reklama

Zpíváte bříšku? Komunikace s miminkem před porodem

Hudba a zpěv v těhotenství prospívají miminku i nastávající mamince.

Foto: Zpívání pro pupíky

Pokud čekáte miminko, možná jste se někdy přistihla, že k němu promlouváte a konejšíte ho nejen dotyky, ale i hlasem. A už jste někdy svému miminku v bříšku cíleně zpívala?

Mnohé nastávající maminky to dělají zcela přirozeně a bez přemýšlení - broukají miminku v bříšku oblíbenou melodii anebo odpočívají při poslechu oblíbené skladby, protože cítí, že jim zpěv a hudba dělají dobře. A děťátku taky. Dělají mnohem víc, než možná tuší. Proč "muzicírovat" v těhotenství?

Dejte vale stresu

Stres v těhotenství, hlavně dlouhodobý, je to nejhorší, co můžete svému nenarozenému dítěti nadělit. Následkem něj může mít problémy s udržením pozornosti, být bázlivé a pomaleji se rozvíjet. Co s tím?

Doporučujeme: Básničky na mytí rukou, písničky proti šišlání

Pravidelně odpočívejte a naučte se relaxovat při hudbě, kterou máte ráda. Hudba je totiž skvělá cesta, po které se k odpočinku a uvolnění dostanete mnohem rychleji. Vyčleňte si na ni klidně každý den čtvrt hodiny a nedělejte nic jiného, jen společně s miminkem poslouchejte a vnímejte navzájem sami sebe.

Pošlete si do bříška radost

Zpěv má blahodárné účinky na zdraví: Upravuje srdeční tep, snižuje krevní tlak a harmonizuje dech. Při zpěvu se do krevního oběhu uvolňují endorfiny, hormony štěstí, takže spolu s hlasem posíláte do bříška i radost.

Dejte šanci mozku

Hudba ovlivňuje a urychluje zrání mozku. Má totiž vliv na takzvanou neuroplasticitu, tedy schopnost mozku vytvářet nová spojení. Ta je nejintenzivnější do třetího roku života jedince. Možná z vašeho dítěte nevyroste génius, přestože už v bříšku bude poslouchat Mozarta, ale dáte jeho mozku šanci, aby se lépe a rychleji rozvíjel.

Obejměte miminko hlasem

Maminčin hlas oblečený do známé melodie je nejpřirozenější způsob, jak navázat a upevnit pouto mezi mámou a miminkem ještě před narozením. Miminko váš hlas miluje bez ohledu na to, jestli umíte zpívat. Vnímá ho už od 16. týdne života a od 34. týdne si ho pamatuje. Můžete ho třeba zkusit naučit, že při ukolébavce se chystáme spát.

Čtěte také: Vzdělávání miminka v bříšku: Blikejte na něj halogenem!

Zpěv je také klíčový pro správný dech, což oceníte při porodu. Hluboký a klidný břišní dech uklidňuje, zlepšuje činnost dělohy a okysličuje krev. Pokud si při zpívání osvojíte takzvané hluboké břišní dýchání, v první době porodní za něj budete vděčná.

Uveďte ho do světa

Seznámení s hudbou ještě v bříšku představuje první seznámení s kulturou tam venku. Zvuky poskládané do určité melodie a v určité tonalitě jsou typické pro kulturní prostředí, ve kterém žijeme. Poslechem nebo zpěvem písní vlastně vyprávíme dítěti první příběh o tom, kam se narodí a začínáme ho seznamovat s mateřským jazykem.

Možná tohle všechno už dávno tušíte a jen nedokážete najít čas nebo příležitost, abyste se v klidu věnovala sobě, miminku a hudbě. Pak můžete vyzkoušet hudebně relaxační workshopy pro nastávající maminky Zpívání pro pupíky. Kromě zpívání a relaxace při hudbě se také naučíte dýchat k porodu, posílíte pouto se svým miminkem a naladíte se na něj ještě před narozením. Navíc se setkáte s dalšími maminkami s "pupíky", s nimiž budete moci sdílet své pocity, zážitky a zkušenosti spojené s těhotenstvím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko "diagnostikovalo" rakovinu, pilo z jednoho prsu

Chtěli volnou hodinu, dali učitelce do kávy projímadlo

Nejlepší vánoční reklamy: Která vyhrává u vás?


Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama