Sebestřední spratci aneb Špatné konce liberální výchovy
Sebestřední spratci, kteří nepustí v metru sednout stařenku ani nastávající maminku, neumí poděkovat, podržet dveře dámě. Takoví jsou podle uznávaného psychiatra Davida Eberharda mladí Švédové.
Sebestřední spratci, kteří nepustí v metru sednout stařenku ani nastávající maminku, neumí poděkovat, podržet dveře dámě. Takoví jsou podle uznávaného psychiatra Davida Eberharda mladí Švédové.
V knize Jak děti přebírají kontrolu varuje před tím, že jeho krajané už nezvládají vlastní potomky: v zemi je stále víc záškoláků, děti trpí pocity úzkosti a psychickými poruchami, klesá úroveň vzdělání. Na vině je podle něj hlavně "pohlavkový" zákon z roku 1979, který zakazuje fyzické tresty. Za to nyní Švédové se svou liberální výchovou sklízejí trpké ovoce, podotýká David Eberhard.
Děti nejsou malí dospělí!
"Takzvaní odborníci tvrdí, že děti jsou způsobilé k životu samy od sebe. Jistěže byste měli svým dětem naslouchat, ale u nás to zašlo příliš daleko. Děti rozhodují pomalu už o všem: kdy je čas jít na kutě, co jíst, kam vyrazit na prázdniny, dokonce na co se bude koukat v televizi... Ruší u stolu, když si rodiče povídají, skáčou jim do řeči, vyžadují stejný prostor jako dospělí. Očekávají, že budou centrem dění, a pokud se tak nestane, jsou velmi zklamané," stěžuje si psychiatr.
Čtěte také: Respektujete svoje dítě? To se vám vymstí!
Řešením by podle něj byl návrat k autoritativnímu rodičovství. "Prostě opět převezmete kontrolu nad tím, co se u vás doma děje. Rodina není demokracie," varuje. Setkává se přitom s velkým ohlasem, ale spíš negativním. Volná výchova se totiž za poslední desetiletí ve Švédsku hluboce vžila a pohlavky jsou prostě tabu. "Je velmi obtížné čelit současným výchovným trendům. Když prohlásíte, že by byl třeba návrat striktní výchovy, budou vás lidí považovat za idiota," stýská si David Eberhard.
Nebo jsou?
Eberhardova kniha Jak děti přebírají kontrolu reagovala na publikaci dánského psychologa Jespera Juula s názvem Vaše způsobilé dítě, která naopak volá po úplném zavržení klasického hierarchického rodičovství. Podobně liberální výchovu v ČR propaguje česká učitelka Kateřina Králová na webu Nevychova.cz.
Doporučujeme: I rodič je lidská bytost aneb Nenechte se týrat dětmi!
I ona považuje dítě za hotového člověka: "Už teď v sobě všechno má. Ví, co potřebuje, a umí si o to říct. Náš úkol jako rodičů je vytvořit mu prostor, ve kterém se může plně rozvinout. Nevěříme, že dítě potřebuje cokoliv dodávat zvenčí. Není třeba ho učit, učí se samo od svých nejbližších - tím, jací jsou a co dělají, ne slovy. Jakákoliv další snaha je navíc," tvrdí.
Základem správné nevýchovy je podle Kateřiny Králové partnerská komunikace. Hlavně žádné moralizovaní! Liberální výchova podle ní nespočívá v neustálém ustupování dětem, ale v hledání nejlepšího řešení pro všechny: "Děti nejsou míň chytré nebo schopné, jsou jen míň vysoké. Výchova má být zábavná hra, kde se učí rodič i dítě, jak řešit problémy, komunikovat, být šťastní a sami sebou. V našem slovníku dobře a špatně nenajdete. Děti jsou báječné. Tečka."
Potřebují děti hranice?
Ne všichni odborníci tento názor sdílí. "Dítě bytostně potřebuje jasná pravidla a řád. Laskavost a něha jsou samozřejmostí, ale měly by být vyváženy důsledností. Napřed musí rodiče stanovit pravidla, v jejichž mantinelech se pak může dítě volně pohybovat a prožívat svá dobrodružství a objevy," konstatuje pražská psycholožka Vlasta Svobodová.
Dnešní rodiče byli vychování v tom, že pokud se budou dobře chovat, budou je rodiče mít rádi. Dokázali ale své potomky naučit to samé?
Nebo není třeba? Co je podle vás nejlepší: laskavá liberální výchova, přísná drezúra, nebo zlatá střední cesta? A jak se na ní udržet? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
zdroj: The Telegraph, nevychova.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko