Složení stravy těhotných žen má vliv na pohlaví dítěte
Zdá se vám to přitažené za vlasy? Statistiky skutečně potvrzují, že způsob stravování obecně, a snídání zejména, může prokazatelně ovlivnit pohlaví dítěte. Ačkoliv podle statistik je poměr narozených chlapců a dívek zhruba půl na půl, nejnovější studie naznačují, že stravování matky může tento poměr znatelně obrátit ve prospěch jednoho pohlaví.
Zdá se vám to přitažené za vlasy? Statistiky skutečně potvrzují, že způsob stravování obecně, a snídání zejména, může prokazatelně ovlivnit pohlaví dítěte.
Ačkoliv podle celosvětových statistik je poměr narozených chlapců a dívek zhruba půl na půl, nejnovější studie naznačují, že stravování matky může tento poměr znatelně obrátit ve prospěch jednoho pohlaví.
Vzorem byla příroda
Vyplývá to ze studie britské bioložky Fiony Mathews z univerzity v Exeteru. Dr Fiona Mathews se dlouhodobě specializuje na biologii savců a chování zvířat. V rámci svého výzkumu proto využila vzorce chování inspirované volnou přírodou: podle nich rodí silné, prospívající zvířecí matky častěji samečky, zatímco podvyživené a slabé samičky přivádějí na svět potomky svého vlastního pohlaví.
Do studie Fiony Mathews se zapojilo 740 čerstvě těhotných žen. Výsledky potvrdily, že druh Homo sapiens sapiens není v přírodě výjimkou. Vyšší příjem energie dává větší šanci, že se narodí chlapec, naopak nízkokalorická strava podporuje spíše narození holčičky.
Více informací: Jak ovlivnit pohlaví dítěte při početí? Jde to!
Průzkumu se zúčastnily pouze zdravé těhotné ženy, které ještě nerodily, neznaly pohlaví svého budoucího dítěte a nebyly obézní. Během těhotenství vedly podrobný dotazník o svých stravovacích návycích. Podrobně v něm bylo sledováno, co, jak často a v jakém množství jedí, ale také jak se stravovaly v průběhu roku před početím. A pak se už jen čekalo, až porod ukáže, zda mají holčičku, nebo kluka.
Diety vedou k holčičkám
Výsledky byly velmi zajímavé. Průzkum potvrdil, že pohlaví dítěte ovlivňuje strava matky:
- 59 % matek, které snídaly každé ráno obiloviny, porodilo chlapce
- 43 % matek, které ohlásily konzumaci obilovin ke snídani zřídka a nebo zcela žádnou, porodilo chlapce
- 56 % matek ze skupiny s vyšším energetickým příjmem během početí porodilo chlapce.
- Více chlapců se narodilo maminkám, které konzumovaly stravu hodně kalorickou, ale také celkově kvalitnější na obsah živin a množství draslíku.
K podobným závěrům jako britská bioložka došel i novozélandský vědec John Roche z organizace Dexcel zabývající se výzkumem mléka. Během osmnáctiletého projektu studoval dvanáct set krav a zjistil mimo jiné, že nárůst váhy před oplodněním vedl k narození býčka, zatímco při úbytku váhy se narodila jalovička. "Nevidíme jediný důvod, proč by podobná věc nemohla být účinná i u jiných savců," uvedl.
Doporučujeme: Nejspokojenější rodiny mají dvě dcery!
Podle další teorie lze pohlaví ovlivnit i složením stravy: pokud matka před početím konzumuje co nejvíc hořčíku a vápníku a co nejméně draslíku a sodíku, narodí se holčička. Jestliže naopak strava obsahuje co největší množství sodíku a draslíku a co nejméně vápníku a hořčíku, je větší šance, že budete mít chlapečka.
Samice jsou životaschopnější
Ve skutečnosti není dosud jasné, zda rozdíly v pohlaví nastolují samotné živiny či jejich kalorická hodnota. Vlivným faktorem je však zcela jistě evoluční adaptace. Ženy jsou odolnější a spotřebují méně potravy než muži, jsou tedy lépe uzpůsobeny k přežití. Proto se v období ekonomických krizí rodí více dívek. Přímou příčinou je stres: tělo matek produkuje více stresových hormonů, které vyvolávají spontánní potrat. A na ten jsou citlivější embrya či plody mužského pohlaví. Stresové hormony také ovlivňují porodní váhu: způsobují nízkou porodní váhu a menší odolnost novorozených chlapců, kteří tak umírají častěji než dívky.
Takže toužíte-li po chlapečkovi, nedržte rozhodně před těhotenstvím a při něm žádnou dietu. Po ránu si dejte obiloviny a nezapomínejte na draslík (banány, vařené loupané brambory, datle, houby, hrášek, kapusta, jablka, jogurt, kuřata, losos, vejce, sýry, mléko, hrozny, obilné klíčky) a sodík (obilné výrobky, chléb, margariny a máslo, potraviny s vysokým obsahem soli).
Hlavně ale mějte na paměti, že nic se nemá přehánět a že podmínkou pro narození zdravého miminka je pravidelná, vyvážená a pestrá strava.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!
Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!
18 nejzajímavějších kočičích plemen