středních škol navštěvovat výuku. Za zdmi několika nemocnic v Kábulu provozovaných ženami ale existuje jiná realita - ženy zde denně zachraňují životy, nabízejí manželské poradenství a pečují o opuštěné děti.

Afghánská žena v kábulské nemocnici, zranil ji výbuch bomby v autě. Rok 2019.
Afghánská žena v kábulské nemocnici, zranil ji výbuch bomby v autě. Rok 2019. | Foto: Reuters

"Sama mám čtyři děti. Přes den mi chybí, ale říkám jim, že mám důležitou práci. Když Tálibán převzal moc, 12 lékařů z naší nemocnice opustilo zemi," vysvětlila pro britský deník The Guardian 29letá afghánská lékařka Mariam Maqsoodiová, která společně s dalšími ženami provozuje v Kábulu chod jedné z nemocnic. "Všichni jsme se báli a většina z nás chtěla odejít, ale stále jsme tady a zachraňujeme životy," dodává.

Mnoho žen, které zde pracují, jsou často jediným finančním zdrojem rodiny. Gynekoložka Jagona Faizliová, matka tří dcer, má pravidelné noční směny, proto její manžel zůstává v domácnosti, aby pokryl péči o děti. "Než Tálibán převzal moc, pracovalo tu několik mužů. Protože se ale většinou jedná o porodnice, vyhodili je. Dnes jsou tady jen ženy, které pracují pro ženy," popisuje Faizliová.

Žena zachraňuje životy, muž pečuje o děti

Svého muže si Faizliová chválí, tvrdí o něm, že je to nejsilnější muž, kterého kdy potkala, protože jde proti společenským normám. "Vzali jsme se z lásky a já bych si ho každý den vybrala znovu," říká a dodává, že v nemocnici se bez přítomnosti mužů cítí svobodně. "Mnoho žen, které sem přicházejí, mi vypráví o svých manželských potížích. Snažím se jim radit a pomáhat, kde se dá."

Mariam Maqsoodiová zase vypráví, že kvůli nárůstu počtu opuštěných novorozenců v nemocnici - pravděpodobně kvůli afghánské hospodářské krizi - vytvořily adopční výbor, aby zajistily, že o děti bude postaráno. 

"Registrujeme rodiny, které nemohou mít děti a chtěly by nějaké adoptovat. V případě, že pro dítě rodinu nenajdeme, některá z našich zaměstnankyň si obvykle dítě vezme sama," popisuje Maqsoodiová. V nemocnici, ve které pracuje 140 žen, se denně narodí až 100 dětí. Jméno kliniky z bezpečnostních důvodu ale neuvádí. 

Tálibán ví, že nás potřebuje

Ženy zmiňují, že se cítí pod tlakem Tálibánu. Po srpnovém převzetí moci zůstalo mnoho zdravotníků ze strachu doma, v současné době se ale pomalu do zaměstnání vracejí. "Stále jedeme dál. Dokonce Tálibán ví, že nás potřebuje," říká Faizliová. 

Po zmrazení rezerv afghánské centrální banky v zahraničí zdravotnický personál nedostává plat, v současné době jej tak financuje Mezinárodní výbor Červeného kříže. "Bez žen by zdravotnický systém v Afghánistánu nefungoval. V posledních měsících jsme viděli, jak byly odvážné a oddané. Každý den dělaly vše pro záchranu životů bez ohledu na to, že nedostávaly plat a musely cestovat dlouhé vzdálenosti," uvádí vedoucí afghánské delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže Eloi Fillion.

Ženy nicméně uvádí, že budoucnost vidí nejistě: "Většina dívek v Kábulu stále nenavštěvuje střední školu. Jaké příležitosti tady mé dcery mají?" říká Faizliová a dodává: "Afghánistán už není místem, kde si představuji budoucnost pro své děti. Provozujeme tuhle nemocnici a mohli bychom to zvládnout kdekoliv."

Mohlo by vás zajímat: Další prchající Afghánka porodila při evakuačním letu. U porodu asistovaly jen letušky (30.8.2021)

Žena porodila ve výšce devíti kilometrů nad zemí. U narození malé Havvy asistovaly jen letušky. | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama