reklama

Změní se vám po kojení prsa?

Čekáte miminko a bojíte se o tvar svého poprsí po kojení? Nebo se bojíte, že kvůli tvaru prsů nebudete moct vůbec kojit?

Kojení
Kojení | Foto: Profimedia.cz

Čekáte miminko a bojíte se o tvar svého poprsí po kojení? Nebo se bojíte, že kvůli tvaru prsů nebudete moct vůbec kojit?

Nastávající maminky, máme pro vás dobrou zprávu! Přestože tvar prsů a jejich velikost mohou ovlivnit kojení, stejně jako i kojení ovlivňuje velikost a tvar prsů, většina žen žádné výrazné změny nepociťuje. Navíc je drtivá většina problémů při kojení řešitelná.

Kdy může být kojení problém?

Potíže s kojením mohou nastat po chirurgických úpravách prsu - zejména po zmenšování. Záleží však na tom, jak byla operace vedena a jestli se zachovalo maximum prsní žlázy, jestli se předělával dvorec a bradavka. Ty pak mohou být na sání dítěte méně citlivé a mléčná žláza nereaguje přesně tak, jak by měla.  Kojení s implantáty většinou problémy nepřináší, i když zcela vyloučeno to není.

Kojit nahrbená

Hypoplastická prsa  - tedy ta s velmi malou prsní žlázou, nemusí dokázat vyprodukovat dostatek mateřského mléka. Existují sice i malé prsní žlázy, které jej produkují dostatek, ale nemusí tomu tak být vždy. V takovém případě je třeba hledat vhodnou polohu, aby miminko dostalo alespoň to málo, co maminka má. MUDr. Jiřina Holická z Laktační ligy doporučuje kojit nahrbená, aby se vše kolem dostatečně uvolnilo.

Velké bradavky vadí

Příliš velká prsa s velkými bradavkami mohou být také problém, protože miminko je nedostane do úst. I tady platí, že s vhodnou technikou kojení se dá leccos zvládnout.

Obrovská, těžká prsa, která mají dvorec s bradavkou až úplně dole, tedy visící, mohou mamince také dělat potíže, protože se dolní část prsu překrvuje a otéká. V důsledku těchto otoků nejde miminku vložit bradavka do úst a prs se poškozuje - vznikají trhlinky. Takové maminky musí nosit kvalitní správnou podprsenku, která negativní důsledky zmírňuje. Samozřejmě je potřeba najít i vhodné polohy ke kojení.

Jak budou prsa vypadat po kojení?

Jen velmi málo žen vnímá po kojení svá prsa jako větší. Ale existují i takové, takže se některé maminky dokonce mohou těšit, že takové štěstí potká zrovna je. Jiné maminky prodělají bohužel změny spíše opačné. Prsa jsou obvykle (zejména po těhotentsví s více dětmi) povislejší. Jejich tvar lze částečně napravit cvičením, případně pak plastikou - modelací či zvětšením.  Je však třeba říct, že většina žen žádné významné změny ve tvaru či velikosti prsů před kojením a ni po něm nezaznamenala. Proto není třeba se kojení obávat.

zdroj: MUDr. Jiřina Holická, Písek

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama