reklama
 

Rozchod bez vysvětlení: Co stojí za strašákem jménem Ghosting

Herečka Charlize Theron nedávno ukončila vztah se Seanem Pennem tak, že mu přestala brát telefony a odpovídat na vzkazy. Prostě zmizela. Vymazat vás ze života může nejen partner, ale i kamarádka.

Foto: iStock

Termín "ghosting" doslova znamená, že s vámi někdo přeruší bez jakéhokoliv vysvětlení kontakt. Nebude zvedat telefony, reagovat na zprávy, neotevře, když zazvoníte.

Zní vám to neuvěřitelně? V celosvětovém měřítku se s podobným ukončením partnerských i přátelských vztahů setkalo 26 procent žen a 33 procent mužů.

"Řekni proč?"

Důvod, proč vás někdo odřízne, je jasný. Bojí se konfliktu a strach mu neumožňuje čelit vašemu potenciálnímu hněvu. Dotyčný je plný svých emocí a to poslední, co by teď zvládl, je utkat se s těmi vašimi. Můžete zažívat bezmoc, zradu, nepochopení, ale věřte, že ten, kdo zmizel jako duch (proto název ghosting), se také necítí nejlépe.

Podle psychologů je to ale nejhorší způsob, jak vztahy ukončovat (nemluvíme teď o párech, kde je přítomno násilí a zneužívání, tam skutečně vezměte okamžitě nohy na ramena).

Vyhýbáním se střetům jen zvyšujeme vztek u druhé strany, u sebe pak prohlubujeme pocity viny. Dodnes se cítím divně vůči bývalé kamarádce, které jsem se prostě už nikdy neozvala. Její věčné stěžování na život a soupeřivé chování mě obtěžovalo, ale nedokázala jsem jí důvody, proč už nechci navrhovat další kafíčka a večeře, vpálit do očí.

I bolestivá pravda může pomoct

Na druhou stranu jsem zas ale ocenila odvahu kluka, co se se mnou přišel rozejít i přes to, že jsem konec vztahu neočekávala. I když se musel utkat s mými pocity; zprvu lítosti, poté vzteku a křivdy, hodně mi pomohl. Adresoval, co mu na vztahu vadilo, proč v něm nemůže pokračovat, a nechal mě, abych si z jeho slov vzala to, co potřebuju. I když jsem ho prvních pár týdnů proklínala, zpětně mi jeho upřímnost umožnila na sobě pracovat a posunout se dál.

Určitě se ulevilo i jemu, protože vyhýbání se nepříjemným situacím jen dolévá olej do vašich úzkostných stavů, kdežto vybičování se k odvaze posiluje sebevědomí.

Co s tím, když se to stane právě vám?

V době online randění, kdy můžete lidi přivolávat i mazat tlačítky v telefonu, je začít druhého zčistajasna ignorovat docela snadné. Pokud se vám přestal někdo po pár super rande úplně ozývat, napište mu dopis. Nikdy ho ale neodesílejte, jen v něm popište své pocity. Snažte se svůj smutek a hněv neobracet vůči sobě. To, co se stalo, není vaše chyba. Vyhněte se také generalizaci, že "každý, na koho na seznamce narazíte, je idiot".

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama