reklama

Krásná a neobvyklá jména pro holčičky: Inspirujte se!

Amorie. Jorika. Verona. Zaira. Pěkná jména, viďte? Dali byste je však své dceři?

Dívky
Dívky | Foto: Profimedia.cz

Amorie. Jorika. Verona. Zaira. Pěkná jména, viďte? Dali byste je však své dceři? „Tak to jsem nikdy neslyšela..." Taková reakce se dá očekávat. Přesto je záliba v podivuhodných pojmenováních dětí dnes módní.

Jak vybrat jméno? Zapomeňte na seriály!

Když se ozve „Jano!", přihlásí se naráz několik dívek v okolí. Přednost neobvyklého jména je jasná: s ním se to nestane. Ale za jakou cenu? „Moje švagrová pojmenovala dceru Liliana. Docela živě si dovedu představit, jak na ni budou děti ve škole pokřikovat: Liáno! Když jsme si o tom s její mámou povídaly, odpověděla - Chci, aby nebyla tak obyčejná," napsala nám čtenářka Jarka.

Je až s podivem, jak moc se oblíbené televizní seriály a filmy promítají do výběru jména. Jistě žádná máma netouží mít doma slepou holčičku, nicméně s Milagros jako by se v průběhu seriálu roztrhl pytel. V rozmezí let 1991 až 2000 se pak v ČR narodilo 6 Esmerald, 60 Nikit a 114 Pamel...

Mějte proto na paměti, že vaše dítě ponese jméno, které mu dáte, po celý život, dokonce i když ten úžasný seriál už dávno po právu upadne v zapomnění. Proto by pojmenování mělo splňovat alespoň základní zásady. Jaké to jsou?

 • Volte jméno podle svého vkusu, klidně i neotřelé, ale mějte na paměti, že by mělo být v kalendáři.
 • Důležité také je, aby si váš prcek při jeho vyslovení nezlámal jazyk.
 • Jméno se má hodit k příjmení, aby kombinace nepůsobila směšně. Pokud vlastníte české příjmení, doplňte ho českým jménem. Určitě lépe působí například Tomáš Nový než Amadeus Nový.

Rodová tradice a bible

Pojmenovat dítě po předcích, často po babičce či dědečkovi, bývala tradice, která jednu dobu zcela upadla. Nyní opět zažívá boom. Inspirací mohou být i jména osob, kterých si rodina váží a má je ráda. Další variantou je podlehnout okolí a módním trendům a vybírat ze jmen, jež momentálně frčí. Supermoderna je, zvolíte-li pro své dítko biblické jméno.

My vám nabízíme pět tipů na jméno, které nevyvolá u ostatních dětí smích, a přesto vaši holčičku odliší. Jak se vám líbí... 

 • Anita: ženské jméno hebrejského původu. Je to španělská podoba jména Anna a vykládá se jako „milostná". Stejný původ má i jméno Aneta. Známé nositelky jména: španělská zpěvačka a tanečnice Anita Delgado, švédská herečka Anita Ekberg. Anita slaví svátek 26. července.
  Další jména od A: Agáta, Amorie, Aviona
 • Jorika: původ jména je nejasný. Podle jednoho výkladu je řecký, podle jiného jde zase o obdobu skandinávského Ericka nebo Jörga. Mužskou podobu jména proslavil Shakespeare v Hamletovi: Yorick se jmenoval šašek, nad jehož lebkou pronáší Hamlet svůj slavný monolog o smrti. Svého syna pojmenoval Jorik režisér Juraj Jakubisko. Jorika slaví svátek 15. února.
  Další jména od J: Jasmina, Jessica, Janika
 • Leontýna: ženské jméno řeckého původu. Význam jména je odvozen ze slova leon (lev, lví),  jehož latinská forma je leo. Stejný původ mají i jména Leontina a Leona. Známé nositelky jména: Leontýna, dcera kancléře Metternicha, česká spisovatelka Leontina Mašínová, rumunská sopranistka Leontina Vaduva, Leontýnka Brtníková z Brtníku - filmová postava z filmu Ať žijí duchové! Leontýna slaví svátek 22. března.
  Další jména od L: Lara, Liliana, Lioness
 • Riana: ženské jméno řeckého původu. Je to méně běžná obdoba Ariany. Pochází z řeckých slov ari a andámo a vykládá se jako „velmi se líbící, ctihodná". Známé nositelky jména: americká herečka Ariana Richards, Ariadna dcera krétského krále Mínóa z řecké mytologie. Ariana slaví svátek 7. června (maďarský kalendář).
  Další jména od R: Regina, Roxana, Ruth
 • Verona: ženské jméno řeckého původu. Je to méně běžná obdoba Veroniky. Pochází z řeckého Phereniké (Bereniké) a vykládá se jako „nositelka vítězství". Jiný výklad se odvolává k latinskému vera iconica, což znamená "pravý obraz". Svátek slaví spolu s Veronikou 7. února.
  Další jména od V: Valentýna, Vanessa, Vivien

A co vy, milí čtenáři? Dáváte přednost třeba klasické české Toničce alias Antonii, nebo byste po japonském vzoru svého syna klidně pojmenovali Akuma, tedy ďábel? Jaké nejzvláštnější jméno jste kdy slyšeli? Jaké se vám líbí a jak byste se rozhodně jmenovat nechtěli? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě..

--------------------------------------------------------------------------------

Pořiďte si kalendář nejen pro výběr jména vašeho dítěte.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama