reklama

Test autosedaček: Propadla každá čtvrtá a rodiče taky

Upevňujete správně dětskou sedačku do auta? To si jen myslíte...

Foto: Thinkstock

Výsledky testů dětských autosedaček

Odborníci prověřovali sedačky z pohledu bezpečnosti - boční a čelní náraz, manipulace, ergonomie, podílu škodlivých  látek, zpracování výrobku a snadná údržba materiálů.

Hodnocení

Jedna hvězdička - nedostatečné

  • Cybex Aton 4 (do 13 kg)
  • Cybex Aton 4 - Aton Base 2-fix (do 13 kg)
  • Cosatto Hold (do 13 kg)
  • Cosatto Hold - Care Seat Base (do 13 kg)
  • Cosatto Hold - Isofix (do 13 kg)

Tři hvězdičky - průměr

  • Joie i-Anchor - Fix Base (i-Size 40-105 cm)
  • Recaro Young Sport Hero (9-36 kg)
  • Peg Perego Viaggio1 Duo-Fix K TT (9-18 kg)

Čtyři hvězdičky - chvalitebný

  • Maxi-Cosi Pebble Plus (45-75 cm)
  • Maxi-Cosi Pebble Plus - 2wayFix (45-75)
  • Concord Reverso (40-105 cm)
  • Graco SnugFix (do 13 kg)
  • Graco SnugFix - Isofix Base (do 13 kg)
  • Simple Parenting Doona + Car Seat (do 13 kg)
  • Simple Parenting Doona + Car Seat Isofix Base (do 13 kg)
  • Britax Römer King II LS (9-18 kg)
  • Maxi-Cosi Tobi (9-18 kg)
  • Joie Trillo Shield (9-36 kg)
  • Britax Römer Kid II (15-36 kg)
  • Britax Römer Kidfix SL (15-36 kg)
  • Kiddy Smartfix (15-36 kg)




Kolega si nedávno postěžoval, jak mu tříletá dcerka nechce sedět připoutaná v autosedačce a "tajně" se za jeho zády za jízdy dostává z popruhů. "To začínám nejdřív prosit, pak vyhrožovat a nakonec pomůže buď příslib čokolády, nebo musím zastavit, znovu připoutat a popruhy pořádně dotáhnout."

Také už vás při poutání dítěte do autosedačky napadaly myšlenky typu "co by bylo, kdyby...?" Kdybychom se, nedej bože, vybourali? Jak by na takový náraz reagovalo tělíčko dítěte, jak by ho ochránila sedačka? A jestli je taková, sousedy darovaná a roky používaná autosedačka bezpečná?

Opravdu děláme pro své děti všechno?

A protože není výjimkou ani zadní sedadlo s třemi sedačkami a tedy třemi dětmi, jsou takové otázky zcela legitimní a správné. Autosedačky se totiž dají pořídit levnější, levné, dražší, drahé a ruku na srdce - i ty zadarmo nebo z bazaru za pár korun. Běžně je po starších dětech "dědí" děti mladší. Jenže...

Doporučujeme: Víte všechno o dětské sedačce?

Výrobci u autosedaček uvádí životnost běžně 6 let od doby, kdy ji začnete používat. Nejdéle však 10 let. Materiál stárne a postupem času přestává splňovat bezpečnostní kritéria. Únava materiálu může být různá - křehkost bočních plastů, špatné úchyty, nevyhovující pružnost textilie, která při nárazu praskne a další. Čím více sedačku vystavujete teplotním šokům, tím kratší dobu použitelnosti má. Trvanlivost sedaček ale nebude tím největším prohřeškem českých rodičů...

Každý 14. rodič chybuje

Nedávný průzkum ÚAMK (Ústřední automotoklub) ukázal, že až 7 % rodičů, dělá chyby při poutání autosedačky. Mezi největší prohřešky patří špatné provlékání pásu skeletem sedačky, umístění pásu přes břicho dítěte, nedocvaknutí zámků do bezpečnostního úchytu ISOFIX, upínání příliš navlečeného potomka a nedostatečné utahování pásů.

"Část rodičů nám přiznala, že používá pouze podsedák, přestože doma mají kompletní autosedačku i s bočnicemi, které chrání dítě při bočním nárazu," vysvětluje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Podle odborníků za špatné poutání může hlavně fakt, že sedačky často kupujeme v hypermarketech, kde není odborný personál. Ve specializovaných prodejnách vám prodavači téměř vždy názorně ukážou, jak a kam sedačku správně uchytit. 

Čtete návody?

Zajímalo nás, zda si necháte od prodejců ukázat, jak sedačku upevnit, čtete-li návody nebo jednoduše věříte své intuici?

"První sedačku - vajíčko jsme upevňovali intuitivně, ale tu větší jsem si nechala raději předvést od kamarádky, která je přímo prodává." (Monika M.)

"Pořádně jsme pročetli návod, jde přeci o bezpečnost dětí." (Katka J.)

"Já jsem na to, bohužel, šla stylem, že přeci vím, co a jak. Až při třetí jízdě a pořádné zatáčce jsem zjistila, že sedačku upevňuji špatně. Našla jsem si návod a následně zjistila, že mám v zadní části vozu krátké pásy. Teprve pak jsem si všimla věty v návodu, kde stálo, že si máme před koupí nejprve sedačku zkusit umístit do auta, zda není problém." (Aranka Ch.)

"Výrobce počítá i s těmi, co návod nečtou, proto je přímo na sedačce obrázek, jak ji bezpečně umístit. Ani my jsme se nezdržovali nějakým čtením." (Bára R.)

Jak správně poutat

Pokud si nejste jistí, zda sedačku poutáte správně, ověřte si postup na následujícím videu.

Podívejte se, co by se mohlo stát, kdybyste v připevňování a pásání dětí do sedaček nebyli tak důslední. Video neobsahuje žádné drastické scény. Jedná se o crash test s figurínami.


Každá 4. sedačka propadla v testu

Podzimní testy prověřily celkem 21 autosedaček v šesti kategoriích. Výsledky byly více než znepokojivé. Výborné hodnocení (5 hvězdiček) neobdržela žádná z nich.

Náš tip: Věci, které mohou vašim dětem zachránit život

"Testovalo se podle nejpřísnějších norem a kritérií. Dokonce jsme zjistili, že některé parametry jsou přísnější než zákonné normy části evropských zemí," říká mluvčí automotoklubu ÚAMK, který se na testech podíle s evropskými partnery. Celkové výsledky testů najdete vlevo.

Jakou sedačku máte vy a poutáte podle návodu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex v těhotenství: Znáte rizika bezstarostné jízdy?

3 děsivé městské legendy, které se skutečně staly

Nechci se rozvést. Bojím se v 35 letech začínat znovu





reklama
Doporučené recepty
    reklama