reklama

Zabíjeli, a teď trpí: Lze dítěti odpustit vraždu?

Udušené batole, brutálně znásilněná a ubitá mladá dívka, nůžkami ubodaná stařenka, domácí tyran. Ti všichni zahynuli dětskou rukou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Udušené batole, brutálně znásilněná a ubitá mladá dívka, nůžkami ubodaná stařenka, domácí tyran. Ti všichni zahynuli dětskou rukou.

Může se jejich mladistvý vrah vrátit mezi ostatní lidi? Za jakých okolností se z něho stal kriminálník? Existuje vůbec cesta zpět? Omlouvá ho věk? Kde leží hranice trestní odpovědnosti? To všechno jsou otázky, na které vůbec není snadné odpovědět.

"Dětští vrazi leckdy potřebují spíš citlivou pomoc než věznění," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jaroslav Žejdl, ředitel speciálního zařízení Boletice na Děčínsku, kde jsou takové děti izolovány. Ne každý odborník s ním ovšem souhlasí.

Vraždy ze zoufalství

Za tragédií často stojí rozvrácené osobní vztahy v rodině pachatele. Podle policejních statistik vraždilo za poslední tři roky sedm dětí ve věku do patnácti let. Pouze u jednoho z nich byla zjištěna deviace - šlo o chlapce, který zavraždil a znásilnil svoji spolužačku v Kmětiněvsi. Ostatní zoufalým krokem řešili situaci v rodině.

"Všechny děti, které jsme tu měli, byly dlouhodobě citově frustrované, ponižované a týrané, neviděly jiné východisko. V péči jsme měli například chlapce, který zavraždil otce. Ukázalo se, že otec celou rodinu dlouhodobě týral a syn chtěl matku a sourozence zbavit trápení. Takového chlapce není, na rozdíl od deviantů, třeba izolovat od okolí. Pravděpodobnost, že čin zopakuje, je stejná jako u lidí, jenž nikdy nevraždili. Podobné případy potřebují intenzivní terapii, a ne represi, ta problémy pouze zakonzervuje," tvrdí klinická psycholožka Božena Lányová, ředitelka diagnostického ústavu v Liberci.

Bojíme se jich

Daleko méně chápavý přístup zaujímá Vojtěch Šňupárek, zástupce vedoucího ústavu pro mladistvé v Polance nad Odrou. Sem se posílají děti, s nimiž si nevědí rady v běžných výchovných ústavech. Dříve byl v ústavu téměř polovojenský režim (ostnatý drát, oplechované dveře, mříže v oknech, svícení v pokojích během noci, osobní prohlídky), po zásahu úřadu ombudsmana se poměry zásadně zmírnily.

Výsledek? "Zařízení původně plnilo lépe společenskou funkci. Mladiství tu sice měli tuhý režim a procházeli šokem, ale vydrželi to. Teď není možnost je k něčemu donutit. Dřív jsme je mohli proplesknout, teď se bojíme na ně sáhnout," postěžoval si Vojtěch Šňupárek.

Odkdy je dítě zločincem?

V ČR je hranice trestní odpovědnosti v současné době stanovena na 15 let a diskutuje se o jejím snížení o jeden rok. Prosazuje ho mimo jiné starosta už zmíněné obce Kmetiněves, kde vraždil mladistvý deviant.

Ve většině evropských zemí činí hranice 14 let, ale existují velké rozdíly. Třeba ve Skotsku je to 8 let, v Belgii a Lucembursku 18 let. Ve Velké Británii jsou trestně odpovědné už desetileté děti, ve Francii třináctileté. U většiny případů stála za snížením hranice trestní odpovědnosti zvlášť brutální nebo nesmyslná vražda provedená mladistvým. V Británii vyvolali úpravu zákona dva dvanáctiletí kluci, kteří jen tak pro zábavu umučili dvouleté batole, ve Francii zase dva mladíci, jenž na pařížském předměstí ubodali spolužáka kvůli sportovním rukavicím.

Je podle vás snížení hranice trestní odpovědnosti řešením dětské brutality a kriminality? O tom můžete diskutovat pod článkem. Nejdřív si ale pozorně přečtěte argumenty pro a proti - není to totiž vůbec jednoduché...

Argumenty PROTI

  • Od roku 1997 počet trestných činů mladistvých klesá.
  • Podle některých psychologů se sice urychluje vývoj fyzický a sexuální, nikoli však sociální zralost.
  • Umístění dospívajících do vězeňských ústavů s nepřirozenou atmosférou je v mnoha ohledech kontraproduktivní (šikana, vynucená homosexualita, zpřetrhání osobních vazeb).
  • Podle kriminologů by stačilo důsledněji uplatňovat postihy, které nabízí existující právní úprava.
  • Není prokázáno, že by zavedení nižší hranice trestní odpovědnosti snížilo dětskou kriminalitu.

Argumenty PRO

  • Trestných činů dětí sice celkově ubývá, ale těch násilných je dvakrát tolik.
  • Věková hranice 15 let není exaktně biologická, ale uměle vytvořená. Při vyspělosti dnešních dětí postrádá smysl, dospívají totiž daleko dřív.
  • Kriminologické výzkumy prokazují, že čím je delikvent mladší a spáchaný trestný čin závažnější, tím je větší nebezpečí recidivy.

zdroj: rodina.cz, rozhlas.cz, cevro

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rekordy a kuriozity batolat: Tomu neuvěříte!

Jen nás nechte, ať si hrajem! Radí svůdce žen...

Prokletí české královské koruny: Nasadíš si jim, zemřeš!

 

Věková hranice trestní odpovědnosti

  • 8 let: Skotsko
  • 10 let: Anglie a Wales, Kypr, Malta
  • 12 let: Irsko, Severní Irsko, Nizozemsko
  • 13 let: Francie, Polsko, Řecko
  • 14 let: Bulharsko, Estonsko, Itálie, Katalánsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko
  • 15 let: Česká republika, Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko
  • 16 let: Portugalsko, Španělsko
  • 18 let: Belgie, Lucembursko

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama