reklama

Školní výlety? Vynikající kšeft pro firmy i učitele!

"Ale já tam chci jet! Bude tam celá třída! Co tady budu celý ten týden dělat?" Naštvaný puberťák těžko chápe, že právě teď, po prázdninách, kdy byla celá čtyřčlenná rodina čtrnáct u moře, nehodlají jeho rodiče vyhodit další tisíce za výlet do Švýcarska.

Foto: Profimedia.cz

"Ale já tam chci jet! Bude tam celá třída! Co tady budu celý ten týden dělat?" Naštvaný puberťák těžko chápe, že právě teď, po prázdninách, kdy byla celá čtyřčlenná rodina čtrnáct u moře, nehodlají jeho rodiče vyhodit další tisíce za výlet do Švýcarska.

"Syn má jako hlavní jazyk angličtinu. Proč by tedy měl jet na drahý zájezd právě do Švýcarska? Zkoušela jsem to zjistit, abych ho snad o něco neošidila. Odpověď jsem ale nedostala. Výlet neměl žádný zajímavý cíl. Kdyby měli jet na výměnný byt do anglických rodin, na prohlídku pařížského Louvru nebo když už do Švýcarska, tak poznat v rámci exkurze laboratoře CERNu, ráda to zaplatím. Ale vyhazovat peníze za nahodilou poznávačku země?" krčí rameny jeho maminka Jiřina.

Jak to funguje

Teprve později se Jiřina dozvěděla, že známý paní profesorky má vlastní cestovní agenturu, která shodou okolností zájezd zajišťovala. Podmínky? Pro děti nepatrně snížená cena, pro profesorku zdarma. A ani to nemusí být známý, podobné podmínky nabízí spousta cestovních kanceláří.

Výsledek? Paní učitelka se podívala do zahraničí levněji než kdyby jela vlakem a týden bydlela třeba v České Třebové, její známý vydělal na plně obsazeném zájezdu na míru a děti poznaly cizí zemi, aniž by jejich rodiče, kteří výlet platili, měli na vybranou, zda jde o skutečně hodnotnou investici. Z 28 dětí nejeli pouze dva žáci - jedna rodina si drahý výlet prostě nemohla dovolit, a už zmíněná maminka Jiřina použila selský rozum a nepodlehla nátlaku okolí.

Proč se rodiče stydí

"Rodiče leckdy zájezd zaplatí i za cenu problémů s rodinným rozpočtem, aby nevznikl pocit, že právě oni na to nemají. Absence na výletu má totiž sociální dopad na dotčeného žáka. Pokud názor rodičů neobhájí, může se klidně stát outsiderem," vysvětluje pražská psycholožka Vlasta Svobodová.

To paní Jiřina vyřešila po svém: "To mi bylo jasné, tak jsem synovi dala na výběr: prodloužený víkend ve dvou v Paříži s pohlídkou Louvru, ve Florencii s prohlídkou Ufizzi nebo v Londýně s prohlídkou Tate. Cenově nás to vyjde skoro stejně i s letenkou, z hlediska kulturního přínosu je to nesrovnatelné. A na třídních schůzkách zkusím navrhnout pro třídu teambuildingový pobyt v Posázaví, schválně jestli paní profesorka projeví stejný zájem věnovat se dětem a běhat s nimi po kopcích!" usmívá se.

Výlety ano, či ne?

Lyžařský výcvik, škola v přírodě, exkurze, poznávací a sportovní výlety. Každé cestování je přínos. Ale stojí peníze, a tak si školy i rodiče musí vybírat. Výše zmíněný případ se týká výběrového pražského gymnázia, spousta v menších okresech škol si ovšem o podobných výletech může nechat jen zdát.

Krize vládne, a tak se šetří všude, i na výletech. Ty jednodenní sice dotuje ministerstvo školství, ovšem dotace se neustále zmenšuje a ní klesá i vzdálenost cílového místa výletu od školy. Už se nejezdí ani do vzdálenějšího okresu, natož třeba přes celou republiku do Prahy nebo dokonce do ciziny! Místo toho mnohé školy organizují kratší výlety po okolí a na ubytování využívají výhodné mimosezónní slevy.

Přesto je o výlety stále poměrně velký zájem, což potvrzují i statistiky. Podle průzkumů společnosti Home Credit zaplatí Češi jen za výlety svého prvňáčka ročně 2500 Kč. Slováci už vydají méně, 1750 Kč, a spousta dalších národů by si při této částce ťukala na hlavu, protože  nich je v přepočtu mnohonásobně menší: Kazachstán 280 Kč, Bělorusko 500 Kč, Čína 330 Kč, Vietnam 460 Kč a Rusko 320 Kč.

Jaký je váš názor na školní výlety? Myslíte, že představují zásadní přínos, který odpovídá ceně? Nebo by mohly být lépe zaměřené, ať už na poznání, sportovní vyžití, případně na jazykové zdokonalení? Či jde snad o úplně zbytečnou finanční zátěž a tahání peněz z kapes rodičů? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Školáci se prodraží

Kam vyrazit na úžasný výlet?

Láska? Zapomeňte! Ze ženy dělají matku hormony!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama