reklama

Jak porodnost ovlivní budoucnost? Víme to!

Zanedlouho nás bude už 7 miliard. Kde se tak stane a jak se bude tomuto dítěti dařit? Chcete-li si tipnout, kde a za jakých podmínek se narodí dítě, které bude mít z globálního pohledu v rodném listu imaginární číslo 7 miliard, pak se začtěte do následujících řádek!

Dítě a hvězdy
Dítě a hvězdy | Foto: Profimedia.cz

Dne 31. října by měla padnout magická hranice 7 miliard obyvatel planety Země. Co přichystaly sudičky do vínku tomuto dítěti?

Chcete-li si tipnout, kde a za jakých podmínek se narodí dítě, které bude mít z globálního pohledu v rodném listu imaginární číslo 7 miliard, pak se začtěte do následujících řádek!

Rekordní číslo

Teprve před dvanácti lety překonalo lidstvo šestimiliardovou hranici a podle předpovědi OSN by měla magická hranice sedmi miliard padnout právě dne 31. října 2011. Narození člověka s číslem 7 miliard se bezpochyby stane milníkem světových dějin a bude i výzvou pro naši planetu. Ještě nikdy nás na Zemi nebylo tolik.

Co může člověk s číslem 7 miliard očekávat? Bude mít co jíst a co pít? Bude žít v klimatizovaném bytě velkoměsta, v příměstském slumu, nebo na vesnici? A jak vysoká mohou být jeho životní očekávání? To si můžete vyzkoušet v interaktivní vzdělávací, ale také tipovací hře, plné zajímavých otázek a odpovědí.

Bude to Ind, či Indka?

Každou minutu se na světě narodí zhruba 258 dětí. Podstatné přitom je, kde se tak stane. Dítě, které dnes spatří světlo světa, se podle statistických údajů dožije v průměru 68 let. Pokud se však narodí v ČR, má velkou šanci, že oslaví 80., nebo dokonce 90. narozeniny. Ve srovnání s obdobím po 2. světové válce jde o obrovský skok v  průměrné délce života.

Kvůli nízké porodnosti je však třeba přiznat, že naděje na to, aby se dítě s pořadovým číslem 7 miliard narodilo právě u nás, je mizivá. Nejvyšší čísla porodnosti má v současné době Afrika, Asie a Latinská Amerika. Demografičtí odborníci proto počítají s tím, že se přelomové dítě narodí v Indii. Právě tato země totiž podle výpočtů předstihne v průběhu následujících deseti let Čínu a stane se nejlidnatějším státem světa.

Zlomový rok 2100?

Při pohledu na celkový vývoj lidstva vidíme, že ke vzestupu porodnosti dochází jenom krátkodobě. Proto ani demografičtí specialisté nedokážou říci, kdy nás na planetě Zemi bude 10 miliard. Podle nejnovějších propočtů OSN to přichází v úvahu asi v roce 2100. V jednom se však experti shodují už nyní: světová populace i nadále poroste.

V České republice je v současnosti více než 2,7 milionu obyvatel v důchodovém věku a těch, kterým je více než 55 let, je dokonce 3,5 milionu. Vědci předpokládají, že v roce 2020 dosáhne průměrná délka života 85 let.

A teď už vzhůru ke hře! Potřebujete pro ni umět jen jeden ze dvou světových jazyků: angličtinu, nebo němčinu.

Anglicky

Německy

zdroj: Allianz pojišťovna

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama