reklama

Syndrom včelí královny: Jak zvládnout náročnou šéfovou?

Bývalá americká ministryně zahraniční s českými kořeny Madeleine Albrightová jednou prohlásila, že v pekle je speciální místo pro ženy, které nepomáhají jiným ženám. Jak si vedle takové osoby zachovat zdravý rozum?

Foto: Profimedia.cz

Zášť, intriky, závist či nepřátelství jsou bohužel velmi častým nešvarem kolektivů obecně. Nejnovější psychologické výzkumy ale také ukazují, že řada nadřízených dam je ke svým kolegyním v podřízené pozici krutější než jejich mužští protějšci.

Znáte pojem "alfa samice", což znamená extrémně vůdčí typ, který se vykazuje velkou cílevědomostí, ale menší dávkou empatie? Dobrá zpráva je, že většina žen k takovému chování sklony nemá. Ale když už, tak to stojí za to. Vzpomeňte si třeba na "železnou lady" Margaret Thatcher nebo šéfredaktorku časopisu Vogue Annu Wintour.

Může za to diskriminace

Výzkumy ale dokazují, že pokud se budete pohybovat v sexistickém prostředí, budete se k jiným ženám stavět výrazně hůř. Nebudete jim chtít pomáhat, nic usnadnit či poradit, protože ani vy jste neměla nic zadarmo a svou pozici jste si musela tvrdě vydobýt.

Syndrom včelí královny, co se ráda obklopuje mužskými spolupracovníky, ale své kolegyně ponižuje, se samozřejmě vyskytuje i v českých kolektivech. "Moje šéfová mi na pohovoru rovnou řekla, že do svého týmu nerada přijímá ženy. Prý tu nechce žádný babinec," prozradila třicetiletá projektová manažerka Eliška.

Co s tím?

Nacházet se pod drobnohledem včelí královny je velmi zatěžující zkušenost, která vás ale může posílit. Nikdy se nesnižujte k žádnému podlému chování, jednejte i s tak náročnou ženou na své úrovni a laskavě. Nenechte se zadupat do země, chraňte si své hranice. A hlavně se nebojte, že když nevydržíte její tlak, přijdete o nejlepší místo na světě. Jen možná bude v jiné firmě.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama