Radíte mamince Karle: Co vzít do porodnice?
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc. A nyní přinášíme první výsledky.
Nastávající maminka Karla, povoláním vrcholová manažerka, čeká své první miminko. Ve svých 37 letech se na něj moc těší, ale přesto jí stále nějak nedochází, že je těhotná. Požádali jsme vás proto o radu a pomoc.
Opravdu se nám sešla spousta krásných, zajímavých či vtipných dopisů s mnoha užitečnými radami. Všem zasilatelkám velmi děkujeme a postupně budeme jejich příspěvky publikovat. V závěru pak ty nejlepší oceníme CD s krásnou vánoční hudbou, albem Christmas Symphony od skupiny Inflagranti! A teď už vaše první příspěvky…
Původní článek najdete zde.
Tereza Smrčková: nekupovat zbytečnosti!
Gratuluji k tak úžasnému přístupu k těhotenství a přeju mamince Karle, ať jí to vydrží i po porodu! Já první těhotenství prožívala obdobně, nějak mi vlastně ani nedocházelo, že jsem těhotná, až na to, že jsem se nevešla do normálního oblečení. Nakoupila jsem si jen pár nezbytných maličkostí pro mimčo do začátku: pár kousků oblečení, co radí všude, jednorázové plínky, přebalovací pultík, postýlku, autosedačku. A říkala si, jak vše ostatní dokoupíme až podle potřeby. Po komplikovaném porodu včetně transfúze, kdy jsem byla totálně vyřízená půl roku, mi už tak do smíchu nebylo. Prvních pár týdnů jsem nebyla schopná si koupit snad ani rohlík.
Takže radím - nekupovat zbytečnosti, jen praktické věci, ale nakoupit si to určitě předem! Tak hodně štěstí! A na jakékoli rady z internetu nedbat… Bezproblémový porod a šťastný start do společného života přeje dvojnásobná maminka.
Jarmila Dvořáková: nepodcenit situaci!
Případ maminky Karly se mi zdá už trochu za hranicemi. Myslím, že každá nastávající maminka by měla mít měsíc před porodem základní výbavu pro miminko, do které postýlka rozhodně patří. Dle mého názoru by měla mít i základní potřeby k porodu nachystané v tašce. Proto jsem od půlky těhotenství sháněla na internetu různé seznamy potřebných věcí. A zjistila jsem, že v současné době je obchod s dětským a těhotenským zbožím obrovský kšeft a firmy se snaží maminkám vnutit, že zrovna jejich výrobek je nepostradatelný. Chce k tomu přistoupit vlastním rozumem a nenechat se ovlivnit. Já sama jsem ocenila více doporučení zkušených kamarádek než nějaké reklamy. V příloze (posláno mamince Karle, která moc děkuje - pozn. red.) posílám svůj seznam věcí, které jsem pořídila před porodem. Určitě to není nutná základní výbava, ale troufám si říct, že tam není nic, co bych nevyužila.
Co se týká těhotenského oblečení, není třeba mít drahé luxusní oblečení. Důležité je to „od pasu dolů" kvůli rostoucímu bříšku. Není třeba kupovat v drahých obchodech, mnohdy originálnější, nápaditější oblečení najdete u Vietnamců než v obchodních centrech.
Hlavní výbavička pro mimčo? Určitě oblečení velikosti 56 a mít alespoň 3 kusy od každého druhu. Ocenila jsem zimní kombinézku. Ráda nakupuji i v bazárcích. Najde se tam spousta krásných věcí. Děti ze všeho rychle vyrostou a ani to nestihnou opotřebovat - platí obzvláště u miminek. Postýlka s dobrou matrací je také nutná a základní potřeby na hygienu pro dítě.
Ohledně kočárku je třeba použít selský rozum a zvážit, v jakém terénu budete s miminkem jezdit. My jsme hodně akční, takže jsme zvolili pořádná nafukovací kola a čtyřkolku, protože je stabilnější. Když píchnete přední kolečko, lépe se pak dostanete po třech než po dvou. Doporučuji také sledovat i testy bezpečnosti - divili byste se, jaké uznávané značky skončí na posledních místech a jak dobře můžou dopadnout i ty z Polska...
Postýlka? Tu máme už asi po třech generacích, hezky dřevěnou, důležitá je dobrá neproležená a čistá matrace. Velká pomoc je mantinel do postýlky: jednak zabrání spoustě prostrčení nožiček a také chrání dítko před případným průvanem a změkčí mnoho pádů při pokusech vstát. A pro lidi, co nechtějí sedět pořád doma: ergonomické nosítko Manduca je pro dítě od 3 měsíců velký přítel. Přeji krásné těhotenství, ať vše dopadne bez velkých problémů a můžete se těšit z Vašeho miminka!
Aneta Maléřová: stačí bedny od banánů...
Na co vlastně postýlka… Miminko po narození je hrozně malinkaté, stačí několik dek do krabice od banánů. Pár těch krabic může dát na sebe, aby se nemusela shýbat dolů, když je bude mít vedle postele. A pak, až vyroste z krabice, tak k sobě do postele. Tam se vejdete oba nejméně 5 let. Pro oblečení bych si zašla do charity, pokud by tam neměli zrovna něco pro čerstváčky, tak se to ohrne, ono to fakt dost rychle roste, skoro jako koťata, a však samy jistě víte, že taková koťata potřebují jen nakrmit a občas olízat a pomazlit… taky vyrostou.
Není třeba utrácet za drahé hadříky a ani za plíny. Když bude šikovná, podaří se jí vycpat zadeček kolem plen (které bych také udělala jen ze starých bavlněných hader z charity a po použití vyhazovala) silonem tak dobře, že nic nepronikne do těch oblečků, takže jí bude stačit jednou za týden obměnit šatník dítěte a zašpiněný kus vyhodit. Ty plédy, co kolem sebe omotává, bych použila na nošení miminka. Bez kočárku se obejde i rok, no a některá obzvlášť šikovná miminka už v roce ťapkají sama. Co se týče jídla, první půlrok mu stačí ty dvě cisterny, co má maminka pořád na sobě. No a pak ovoce, zelenina ze samosběru. Možná by nebylo na škodu se pak na pár let přestěhovat na jih, tam to roste všude. A navíc, ušetří za oblečení. Já to tak dělám. Teď zrovna odlétám do teplých krajin porodit své desáté dítě…