Umíte si hrát s dětmi? Desatero moudrého rodiče
Dětem nechybí hračky, chybí jim čas. Čas společně strávený s tátou a s mámou.
Kolik času trávíte se svými dětmi? A jak moc jsou tyto společně strávené chvilky kvalitní? Umíte si vůbec hrát? Nebo jste to už dávno zapomněli?
Sledování televize, surfování na internetu, chatování, sdílení na sociálních sítích, hraní počítačových her nebo stahování aplikací pro chytré telefony a tablety… Řada zaneprázdněných rodičů je ráda, že bude mít chvilku klidu, a tak tyto vymoženosti svým potomkům s úlevou dopřejí.
Dětem ale nechybí hračky, chybí jim čas. Čas společně strávený s tátou a s mámou a příjemně naplněný.
Co se doopravdy počítá?
Většina rodičů se snaží, aby rodina nestrádala a držela si životní standard. Ve výchově však jejich rodičovská úloha zaostává. Pár vět, prohozených u večeře o uplynulém dni, zatímco střídavě sledujete dění na obrazovce a příchozí poštu v mailu, však nestačí. Počítají se pouze ty chvíle, kdy se vědomě soustředíte na to, s kým jste. Musíte být přítomni i duchem nejen fyzicky.
Doporučujeme: Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč
Čím menší děti máte, tím více potřebují pozornosti. Plánujte společný program - o víkendu zrealizujte dlouho odkládaný rodinný výlet na hrad či zámek, vezměte je do přírody, na zmrzlinu, do kina, čtěte si, kreslete, sportujte, zahrajte si s nimi jejich oblíbenou deskovou hru, ale hlavně - komunikujte. Komu jinému bychom se měli věnovat poctivěji, když ne vlastním dětem?
K tomu ovšem potřebujete dávno zapomenutou dovednost: Měli byste si umět hrát. Děti totiž tráví hrou většinu svého volného času.
Umíte si ještě hrát?
Hraní je zejména pro předškoláky hlavní činností, při níž se baví a zároveň rozvíjejí myšlenkové dovednosti. Porozumět jejich hře představuje klíč k jejich správnému rozvoji, ale také cestu k tomu, jak být vnímavým rodičem a zábavným "parťákem".
"Děti okolo tří let ještě neumí hrát podle složitých pravidel. Pod vedením rodičů si ale rády zahrají jednodušší hry, které odpovídají jejich věku a dovednostem. Bavit je budou především hry s obrázky zvířátek nebo známých postaviček z Večerníčku, ale také hry, jejichž prostřednictvím mohou plnit jednoduché úkoly. Vědomé hraní by děti mělo vést k soustředěné činnosti, procvičit motoriku a také podpořit vývoj řeči," vysvětluje PhDr. Václav Mertin, dětský psycholog z Katedry dětské psychologie na FF UK v Praze.
Herní desatero moudrého rodiče
Už jste zapomněli, jak si hrát? Nevíte, jakou herní strategii zvolit? Poradíme vám!
- Děti nelze ke hře nutit. Potřeba si hrát vzniká přirozeně, z vnitřní motivace. Když určitá hra vašeho potomka nezaujme, upusťte od ní a pokuste se najít jiné, zajímavější podněty.
- Zvídavé dětí rády objevují nové věci. Nabídněte jim hry s překvapením, které pracují s dobře známými prvky (barvami, zvířátky, pohádkovými postavičkami) a které současně představují nové výzvy. O to víc je zaujmou.
- Hra má rozvíjet motorické dovednosti, představivost a tvořivost. Je proto dobré střídat tematické hraní s kostkami, panenkami či autíčky se čtením pohádek či deskovou hrou.
- Při výběru deskové hry klaďte důraz na bezpečnost - herní dílky by měly být dostatečně velké, aby byly pro děti dobře uchopitelné.
- Dítě v předškolním věku potřebuje uznání a ocenění. Chvalte jej za konkrétní úspěchy a kárejte jen výjimečně.
- Děti rády vyhrávají, ale každá hra má svá pravidla - ani ti nejmenší nemohou vyhrávat za všech okolností. I malý hráč by tedy měl postupně pochopit, že výhra není samozřejmostí, a měl by se naučit přijímat prohry. Nezapomeňte však na potřebnou útěchu a povzbuzení.
- Podporujte dětskou fantazii. Hrajte si na vílu, na koně, nebo když bude třeba, přeperte klidně i obra!
- Berte děti často do kolektivu, aby se naučily dělit o hry a hračky, reagovat na nepřiměřené reakce soupeřů nebo se udobřovat.
- Stále oblíbenější jsou tzv. komplexní hry - soubor několika her v jednom balení. Jsou sestaveny tak, aby si díky nim děti procvičily jemnou motoriku, paměť, logické uvažování nebo základní barvy. Pořiďte si jednu praktickou krabici, ať máte jistotu, že vám třeba na cestách nic neschází!
Jak zkušenosti máte s dětmi vy? Užíváte si každou minutu, protože jste v srdci stále zůstali dětmi? Nebo je to pro vás nuda a utrpení? O tom můžete diskutovat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Lékařka radí: Jak na záchvaty dětského vzteku
Ludvík Hess: Ten metál bych pojmenoval "polibek smrti"
Celulitida: Ověřené bylinky ji zničí za pár peněz