reklama

Prostituce zotročuje ženy, tvrdí španělský premiér. Sexuální byznys chce zakázat

Španělský premiér Pedro Sánchez by chtěl zakázat prostituci, která podle něj zotročuje ženy. Odborníci ale varují, že by tím mohl situaci v sexbyznysu pouze zhoršit.

Španělský premiér se domnívá, že zákazem prostituce pomůže ženám, odborné organizace jsou přesvědčené o opaku.
Španělský premiér se domnívá, že zákazem prostituce pomůže ženám, odborné organizace jsou přesvědčené o opaku. | Foto: Shutterstock

Rozhodnutí předsedy španělské vlády vzešlo z nedělní konference jeho Španělské socialistické dělnické strany. "Z tohoto kongresu vzešel závazek, kterému dostojím. Zakážeme prostituci, která zotročuje ženy," citoval politika časopis Vice

Závazek je v souladu s manifestem strany z roku 2019, jímž chtěli socialisté cílit především na ženské voličky. "Prostituce je jedním z nejkrutějších aspektů feminizace chudoby a jednou z nejhorších forem násilí na ženách," píše se v prohlášení strany. 

Organizace zabývající se problematikou prostituce však varují, že zákaz povede k tomu, že bude toto odvětví ještě nebezpečnější než doposud. "Postup, který spočívá v kriminalizaci klientů a třetích stran, má katastrofální důsledky všude tam, kde byl zaveden," vyjádřila se k tématu Evropská aliance pro práva sexuálních pracovníků. "Jasným varováním by měla být situace ve Francii - nárůst násilí, zhoršení pracovních podmínek a zdraví zúčastněných," doplnila. 

Podle aliance se během pandemie výrazně zhoršila situace sexuálních pracovníků, kteří často skončili na ulici. "Sánchez by se měl sejít s jejich představiteli, pobavit se s nimi o tom, co potřebují, a zavést takové politiky, které je ochrání," navrhuje. 

Ve Španělsku je prostituce legální od roku 1995, je však zakázaná na veřejnosti, dále je potíráno takzvané kuplířství a obchod s lidmi a zprostředkovávání prostituce mezi sexuálním pracovníkem a klientem. Pracovníkům v sexbyznysu také chybí právní status a prostituce není považována za práci, přestože dosahuje 0,35 procenta hrubého domácího produktu země

Tuzemskou prostituci si regulují města

V Česku se prostituce nachází v šedé zóně - není ani zakázaná, ani povolená a právní předpis, který by prostituci definoval, neexistuje, prostituci si regulují samotná města pomocí vyhlášek. Podle zkušeností organizace Rozkoš bez rizika však některé prostitutky legalizují svůj status například prostřednictvím živnostenského listu v oblasti svobodných povolání, kterého využívají například umělci. 

O legalizaci prostituce se dlouhodobě snaží Česká pirátská strana, která kromě sociálního aspektu a ochrany pracovníků upozornila také na to, že by se po zdanění stala příjmem do státního rozpočtu. Loni se legalizaci snažila strana prosadit na úrovni hlavního města, nenašla však podporu u koaličních partnerů. 

Mohlo by vás zajímat: Šla jsem se prodat, dala jsem si to za trest, říká bývalá prostitutka

Legalizace by nám usnadnila podnikání, ta bariéra by se měla odstranit, nemůžeme dělat, že prostituce neexistuje, říká Vladana Augstenová. | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama