reklama

Naučte tancovat mléko aneb Šílené pokusy pro teenagery

Věda může být dost zábavná - chce to jen trochu důvtipu a hodně tolerantní rodiče. Pak si můžete nafouknout balónek, aniž byste hnuli ústy, vyrobit horkovodní fontánu, zapálit ocel, zvětšit či zmenšit vejce nebo utopit svíčku - a to všechno hezky pěkně v klidu domova.

Foto: Isifa/Thinkstock

Věda může být dost zábavná - chce to jen trochu důvtipu a hodně tolerantní rodiče. Pak si můžete nafouknout balónek, aniž byste hnuli ústy, vyrobit horkovodní fontánu, zapálit ocel, zvětšit či zmenšit vejce nebo utopit svíčku - a to všechno hezky pěkně v klidu domova.

Snad v každém z nás zůstává někde skryto zvídavé dítě, které čeká jen na možnost, jak se projevit. Chemie mu to umožní. Je úplně jedno, jestli jde o dvanáctiletého školáka, šestnáctiletého puberťáka nebo jeho tátu - neexistuje nic lákavějšího, než si na vlastní kůži vyzkoušet vědecké experimenty s romantickým nádechem nebezpečí.

Mentosky a cola: smrtelná kombinace

Napřed ale varování: postupujte s rozmyslem, některé pokusy by mohly skončit i hodně špatně. Že Coca-Cola dokáže po několika dnech rozleptat vhozenou minci, to mnozí lidé vědí. Víte ale, že může být doopravdy nebezpečná? Stačí do ní vhodit pár bonbónů Mentos. Látky z bonbónu vyvolají prudkou katalytickou reakci, při které se začnou bouřlivě uvolňovat fosforečnany a uhličitany. Kdybyste vypili půl litru z limonády kolového typu a pak spolkli mentosku, může dojít až k roztržení žaludku. Snadno si to ověříte - hoďte zmíněný bonbón do láhve limonády, uvidíte ten gejzír, který bude tryskat ven...

Zamávejte prázdnou gumovou rukavicí!

Už jste vytřeli kuchyň po tomto podařeném pokusu? (Měli jste s ním jít ven!) Nabízíme vám návod na poklidnější zábavu: naučte mávat prázdnou gumovou rukavici!

Doporučujeme: Test z chemie ZŠ

Jak na to? To poznáte z pokusu, který jsme pro vás nafotili. Použijete při něm přetlak, oxidy, kyselost i zásaditost látek a jejich neutralizaci. Pokud experiment provedete pomocí zavařovací láhve a gumové rukavice, získáte půvabný efekt mávající rukavice. My jsme použili: láhev, balónek, ocet, jedlou sodu

  • Postup: Naplňte láhev do třetiny octem. Do balónku nasypte jedlou sodu a navlékněte ho přes okraj láhve. Zvednutím balónku, který však stále zůstává upevněný na láhvi, přesypte jeho obsah do sklenice. Po chvíli se začne balónek nafukovat.
  • Vysvětlení: Ocet a jedlá soda jsou zástupci kyselin a zásad. Reakce octa s jedlou sodou je pak typickým příkladem neutralizace. Produktem každé neutralizace je sůl dané kyseliny a voda. V tomto případě navíc vzniká oxid uhličitý. Z pohledu fyziky pak hraje podstatnou roli přetlak uvnitř balónku. Jak vše proběhne, se můžete podívat tady:

Ještě vám pokusy nestačily? V následující galerii můžete dát nafouknutý balónek do mikrovlnky. Sami uvidíte, co se stane. Najdete v ní také návod, jak vyrobit horkovodní fontánu, zapálit ocel, zvětšit či zmenšit vejce a utopit svíčku...

Netroufáte si na pokusy doma? Zkuste to pod dozorem zkušených odborníků ve Science centru iQpark v Liberci! A jak naučíte tancovat mléko, zmíněné v titulku? To ukazuje krásný pokus z vtipného seriálu Big Bang Theory. Potřebujete na něj jen silné reproduktory, potravinovou fólii a dvě deci mléka... Tak dobrou zábavu - a experimentujte s rozumem!

zdroj: iqpark.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

18 nejzajímavějších kočičích plemen

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama