reklama

Tato vždy usmívající se bílá kulička, připomínající polární lišku je velmi přítulná a přátelská ke všem lidem, dětem i ostatním psům. Řeč je o samojedovi. Samojed je původem sibiřské tažné plemeno. Je to velmi houževnatý a fyzicky zdatný pes a má vlídnou, společenskou povahu.

Vzhled plemene

Řadí se mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku 51–56cm a fena 46-51cm. Váha se zpravidla pohybuje mezi 23 až 30kg. Celková stavba těla je vyvážená se silnou kostrou a lehce protáhlým trupem. Hlava je klínovitého tvaru a má lehce zploštělé čelo. Krk je silný, v rovnováze s hlavou. Uši jsou poměrně malé, vysoko posazené a osrstěné, mají trojúhelníkový tvar a jsou vzpřímené. Oči jsou tmavohnědé a daleko od sebe. Kromě celkově silné a dobře osvalené kostry mají velmi silné nohy. Mají měkkou a hustou podsadu a hrubší delší krycí chlupy. Za typickou barvu srsti se považuje čistě bílá, bílá se žlutou nebo krémová. Vysoko nasazený silný ocas je zatočený na hřbet.
Toto plemeno se dožívá průměrně 12-14 let.

Povaha

Samojed je velmi inteligentní pes, velmi hravý, přítulný a přátelský úplně ke všem. Tento velmi kontaktní pes je nejšťastnější ve společnosti svého pána nebo rodiny. Má velmi rád děti. Přesto se vyznačuje spíše nezávislou povahou, což se projeví hlavně při "ochotě" plnit některé povely, které často plní až po svém uvážení. Ovšem, abyste nebyli v omylu, díky své inteligenci zvládne základní výcvik bez problémů. Není to vhodný hlídací pes ani pes pro umístění do kotce. Je velmi houževnatý a nevadí mu celoroční pobyt venku, ale pokud má dostatek pohybu, dokáže se přizpůsobit i životu v bytě.

Samojed - charakteristické rysy

- energický, hravý
- přátelský, přítulný
- houževnatý, vytrvalý

Výchova a péče o psa

K dobré výchově psa je nezbytná důslednost a systém založený na motivaci a odměnách. Má svoji hlavu a někdy mu splnění povelu trvá trochu déle. Samojed potřebuje mnoho pohybu. Fyzická zátěž je pro něj nezbytná. Péče o srst je náročnější než u jiných plemen. Je potřeba každý den vyčesávat a v období línání tento úkon ještě zintenzivnit. Jinak jeho srst má tzv. samočistící efekt a navíc nepropouští vodu. Kromě péče o srst není nijak náročný.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu kolem 10 000,-Kč, bez průkazu původu záleží na dohodě s majitelem.

Chov

Podle klasifikace Mezinárodní kynologické federace (FCI) je samojed zařazen do skupiny - špicové a primitivní plemena, sekce 1 – Severští tažní psi. Informace o tomto plemeni naleznete například na stránkách www.samojed-klub.cz.

Historie plemene

Samojed je velmi staré plemeno. Sloužil především jako tažné zvíře saní a jako hlídací a lovecký pes Samojedů, což byla etnická skupina kočovných Něnců, kteří žili v severním Rusku a na Sibiři. V roce 1889 se tito psi dostali do Evropy a v 60. letech do Československa.

Podobná plemena

- Akita inu
- Aljašský malamut
- Sibiřský husky

Související články

reklama
reklama
reklama