reklama

Ušoun! Netopejr! aneb Když má dítě uši jako plachty

Každá, byť jen trochu menší odlišnost vzhledu dokáže dítě potrápit víc, než byste si mysleli. A odstátá neboli ,,klapatá" ouška jsou patrná na první pohled. Mávnout nad nimi rukou, nebo řešit tento problém chirurgicky?

Foto: Isifa/Thinkstock

Každá, byť jen trochu menší odlišnost vzhledu dokáže dítě potrápit víc, než byste si mysleli. A odstátá neboli "klapatá" ouška jsou patrná na první pohled.

Mávnout nad nimi rukou, nebo řešit tento problém chirurgicky už v útlém věku, abyste uchránili potomka před posměchem? Tento problém řeší hodně rodičů.

Uši se dědí. Bohužel.

"V naší rodině se odstáté uši zkrátka dědí. Má je manžel, měl je jeho dědeček a prý i pradědeček, a teď se s nimi trápí i náš pětiletý Jiřík. Chodí ze školky s tím, že se mu děti posmívají a volají na něj: Ty ucho! Sama bych to nijak neřešila, ale vidím, že on je z toho skutečně nesvůj a poslední dobou odmítá do školky chodit. Mluvila jsem o tom i s naší dětskou lékařkou, která mi radí počkat, protože ouško ještě poroste. Na internetu jsem se zase dočetla, že je vhodné tento problém řešit co nejdříve, aby se zabránilo komplexům méněcennosti u dítěte," neví si rady čtenářka Martina.

Více o psychologických problémech dětí najdete na Babyweb.cz>>

Problém odstátých boltců je vždy vrozený. S tím, jak dítě roste, se však může měnit tvar a úhel boltců. Proto se liší názor na správný čas a nutnost operace i mezi odbornými lékaři.

Zákrok se nejčastěji provádí u dětí od 5ti do 6ti let. Obvykle se provádí v místním znecitlivění a pacienti ji dobře snášejí. Některá pracoviště však preferují u menších dětí provedení v celkové anestézii.

Na operaci ještě před školou?

"Způsobů provedení operace je celá řada. Jednotlivé typy se značně liší a s operační technikou se obvykle liší i průběh pooperačního období," konstatuje MUDr. Evžen Trupar.

"Osobně upřednostňuji operační techniku, při které se tvar boltce modeluje preparací a opracováním chrupavky boltce pouze na její zadní straně. Požadovaný tvar chrupavky se fixuje několika stehy, přičemž přední strana uší zůstává během zákroku nedotčena. Výsledný tvar je vidět bezprostředně po operaci," popisuje chirurg.

Doporučujeme: Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Stehy z rány na zadní straně boltce se odstraňují za 7 až 14 dní nebo vůbec v závislosti na použitém šicím materiálu. Po zákroku má pacient uši kryté gázou, vatou a elastickou čelenkou vyrobenou z trubicového obvazu. Elastická čelenka se nosí nonstop 14 dní a posléze ještě 2-3 týdny na noc. Proto je nejvhodnějším obdobím k zákroku jaro nebo podzim, kdy může dítě nosit čepici. Za nejideálnější se považují jarní měsíce před nástupem do školy.

Dítě by mělo samo chtít

Někteří rodiče preferují provedení operace před nástupem do školy. Podle některých lékařů však může vést operace u menších dětí k zastavení růstu boltce.

Většina lékařů se potom shoduje, že k operaci je vhodné přistoupit až ve chvíli, kdy je samo dítě rozhodnuté, že chce zákrok chce podstoupit. Pak mnohem lépe spolupracuje. To se obvykle týká starších dětí, až kolem 9. roku věku. Rizika otoplastiky nejsou obecně příliš velká, ale stejně jako u jakékoliv jiné operace existují. Jsou to:

  • krvácení
  • vznik hematomů
  • infekce
  • špatné hojení
  • podle zvolené anestezie i rizika spojená s celkovou narkózou

Po 10. roce operaci zaplatíte

Do ukončeného 9. roku věku je operace plně hrazena ze zdravotního pojištění, poté si ji pacient, nebo spíš jeho rodiče, hradí sami. Úprava ušních boltců se provádí na klinikách ORL i na plastické chirurgii. Najít vhodné pracoviště, kde s vámi a s dítětem vhodnost zákroku lékaři zkonzultují, nebývá problém. Vzhledem k ceně je však dobré zákrok zvážit včas. Otoplastika totiž není úplně levná, pohybuje se od 8 000 do 15 000 Kč.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč děti lžou a co s tím dělat

Mladá maminka zemřela úplně zbytečně. Kvůli cukrovce

Zvoní vám v uchu? Nečekejte a utíkejte k doktorovi!

reklama
reklama
reklama