reklama

Stát selhal, základní škola si sehnala učebnice sama

Žáci v základních školách v Soběslavi mají od letošního roku k dispozici nejmodernější učebnice, a to navzdory drasticky sníženým dotacím z ministerstva školství. Polorozpadlá salátová vydání jsou zde minulostí, školáci používají interaktivní učebnice. Rozhodně však na tom nemá zásluhu stát. Ojedinělý finanční systém, který umožnil obnovit zastaralou nabídku učebnic, vznikl díky spolupráci škol, zřizovatele, místní firmy a nakladatele. A také s podporou rodičů dětí.

Škola
Škola | Foto: Profimedia.cz

Žáci v základních školách v Soběslavi mají od letošního roku k dispozici nejmodernější učebnice, a to navzdory drasticky sníženým dotacím z ministerstva školství.

Polorozpadlá salátová vydání jsou zde minulostí, školáci používají interaktivní učebnice. Rozhodně však na tom nemá zásluhu stát. Ojedinělý finanční systém, který umožnil obnovit zastaralou nabídku učebnic, vznikl díky spolupráci škol, zřizovatele, místní firmy a nakladatele. A také s podporou rodičů dětí.

Kliku mají vyšší třídy

Projekt se zatím týká přibližně stovky dětí ve čtyřech třídách 6. a 7. ročníku. „Běžně jsme používali učebnice staré deset let, protože prostředky, které jsme doposud měli k dispozici, nedostačují k tomu, abychom mohli knihy obměňovat v rozumném intervalu. Teď máme nejen nové tištěné, ale také nejmodernější interaktivní učebnice," pochvaluje si Vlastimil Říha, ředitel soběslavské základní školy sídlící na třídě Dr. Edvarda Beneše.

Díky tomu budou moci školáci naplno využít interaktivní techniku, pořízenou za peníze z evropských fondů, mimo jiné sedm interaktivních tabulí. Žáci budou využívat k výuce doma i ve škole interaktivní i tištěné učebnice. Stejné učebnice budou mít samozřejmě k dispozici i všichni učitelé.

Pomoc nabídla místní firma

Přestože se město snažilo v minulosti školám finančně pomáhat, situace s používáním starých učebnic se příliš nelepšila. „Stát v roli investora neinvestičních nákladů, mezi které patří zejména učebnice a školní pomůcky, selhal. Materiály pro výuku zastarávají, a město samo nemůže suplovat roli státu," popisuje neutěšený stav ve financování regionálního školství starosta města Jindřich Bláha.

Školy i radnice proto velmi uvítaly, když nabídla pomoc místní firma Rašelina Soběslav, která se rozhodla finančně podpořit nákup nejmodernějších učebnic. „Jsme menší město, a tak o problémech, se kterými se školy potýkají, moc dobře víme. S městem spolupracujeme i na jiných aktivitách," vysvětlil Rostislav Staněk, ředitel společnosti.

I jednotřídka může být v obraze

„V současné době, kdy stát drasticky snížil dotace na učebnice, je vícezdrojové financování se zapojením komerčních subjektů snad jediné řešení, které může zajistit rychlejší obnovu zastaralého učebnicového fondu v základních školách. Projekt v Soběslavi je toho ukázkou," podotkl Jiří Fraus z Nakladatelství Fraus.

Podle něj řeší používání interaktivních učebnic také další problém - výtisky se zastaralými informacemi. Interaktivní učebnice totiž umožňují výrazně rychlejší obměnu obsahu, takže i dítě na malé vesnické jednotřídce může mít jejich prostřednictvím přístup k nejmodernějším, didakticky kvalitním vzdělávacím materiálům.

Soběslav sází na vzdělání

Iniciátoři projektu jsou dokonce připraveni investovat více, než se od nich očekává, protože vzdělanost považují za důležitou hodnotu. Školáci pak budou v budoucnu konkurenceschopní na trhu práce, což Soběslav a její okolí potřebují. Míra nezaměstnanosti ve městě totiž převyšuje v současné době 10 %, což je v  regionu nad průměrem.

„Naším příspěvkem ke vzdělávání nesledujeme žádné krátkodobé cíle. Jako společnost působící v regionu již několik desetiletí si přejeme, aby zde byl dostatek vzdělaných lidí. To je důležité pro firmy, které zde chtějí dlouhodobě působit. Domnívám se, že spolupráce radnic s místními firmami v rámci regionů bude v příštích letech narůstat. Je to trend, kterým se vyspělé společnosti ubírají," uzavírá Rostislav Staněk.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama