reklama

Za džíny rány bičem, účesy jen schválené vládou. Země, kde módu určují politikové

Zatímco v posledních letech Afghánky vyznávaly liberálnější styl oblékání, po nástupu Tálibánu se rozmanitost v jejich šatníku musí zredukovat. Představte si, že by existovalo oficiální nařízení vlády, které by vám znemožňovalo nosit vaše oblíbené oblečení. V kterých zemích je oblékání žen ovládáno představami a nároky politiků?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Milujete džíny a trička, vidíte je ve svých oblíbených filmech. Ale nesmíte je nosit. Stejně jako šaty nebo sukně, jejichž lem nebude sahat až na zem. O tom, co si vezmete na sebe, nerozhoduje vkus nebo rozpočet, ale politika vaší vlasti. Nic jste neudělala, abyste žila v takové nesvobodě, jen jste se narodila do místa, kde nemáte ani základní práva.

Na konci srpna minulého roku Kambodža plánovala speciální zákon, který zakazuje nevhodné oblékání ženám. Co to přesně znamená, nikdo neví. Jedno je jisté, je to zásah do lidských práv, který tuto zemi oddaluje od moderního pojetí občanské společnosti.

Podobný příběh probíhá v posledních dnech i v oblasti Afghánistánu. Nově zvolená vláda Tálibánu, ve které není ani jedna žena, zavádí nařízení, které se mimo jiné týká i žen a jejich šatníku. 

Prohlédněte si naši galerii, kde najdete i další země, kde brání ženám ve svobodných volbách v tom, co budou nosit na svém těle.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama