reklama

Výběr jména pro dítě: Matriko, vezmeš si to na triko?

Vybírat dítěti srdcem, nebo rozumem? Před touto volbou stojí rodiče vždy, když se snaží shodnout na jménu pro své miminko...

Foto: Isifa/Thinkstock

Vybírat dítěti srdcem, nebo rozumem? Před touto volbou stojí rodiče vždy, když se snaží shodnout na jménu pro své miminko...

Existuje mnoho dobrých doporučení: v kombinaci s příjmením by jméno nemělo vytvářet slovní hříčky, jazykolamy a rýmy; krátké jméno by mělo doplnit dlouhé příjmení a dlouhé zase krátké, k českému patří zase české... Při výběru jména je prostě dobré používat rozum

Jenže při hledání toho jediného a pravého jména pro očekávané miminko hrají stěžejní roli osobní vkus a pocity. A většina z nás (nectíme-li rodinnou tradici, že se každý prvorozený chlapec v rodě musí nést jméno po prapředkovi, který se zúčastnil bitvy na Bílé hoře) se při výběru nakonec stejně rozhoduje srdcem. A pokud srdce velí odhodit konvence a popustit uzdu fantazii, není co řešit. Anebo je?

Když tvořivost škodí

Na to, aby kreativity při výběru jména nebylo přespříliš, dohlíží zákon o matrikách, který nedovoluje vymýšlení jmen zcela nových. Jméno, jímž chcete podarovat dítko, musí existovat a patřit nějaké skutečné osobě. Pojmenovat potomka podle pohádkové postavy nebo nějakého předmětu denní potřeby u nás nelze. Stejně tak zákon trvá na tom, že dítě ženského pohlaví nemůže nést jméno mužské a naopak. Zkrátka také přijdete v případě, že se vám jméno pro prvorozeného zalíbilo natolik, že byste ho nejraději dali i jeho sourozenci, a na problémy narazíte i u zdrobnělých a domáckých podob jména. 

Pokud chcete použít jméno, které sice existuje, ale není k nalezení v českém kalendáři, můžete si jeho použitelnost ověřit na matričním úřadu, ideálně na tom, který bude vašemu dítku vystavovat rodný list. Každá matrika by měla mít k dispozici seznam ověřených jmen, s nimiž nebudou potíže.

Seznam selhal, nastupuje znalec

Může se stát, že vaše volba jména bude natolik originální, že ho na příslušné matrice nenajdou. V takovém případě ještě není nutno propadat beznaději. Můžete situaci pojmout jako výzvu a stát se rodiči prvního nositele daného jména v naší republice. Cesta k získání kulatého razítka s potvrzením vede před soudního znalce v oblasti jazykovědy. V současné době se v ČR ověřováním křestních jmen zabývá jediná soudní znalkyně, a to Miroslava Knappová, mimo jiné autorka populární publikace o křestních jménech Jak se bude jmenovat?

Posudek na křestní jméno stojí zhruba 500 až 1000 Kč. Nevýhodou je, že zaplatíte i v případě zamítnutého posudku a v ojedinělých případech může stát, že příslušná matrika nevezme názor znalce v potaz. Pokud ovšem potvrzení dostanete, zlegalizujete použití daného jména i pro jeho ostatní potenciální nositele. Ověřené jméno se totiž dostane na zmíněný seznam, který mají k dispozici matriky, a bude tak dostupné i ostatním zájemcům. Takže se dá říci, že svou anabází po úřadech a soudních znalcích uděláte dobrý skutek i pro ty, co přijdou po vás. 

Proč mu nedáte normální jméno?

S takovou otázkou se často setkávají rodiče, kteří chtějí vybočit z tradice. Důvodů, proč chtějí mít místo Aničky dají Aniku či místo Honzíka Huga, se najde mnoho. Často k exoticky znějícím jménům sahají páry, kde je jeden z nich cizinec, nebo Češi, kteří žijí v zahraničí. Mnohdy ale za výběrem netradičního jména stojí potřeba se vymezit či životní styl. Někoho může při zase výběru jména ovlivnit numerologie, jiného obliba historické etapy, případně zalíbení ve vzdálenější kultuře, další se může nechat ovlivnit hrdiny zamilovaného seriálu nebo se prostě sveze na vlně rostoucí popularity některých méně obvyklých jmen - mezi skokany minulého roku patřila například jména Sofie, Mia, Tobias či Sebastian

Čtěte také: Děti českých celebrit s bláznivými jmény

Ať už je při výběru jména inspirační zdroj daný hlubokým zájmem či módní líbivostí, faktem zůstává, že se naše společnost stává postupně tolerantnější k různorodým jménům, a dokonce i ke dříve neobvyklým spojením typicky českého příjmení s cizím křestním jménem. Možná že za deset let bude normální jméno Samantha a česká Anička a stane výjimkou... Zda je to vývoj k lepšímu či k horšímu, o tom můžete polemizovat pod článkem.

zdroj: Babyweb.cz

Jedno jméno na celý život? 

Obvyklou praxí v našich luzích a hájích je mít stejné křestní jméno po celý život - na rozdíl třeba od některých domorodých kmenů, kde si jeho členové mění jméno při každém významnějším životním předělu. Pokud ovšem k sobě jméno a jeho majitel výrazně neladí, lze na matrice zažádat o změnu. To se stává i v lepších rodinách. Nedávno se médiích objevila zpráva, že pětiletá dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh uvažuje o změně jména. Aby se lépe hodila k bratrům Maddoxovi, Paxovi a Knoxovi, chce se nechat přejmenovat na Shax.

--------------------------------------------------------------------------------

Jaká jména pro děti?

reklama
Doporučené recepty
    reklama