reklama

Záhadný larp: Dobře utajené hry mladých

Víte, čím se baví vaše odrostlé děti? Třeba hrají larp. V životě jste to slovo neslyšeli? Jde o hit, který možná časem převálcuje filmový průmysl.

Foto: Vavřinec Menšl

Víte, čím se baví vaše odrostlé děti? Třeba hrají larp. V životě jste to slovo neslyšeli? Jde o hit, který možná časem převálcuje filmový průmysl.

Kdo by si nechtěl zahrát ve filmu!  Mladým larperům (tak se hráči larpu nazývají) se tento sen splnil. A může se splnit i vám - stačí se domluvit s členy občanského sdružení Court of Moravia, které tyto zábavy organizuje.

Co to vlastně larp je?

Jeho podstatu by psycholog  nejspíš nazval volně strukturovanou hrou. Velkou roli v ní hraje věrohodné, dobře zvolené působivé prostředí a kostýmy. Účastníci dostanou přidělenu postavu, kterou budou hrát, a seznámí se s dějovou zápletkou. Pak organizátoři rozehrají první krok - a zbytek už je na vás...

Doporučujeme: Domácí zvíře zvané Puberťák

Máte možnost stát se na pár hodin někým jiným. Vyzkoušet si, jak byste reagovali ve středověké bitvě, předválečné detektivce, zamilovaném viktoriánském románku... Jste to vy, kdo určuje děj, nebo jen jednáte za postavu, kterou představujete? To už je jedno, hlavně, že se skvěle bavíte! "Je to jako film, ve kterém sám hraješ. A sám si vybereš, jak dopadne," uvádí larperka ze skupiny Court of Moravia kamaráda do hry. Tady se můžete podívat, jak jejich larp probíhal:

Přišlo vám to povědomé? Není divu! Jestli jste někdy hráli táborovou hru v maskách, účastnili se maškarního plesu či viděli šermířské vystoupení, byli jste přímými či nepřímými účastníky larpu - jen se to tak tehdy ještě nenazývalo.

Prožít si svou fikci

Larp (z anglického Live Action Role Play) nemá publikum. Vzniká v různých prostředích. Ideální předlohou jsou pro něj literární a filmové žánry jako fantasy, science fiction, horor, detektivka nebo drama. Jeho smyslem je zábava a prožitek účastníků: vytváření příběhu, ponoření se do fiktivního světa, překonávání překážek, prožití dobrodružství, zkoumání vlastních vnitřních limitů v situacích, kterých běžný život moc neposkytuje.

Přesto může larp být díky propracovaným kostýmům a někdy i hereckým výkonům velmi fotogenický. Vznikají tak reportáže: psané, fotografické, ale i v podobě videozáznamů, které larpeři milují skoro stejně jako samotné hry.

Převálcuje filmový průmysl?

Larp je dnes celosvětový fenomén. V Severní Americe, západní Evropě, Austrálii a Rusku pořádají komerční společnosti larpy pro tisíce účastníků, jsou vydávány časopisy o larpu a specializované obchody prodávají kostýmy a výzbroj  pro bojové larpy. V severských zemích dosahují larpové rozpočty řádu miliónů korun.

Tradiční umění, ve kterém má divák pouze pasivní roli, se tak přesunuje k divadlu, kde roli herců přebírá publikum. Spoluautory se stávají všichni účastníci hry. A spekuluje se o tom, že s rozvojem a snadnější dostupností filmařských technologií se larp jednoho dne vyvine v celé velké odvětví zábavního průmyslu.

Na závěr se ještě můžete podívat, jak si klasický bojový larp užili němečtí šermíři:

Tak co, nemáte chuť si také zahrát? Stát se na chvilku nesmrtelným a neprůstřelným hrdinou, lstivým padouchem, femme fatale nebo tragicky zamilovanou šlechtičnou? Staňte se larperem či larperkou a objevte nové obzory a přátele. Ale pozor - někdy bývá těžké odlišit fikci od reality!

úvodní foto: Vavřinec  Menšl, 5 pravidel

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte tancovat mléko aneb Šílené pokusy pro teenagery

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

18 nejzajímavějších kočičích plemen

5 pravidel

O tom, že larp je vyčerpávající aktivitou, ve které si můžete hrábnout až na dno psychických sil, svědčí celovečerní dokument 5 pravidel režiséra Vavřince Menšla. Byl natočen za pouhé 3 dny v rámci hry organizované sdružením Court Of Moravia. Zachycuje skupinu padesáti lidí různého stáří a profesí, kteří se dobrovolně účastnili larpu s názvem Systém, odehrávajícího se v imaginární nesvobodě totalitního státu.

"Všechno bylo dokonale a do nejmenšího detailu promyšlené. Účastníci hry se museli nazpaměť naučit zpívat hymnu a pět pravidel správného občana. Najednou ale film nebyl jen o hře," říká režisér Menšl. „Podařilo se nám natočit Matrix naruby, ve kterém hra je realitou a realita se stává hrou." Jak larp dopadl, můžete vidět od 28. března v českých kinech.

Nadpis: ">úroveň 1 ">úroveň 2 ">úroveň 3 ">úroveň 4 ">úroveň 5

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama