Smutný fakt: České děti pijí první ligu!
Česká republika dlouhodobě vykazuje smutné prvenství v konzumaci alkoholu mezi dětmi a mladistvými v Evropě.
A dospělí je v tom podporují. V testu s tajnou kamerou otevřelo láhev vína deváťákům osm z deseti Čechů. Tedy přesněji Moravanů, protože se natáčelo se v brněnském parku Lužánky.
Skupinka dětí ve věku okolo patnácti let sehrála scénku, jak se baví a popíjejí víno v parku. Dvojice z nich pak oslovovala náhodné kolemjdoucí s prosbou o otevření lahve s vínem, kdy ve špuntu byl již otvírák. Děti oslovily celkem deset dospělých, osm z nich jim láhev bez protestů otevřelo.
Natáčely se i reakce jednotlivých dotazovaných. Většina z těch, kteří láhev s vínem otevřeli, si ani neuvědomila, že dětem zpřístupnila alkohol.
Pilo se - a bude!
"O vysoké toleranci Čechů k alkoholu víme již dlouhou dobu. Výsledek testu mě ale znepokojil. To, že česká společnost toleruje pití alkoholu u dětí, je alarmující. Nečekal jsem, že dospělým budou popíjející teenageři úplně jedno, a dokonce jim budou otevírat láhve," komentuje výsledky testu národní protidrogový koordinátor, Jindřich Vobořil.
Čtěte také: Pít před dětmi alkohol: Ano, nebo ne?
"Zlidovělým rčením, vždy se pilo a pít bude, se nedá omlouvat současná situace. Jak dnešní mladí lidé nadužívají alkohol a tabák, to nemá v minulosti obdoby," dodává.
Podívejte se, jak to ve středu odpoledne 27. května letošního roku v parku vypadalo:
Kam se hrabou Dáni!
Pije jako Dán - tak to už dávno neplatí. Česká republika dlouhodobě vykazuje smutné prvenství v konzumaci alkoholu mezi dětmi a mladistvými v Evropě. Celkem 94 % patnáctiletých Čechů už má zkušenosti s alkoholem, což podle statistik OECD znamená, že české děti předstihly v pití dokonce i pověstné dánské teenagery.
Na vině je nejen velká tolerance vůči alkoholu (paradoxně to často bývají sami rodiče, kteří dětem zprostředkují prvotní zkušenost), ale také nefunkční legislativa. Pokud prodejce podá alkohol nezletilému, hrozí mu pokuta v maximální výši 3000 Kč. To se v porovnání s celkovým ziskem docela slušně vyplatí.
Od panáka k pervitinu
Podle psychologa Ladislava Csémyho, odborníka na závislosti, bývají přitom zdravotní a psychologické důsledky zneužívání alkoholu u dětí mnohdy závažnější než u dospělých.
Doporučujeme: Přestaňte s kávou a vínem. Rozdíl poznáte už za 10 dní
Dochází totiž často k efektu nabalující se sněhové koule - dospívající kvůli alkoholu selhává ve svých sociálních rolích, dostává se do rizikové společnosti, a tím roztáčí kolotoč dalších nebezpečných aktivit a závislostí. "Pokud pijí děti alkohol už brzkém věku, mají tendenci přejít na užívání ilegálních drog včetně těch nejrizikovějších, heroinu a pervitinu," varuje Jindřich Vobořil.
Blížící se letní prázdniny navíc patří podle odborníků mezi nejrizikovější období, kdy mají mladí tendenci experimentovat s alkoholem a cigaretami. Tak pozor na to!
Jak jste na tom vy? Otevřeli byste dětem v parku láhev vína? Také jste raději podali alkohol dětem vlastní rukou a pod kontrolou, než abyste riskovali, že se opijí někde v partě? O tom můžete diskutovat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Máma ji odhodila u popelnic. Teď ji dcera (46) našla