reklama

Za hranicí vkusu? Reality show s porody v divočině!

Bez pomoci lékařů, bez přístřešku, bez civilizace. V klidu a tichu divoké přírody. Ale také před kamerou. Tak se rozhodly rodit matky v  televizní show Narozeni v divočině (Born in the Wild).

Bez pomoci lékařů, bez přístřešku, bez civilizace. V klidu a tichu divoké přírody. Ale také před kamerou. Tak se rozhodly rodit matky v  televizní show Narozeni v divočině (Born in the Wild).

Co se stane, když se porod jako nejbláznivější zkušenost ženského života stane ještě víc bláznivou a nastávající rodiče se rozhodnout přivést dítě na svět v divočině bez lékařské asistence? To má ukázat nová reality show, která poběží na americké kabelové televizní stanici Lifetime.

Stalo se: Matko, nekřičte nám tady: Vždyť jenom rodíte!

Účastnit se jí budou tátové a nastávající maminky od třetího trimestru těhotenství, tedy v období vypjatých situací, podivných chutí, změn nálad i falešných poplachů těsně před porodem. A také při něm. U produkční společnosti Matador je objednáno celkem osm hodinových epizod.

Poklid přírody vs. jistoty civilizace

Cílem reality show je zachytit ženy rodící v poklidu a kráse přírody, daleko od moderních vymožeností a spěchu. Pořad vychází vstříc trendu fascinace domácími porody a má být protiváhou sterilního prostředí porodnic.

Projekt vzbuzuje kontroverzní reakce ještě před uvedením na obrazovky. Kritici se bojí zejména toho, že inspiruje snadno ovlivnitelné duše a odstartuje sérii nezodpovědných domácích porodů.

Čtěte pozorně: Vykrvácení při porodu aneb Proč rozhodně nerodit doma

"Nemyslím si, že existuje mnoho žen, které by toužily rodit v přírodě. Děláme extrémní předběžná opatření, abychom zajistili bezpečí matek a dětí. Naše přítomnost u porodu jim zajistí větší bezpečí, než kdyby rodily samy domy, jak měly v úmyslu," hájí záměr Eli Lehrer, programový manažer dokumentů Lifetime.

Inspirace na YouTube

Show inspirovalo virální video Přirozený porod, které dokumentuje, jak Australanka Simone porodila na břehu potoka, obklopena idylickou krajinou, svou rodinou a přáteli. "Celý můj předchozí život byl přípravou na tento den," uvedla matka tří dětí, která se po vzoru prapředků rozhodla porodit svou čtvrtou dceru ve volné přírodě.

Dvacetiminutový dokument ze svého porodu umístila Simone na YouTube, kde ho za dva roky shlédlo více než 20 milionů diváků. Vy ho najdete v našem článku:

Video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

Jak Simonin porod vypadal, se můžete podívat v galerii:

Prvorodičkám přístup zakázán

Show Born in the Wild se snaží dokonale pojistit proti všem rizikům. Bezpečí žen by měl zajišťovat pečlivě vybraný televizní štáb. Na místě bude přítomen speciální záchranář a přestože si dvojice bude vybírat k porodu lokalitu mimo civilizaci, vždy to zároveň bude místo v rozumné vzdálenosti od porodnice pro případ, že by nastaly komplikace.

Doporučujeme: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Vybírány budou pouze zdravé účastnice. Účast v reality show nebude povolena prvorodičkám. "Všichni účastníci z nich mají neuspokojivé zkušenosti s porodnicemi, proto se rozhodli pro změnu. Je to prostě věc, kterou lidé dělají, a my s jsme se ji rozhodli zdokumentovat," přibližuje Eli Lehrer. Sám má s domácími porody osobní zkušenost. Jeho druhé dítě přišlo na svět v rodičovské posteli za podpory porodní asistentky.

Příliš velké riziko?

"Vím, že je v současné době hodně medializován trend přílišných lékařských zásahů do těhotenství a objevují se snahy o návrat k přirozenosti. Přitom ale zapomíná na fakt, že právě tato přirozenost měla v historii za následek velmi vysokou úmrtnost," kritizoval záměr filmařů Ron Jaekle, gynekolog z porodnice v Cincinnati, pro americký týdeník Entertainment Weekly. Riziko není příliš vysoké na četnost komplikací, ale pokud už k nějaké dojde, může být smrtící. "To byste si u vlastního dítěte měli dobře rozmyslet," varuje Ron Jaekle před komplikacemi domácích porodů.

Co si o televizní show Narozeni v divočině myslíte vy? Je dobře vracet se ke kořenům a rodit přirozenou cestou? Nebo je péče porodnic nenahraditelná? Či se snad ženy porodnicím začínají vyhýbat kvůli necitlivému přístupu zdravotnického personálu a nevyhovujícímu prostředí bez soukromí?

O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech

Chcete poznat své dítě? Dívejte se, co maluje!

14 důvodů proč nepít energy drinky: Pomalu vás zabíjejí!

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama