reklama
  • Wiki
  • Slovenský čuvač

Slovenský čuvač, velký bílý pes ze seriálu Bella a Sebastián. Nebojácný hlídač stád a oddaný společník. Oddaný a věrný své rodině, vždy připraven ji chránit.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku 62-70 cm a fena mezi 59-65
cm. Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 36-44kg, u feny od 31-37kg.
Tělo je mohutné, se silnými kostmi, pokryté hustou bílou srstí. Hlava je silná, podlouhlého tvaru. Oči jsou oválného tvaru a tmavě hnědé barvy. Čenich je černý. Uši jsou vysoko nasazené, středně dlouhé, přiléhající k hlavě. Tlapky mají zaoblený tvar s masitými, černými polštářky. Ocas je nízko nasazený, doutníkového tvaru a rovný. Srst je dlouhá a hustá, psi mají nápadnou hřívu. Barva srsti je čistě bílá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

Slovenský čuvač je samostatný a bystrý pes. Vrozené vlohy k hlídání z něj dělají nepřekonatelného ochránce jak svěřeného stáda, tak své rodiny. Samostatnost neznamená samotu. Tu snáší velice špatně. Potřebuje být v úzkém kontaktu se svým majitelem nebo jiným zvířetem. Vůči ostatním psům se chová dominantně, feny a ostatní zvířata však snáší velice dobře.

Slovenský čuvač - charakteristické rysy

- nebojácný
- bystrý
- přizpůsobivý
- aktivní

Výchova a péče o psa

Slovenský čuvač vyžaduje harmonickou a důslednou výchovu již od štěněte. Důležitý je co nejčastější kontakt s majitelem a jeho rodinou, díky které se pes naučí hierarchii. Je nadmírně inteligentní, rychle se učí a k výcviku postačí dobře používat tón hlasu. Věnovat se můžete různým výcvikům, včetně pasteveckého. Vyžaduje dlouhé procházky nebo velký pozemek s možností využít své hlídací vlohy.
Jeho dlouhá srst je samočistící. K údržbě postačí jednou za týden vykartáčovat. V době línání je potřeba kartáčovat každý den. Tento pes je odolný vůči nemocem díky důslednosti při výběru chovných párů. V době růstu je potřeba zajistit kvalitní stravu a štěně nepřetěžovat.
Štěně s PP pořídíte za cenu od 10 000,-Kč. Bez papírů za cenu na základě dohody.

Chov

Klasifikace F.C.I. Sekce 1 – Psi ovčáčtí pastevečtí a honáčtí kromě švýcarských salašnických psů, Skupina 1. Ovčáci, bez zkoušky z výkonu. Informace ohledně chovu naleznete na www.slovensky-cuvac.cz.

Historie plemene

Slovenský čuvač pochází z hornatých Tater. Za úkol měl chránit stáda a majetek svých pánů. Díky své husté bílé srsti byli považováni za luxusní plemeno. Plemeno kvůli vývozu do zahraničí málem zaniklo. Za jeho záchranu se zasadil Dr. Antonín Hrůza. FCI uznala toto plemeno v roce 1965.

Podobná plemena

- Český horský pes
- Bernský salašnický pes
- Leonberger

Související články

reklama
reklama
reklama