reklama

Stavíte miminko brzy na nohy? Může z něj být mrzák!

Tak to je samozřejmě nadsázka - ale ne moc velká. Předčasnou zátěží v podobě chůze, na kterou ještě dítě není docela připraveno, mu zakládáte na velký problém. Přesvědčí vás o tom rozhovor s fyzioterapeutem Pavlem Uhlířem, který je zaměřen na Vojtovu terapii.

Foto: Isifa/Thinkstock

Tak to je samozřejmě nadsázka - ale ne moc velká. Předčasnou zátěží v podobě chůze, na kterou ještě dítě není docela připraveno, mu zakládáte na velký problém.

O tom, že každé miminko je jiné, že každý vývojový stupeň má svůj čas a každá maminka by to měla brát v úvahu, jsme si povídali s fyzioterapeutem Pavlem Uhlířem, který se mimo jiné stará o reprezentační družstvo mužů ve sjezdovém lyžování a je zaměřen i na Vojtovu terapii.

Můžete vysvětlit, proč je Vojtova metoda tak úspěšná a oblíbená?

Tento koncept vypracoval český neurolog Václav Vojta, když léčil děti s cerebrální parézou (dětskou mozkovou obrnou - pozn. red.). Objevil přitom tzv. reflexní lokomoci neboli pohyb vpřed, kdy se mu u dětí s obrnou dařilo vyvolávat nevědomé pohybové reakce trupu a končetin, a to přesně danými podněty v různých tělesných polohách.

Čtěte také: Batole ujde za den stejně kroků jako maratonec!

Vojtova reflexní lokomoce (VRL) vychází z představy, že základní pohybové vzory jsou naprogramovány geneticky v centrálním nervovém systému, který je má k dispozici jako "stavební kameny" pro vzpřímení a pohyb vpřed. V praxi to znamená, že lze vstoupit do geneticky kódovaného pohybového programu člověka a přesným stimulem z periferie vyvolat přesnou motorickou odpověď. Reflexní lokomoce a její pohybové vzory jsou vybavitelné u každého jedince nezávisle na věku, takže terapii lze aplikovat od novorozence až do dospělosti.

Co se při plazení vlastně děje v těle?

Jeden ze základních pohybových komplexů VRL tvoří reflexní plazení, dalšími jsou reflexní otáčení a proces vzpřimování. K vyvolání pohybové reakce se používá přesné výchozí úhlové nastavení trupu a končetin, tlak a tah v kloubu, aktivační zóny na trupu, horních a dolních končetinách a dále odpor kladený proti vznikajícím pohybům. Dochází tím ke správnému zapojení svalových smyček, které na sebe vzájemně navazují, čímž se svalová aktivita rozšíří na celé tělo.

Znamená to tedy, že čím déle se děti budou plazit, tím lépe pro rozvoj jejich pohybového aparátu?

Plazení je pouze jeden ze stupňů motorického vývoje. Každá vývojová poloha má svůj nezastupitelný význam během procesu, kdy se dítě staví na nohy. Neznamená to tedy, že čím déle se dítě plazí, tím bude pohybový aparát kvalitnější.

Můžou maminky, soutěžící o to, které dítě bude chodit první, svým potomkům ublížit? A čím?

Každá poloha ve vývoji dítěte má svůj význam, kdy se formují jednotlivé z úseků páteře a centrují kyčelní a ramenní klouby. Předčasné stavění na dolní nohy může vést ke špatnému vývoji právě kyčelních kloubů - dysplazii nebo jiným ortopedickým vadám. Jestliže tělesná schránka ještě není schopna kompenzovat danou zátěž, může dojít k poškození celého pohybového aparátu.

Čtěte také: Dětská chodítka? Lékaři je vysloveně nedoporučují!

Z mého pohledu jsou největším zlem chodítka. Tělo dítěte ještě nemá na to, aby se pohybovalo ve vertikále, a v takových případech mu lze opravdu uškodit.

Kdy tedy máma pozná, že je čas, aby se dítě začalo samo stavět?

Zde bych použil slovo "spontaneita". Správně motivované dítě - úchop hraček, jejich přemisťování, přirozená zvídavost - se jednoho dne postaví samo. Čím více impulzů jde do mozku, tím lépe pro normální průběh psychomotorického vývoje. Celý první rok života je postupným procesem napřimování, který je zakončen stojem. Z něj pak dítě přechází do chůze.

Dochází-li však k  opoždění v psychomotorickém vývoji, je na čase zahájit terapii, která umožňuje vstoupit do pohybového systému. Podmínkou pro pozitivní účinek  léčby je včasné zahájení. Tak lze obnovit fyziologické průběhy pohybů, aniž by byly nahrazeny patologickými náhradními vzory. Proto chodí maminky s dětmi ke svým pediatrům, kteří vývoj dětí kontrolují a v případě nutnosti je pošlou k terapeutovi VRL. Terapeuty se pod jejich vedením stávají i rodinní příslušníci. Při opakovaných kontrolách se učí přesnému provádění cvičení, které pak s dítětem dělají denně doma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč moje holčička ještě nemluví?

Nejzáhadnější místa ČR: Hřbitov z Erbenovy balady

Víte, jak se chovat při bouřce? My ano!

Kdo je Pavel Uhlíř

Mgr. Pavel Uhlíř studoval na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci specializaci sportovní fyzioterapie. Má 2 roky praxe v Centru léčebné rehabilitace v Hodoníně a od roku 2007 působí jako fyzioterapeut reprezentačního družstva mužů ve sjezdovém lyžování. K dětem má však blízko, neboť se mimo jiné zaměřil i na metodu reflexní lokomoce podle prof. Václava Vojty.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama