reklama

První dětské zoubky: Rodičům chybí důslednost!

Rodiče malých dětí docela dobře vědí, jak pečovat o zuby svých potomků. Chybí jim však každodenní důslednost, aby jejich snaha byla účinná.

Foto: Profimedia.cz

Rodiče malých dětí docela dobře vědí, jak pečovat o zuby svých potomků. Chybí jim však každodenní důslednost, aby jejich snaha byla účinná.

Jak správně pečovat o první zoubky vědí spíš matky než otcové, téměř 90 % žen má dostatek informací. Naproti tomu více než třetina dotázaných otců přiznala, že si není úplně jista. Vyplynulo to z  výzkumu STEM/MARK v rámci kampaně Náš první zoubek, zaměřené na rodiče dětí ve věku od 6 měsíců do 3 let.

Kazy hrozí i batolatům

Dočasné zuby je potřeba čistit stejně často jako stálý chrup. Večerní čištění je sice pro udržení zdravých zubů nejdůležitější, ústní hygiena je ale pro udržení zdravých zubů nezbytná i ráno. Přesto 17 % respondentů čistí dětem zuby jen večer a po každém jídle se to daří pouhým 8 % dotázaných rodičů. První preventivní zubní prohlídku pak má dítě absolvovat mezi 6. a 12. měsícem života a poté dvakrát ročně až do dospělosti.

„Kaz může i velmi malému dítěti způsobit vážné problémy, které mohou skončit až vytržením zoubku v celkové anestezii," varuje MUDr. Jiří Pekárek, bývalý prezident České stomatologické komory. Jak dodává, první chrup navíc slouží jako důležité „předpolí" pro stálé zuby, modeluje dutinu ústní a budoucí rozložení stálých zubů. To má vliv i na správnou výslovnost dítěte. Kazovost či nutnost vytržení dočasných zubů tak může narušit vývoj a vzhled zubů v dospělosti.

Pomůže rodičům reklama?

Situaci by měla napravit kampaň Náš první zoubek, která má za cíl ujasnit rodičům i dětem správný přístup k péči o zuby. Její hlavní postavou je pejsek Zoubek a jeho maminka, kteří se objevují na všech praktických i motivačních pomůckách péče o zoubky.

Patří k nim voděodolné návody ve stylu dětského komiksu, které znázorňují, jak správně používat prsťáček a dětský kartáček. Pomůcka do koupelny s nahranou písničkou pejska Zoubka pak dětem zpříjemňuje čas strávený čištěním zoubků. Motivačně na ně působí také dětské leporelo a samotná písnička pejska Zoubka.

Všechny zmíněné návody, leporelo i písničku si mohou rodiče stáhnout na webových stránkách projektu nasprvnizoubek.cz, kde také naleznou všechny potřebné informace.

zdroj: nasprvnizoubek.cz, VZP ČR

--------------------------------------------------------------------------------

Bojíte se chodit k zubaři?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama