reklama

Shiba inu je japonské psí plemeno s povahou statečného samuraje. Svého majitele miluje, avšak stále si zachovává svou individualitu. Je také hravá a veselá. Shiba inu je hrdé a výjimečné plemeno.

Vzhled plemene

Shiba inu patří mezi malá psí plemena. Pes dorůstá do výšky v kohoutku do 40 cm a fena do 37cm. Váha zpravidla 8-10 kg.
Celková stavba těla je svalnatá se silnou kostrou. Lebka je široká, s černou nosní houbou a silnými zuby. Uši jsou trojúhelníkové, vztyčené. Oči jsou hnědé, poměrně malé a vnější koutek je lehce zdvižený. Trup je silný a rovný. Tlapky jsou dobře klenuté s pevnými polštářky. Ocas je vysoko nasazený, nesený pevně stočený.
Srst je s podsadou v barvách zlatá, černo-žlutá, sezamová, černo-sezamová, červená sezamová.

Povaha

Shiba inu je zvídavý, neohrožený, inteligentní psí jedinec zachovávající si svou individualitu. Je silně majetnická a neohrožená. Dokáže však také skotačit a vymýšlet všelijaké šaškárny pro pobavení svého majitele. Shiba je velice statečná a nebojácná, takže neváhá napadnout psi větší než je ona sama. Majitel musí být při držení shiby opravdu obezřetný a dbát na její bezpečí.

Shiba inu- charakteristické rysy

- samostatná
- nebojácná
- hrdá
- veselá

Výchova a péče o psa

Shiba inu potřebuje vyrovnaného, trpělivého majitele, který bude respektovat individualitu tohoto hrdého plemene. Povely velmi rychle chápe avšak plní je za podmínky, kdy sama uzná, že je splnění daného povelu pro její dobro. Miluje volnost, prozkoumávání krajiny a lov. Toto plemeno se doporučuje venčit na vodítku, vzhledem k silným loveckým pudům a samostatnosti se rozhodovat. Ulovenou kořist hltá, ať už se jedná o žábu či ptáka.
Shiba se hodí jak na do domu, kde může celoročně pobývat venku tak i do města. Je přizpůsobivá, neštěká, trpělivě čeká na příchod svého majitele. Je velmi čistotná, během dne si čistí srst, neničí majetek ve svém domově. S ostatními zvířaty nevychází přátelsky. Její majetnické sklony nepotěší případného druhého psa, ani pokud se jedná o stejné plemeno. Shiba chce být vždy a ve všem prostě první.
Shiba má krásnou srst, která líná dvakrát do roka a to značným způsobem. Toto období je pro všechny chovatele náročné. V mezidobí stačí párkrát do týdne prokartáčovat.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu od 15 000,-Kč. Vzhledem k specifické povaze se doporučuje pořídit štěně s PP, kdy je jasná povaha obou rodičů.

Chov

Dle klasifikace Mezinárodní kynologické federace (FCI) je shiba inu zařazena do skupiny V – Špicové a primitivní typy, sekce 5 - asijští špicové, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na www.shiba-club.cz.

Historie plemene

Shiba inu patří mezi nejstarší japonská psí plemena. Shiba inu byla chována na japonském venkově a využívána pro lov v lese a křovinách. Nelovila jen drobnou zvěř, ale také medvědy a jeleny. Ve své domovině jsou do dnes používány při lovu. V Evropě a USA se shiba stala rodinným společníkem.

Podobná plemena

- Západosibiřská lajka
- Laponský pes
- Akita inu

Související články

reklama
reklama
reklama