reklama

Tandemové kojení: Když pije miminko i starší brácha

Pokud má starší sourozenec možnost být kojen s miminkem, proč mu ji odpírat?

Foto: Thinkstock

Nebo sestřička samozřejmě! Prostě sourozenec, který už prsu poněkud odrostl a bez miminka by se ke sladkému máminu mléku nedostal.

Teď ale tu možnost má, tak proč mu odpírat?

Mléko ničím nenahradíš. Zejména mateřské

Mateřské mléko obsahuje mnoho prospěšných látek, které se nikde jinde nenacházejí. Kojení navíc znamená jistotu, uklidnění, pocit bezpečí. Jak ale navázat, když kojící maminka přišla do jiného stavu?

Doporučujeme: Kojte tatínky, uleví to prsům

V podstatě jakkoli. Tandemové kojení je velmi individuální, záleží jen na matce a dítěti. Jsou děti, které se kojí celé těhotenství a po porodu pokračují v kojení společně s mladším sourozencem. Jiné maminky během těhotenství s kojením přestanou a vrátí se k němu třeba až před porodem nebo po narození sourozence. "Cucnout" si ale klidně může i odrostlejší prcek po delší přestávce nebo klidně několik týdnů či měsíců po porodu.

Tandemové kojení: Druhá životní šance

Starší dítě, které se v prvních dnech kojí spolu s mladším dítětem, má jedinečnou šanci nasát podruhé v životě obrovské množství imunitních látek a faktorů, které se v mateřském mléce nacházejí. To se často nepoštěstí.

Jde ale také o uklidnění a jistotu, že i starší dítě je stále milováno a že má své plnoprávné místo u matky. Navíc se společným kojením posiluje sounáležitost mezi sourozenci, kteří díky němu navážou silnější vztah. Často je dokonce vidět, jak se mladší a starší dítě drží při kojení za ručičky.

Pro matku pak tandemové kojení znamená možnost starší dítě snadněji uspat a zjednodušit si péči o obě děti naráz.

Kojení v těhotenství? Proč ne!

Dlouhodobé sledování mezinárodní organizace La Leche League ukazuje, že kojení je bezpečné i během těhotenství. Ani nejnovější studie nepotvrdily, že by ženy, které během těhotenství kojí, měly více potratů než ty, které nekojí.

Čtěte také: To prso už nedostaneš! aneb Dokdy je vhodné kojit?

Ani strach z nedostatečné tvorby mléka nemusí být oprávněný. Pokud se obě děti kojí společně, je to podobné, jako by se kojila dvojčata. Maminka ale musí sledovat, jestli má mléka opravdu dostatek a jestli mladší dítě dostává dost.

Kojit jde i při nemoci

Při tandemovém kojení není za běžných okolností důvod dělat speciální opatření, ani když je nemocné jedno z dětí nebo kojící matka. Infekční onemocnění totiž obvykle probíhá několik dní předtím, než ho vůbec člověk zaregistruje. Když už zjistí, že je nemocný, bývá pozdě na nějaká opatření.

Nejlepší je prostě pokračovat v kojení, protože se v mateřském mléce už stihly vytvořit protilátky. Ty zdravému dítěti pomáhají, aby neonemocnělo, a u nemocného zmírňují průběh choroby. Setkání s nemocí v době kojení tak vlastně pro dítě představuje výhodný způsob, jak získat imunitu.

zdroj: mamila.sk, Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co riskují maminky, které dlouhodobě kojí?

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?

reklama
reklama
reklama