reklama

Spokojené páry se nebojí dělit se o úklid. Mají pět pravidel pro domácí práce

Ačkoliv se muži do péče o domácnost zapojují více, než tomu bylo v minulosti, ženy stále vykonávají nepoměrně více neplacené práce. Navíc na nich často leží i její neviditelná a velmi vyčerpávající část - plánování, organizování, delegování.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nedávný průzkum agentury YouGov mezi americkými páry přitom ukázal, že právě dělba domácích prací je mezi pěti nejčastějšími důvody k hádce. Podle dat Sociologického ústavu AV ČR z roku 2020 tuzemské ženy perou v 92 procentech případů, pomáhají dětem s přípravou do školy ze 68 procent a uklízí v 76 procentech případů. 

Když se k těmto číslům přičte mentální zátěž, která většinou padá na ženy, jako je předvídání, například že brzy dojde žrádlo pro psa, plánování, třeba co se bude příští týden vařit, nebo delegování úkolů na jiné, ženy musí vedle svého zaměstnání zvládnout management celé domácnosti a k tomu větší část domácích prací. 

Silnější sklon k těmto genderově stereotypním pořádkům přitom mají heterosexuální páry, zvláště pokud partneři žijí spolu a mají děti, uvedla pro web The Huffington Post Laura Dangerová ze Chicaga, která jako koučka pomáhá párům dosáhnout spravedlivější dělby domácích prací. 

Ukazuje se, že homosexuální páry pečují o domácnost rovnějším dílem, zřejmě protože se nemohou opírat o zakořeněné genderové normy. Pokud ale mají děti, často se přiklánějí ke stereotypnějšímu řešení - jeden z partnerů či jedna z partnerek vydělává více peněz a druhý nebo druhá vykonává ke svému méně placenému zaměstnání více neplacené práce. 

The Huffington Post se zeptal odborníků, jak se dělí o domácí práce nejspokojenější páry. Ukázalo se, že klíčová je jasná a srozumitelná komunikace. "A to většina párů, ani těch, které usilují o spravedlivější dělbu domácích prací, nedělá," říká Dangerová.

Zásadní je podle ní rozebrat detailně každou činnost, která udržuje domácnost v chodu, a domluvit se na jejím provedení a výsledku. "Díky této metodě se pár může bavit i o neviditelné práci, jako je například plánování a všímavost," vysvětluje koučka. 

Doporučuje se na toto téma bavit alespoň jednou týdně - vzájemně se pochválit, probrat nedostatky a domluvit se, jak bude dělba domácích prací vypadat v následujících dnech. 

Může pomoci také to, když každý z partnerů vyjmenuje domácí práce, které ho baví nebo alespoň nejméně obtěžují, a na druhou stranu ty, které dělá nejméně rád. Je pravděpodobné, že alespoň jednu činnost, kterou jeden z partnerů nenávidí, má ten druhý rád nebo mu přinejmenším nevadí.

Podle Dangerové je velmi důležité také to, aby si oba partneři uvědomovali tíhu mentální zátěže, která častěji leží na ženách. Je nutné mluvit o tom, že dělba domácích prací není jen o jejich samotném provedení, ale také o tom, že se partneři spravedlivě podělí o organizaci a plánování. "Ukazujete tak svému protějšku, že si vážíte jeho času," říká koučka. 

Posledním bodem, který Dangerová zmiňuje, je konzistence. Jedině tak se na sebe mohou partneři spolehnout, že ten druhý svou část domácích prací skutečně vykoná. "Aniž by potřeboval, aby mu to ten druhý neustále připomínal," dodává. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama