reklama

Psycholožka radí: Co nesmí chybět v dětském pokoji

Bezpečné prostředí, příjemné barvy, ideální poměr v množství nábytku, volného prostoru a hraček. To jsou podle psycholožky Evy Königsmarkové tři hlavní atributy, které by měli rodiče v dětských pokojíčcích sledovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dětský pokoj je světem, ve kterém děti tráví spoustu času. Měly by ho tam trávit rády.

Bezpečné prostředí, příjemné barvy, ideální poměr v množství nábytku, volného prostoru a hraček. To jsou podle psycholožky Evy Königsmarkové tři hlavní atributy, které by měli rodiče v dětských pokojíčcích sledovat.

Vývoj dítěte totiž formují nejen citové vazby s jeho nejbližšími a celková rodinná atmosféra, ale také prostředí, ve kterém vyrůstá.

Dost místa

"Dětský pokoj by neměl být pro dítě příliš stísňující - mělo by tam být dostatek volné plochy v kontrastu s množstvím nábytku - menší dítě tam bude mít dost místa na hraní a i na větší to bude lépe působit, protože bude pokoj vzdušnější. Do pokoje by se také mělo dostat dostatečné množství přirozeného světla z venkovního prostředí," konstatuje psycholožka.

Pocit soukromí

Pokud sdílí dítě pokoj se sourozencem, měli by mít oba svůj vlastní prostor: postel, stůl, poličku, koutek, kde se cítí dobře a který je pouze jeho teritoriem. Pocit vlastního osobního místa v domácím prostředí je důležité pro každého člověka již od útlého věku.

Barva raději světlá

"Barva pokoje a nábytku na dětskou psychiku a energii dítěte hodně působí. V dětském pokoji bychom se měli vyhnout přemíře barev tmavých a ponurých. Můžeme ale odstín přizpůsobit osobnosti a založení dítěte. Pro hodně akční až hyperaktivní dítě je lepší vybrat uklidňující růžovou nebo světle modrou či zelenou.

Čtěte také: Ideální dětský nábytek: Sedět vysoko, modrá barva kolem

U pasivnějších dětí pak můžeme zvolit výraznější oranžovou nebo žlutou, abychom je podpořili v aktivitě a činorodosti, radí Eva Königsmarková.

Na co při zařizování dětského pokoje myslet?

  • Pokoj by měl odpovídat věku dítěte, každé období má jiné potřeby.
  • Důležitou součástí každého dětského pokoje je kvalitní postel a matrace.
  • Školákům by v pokoji neměl chybět pracovní stůl s dostatečně velkou plochou, šuplíky a nástěnka.

Součástí pokoje by měly být skříně, skříňky, poličky, šuplíky či krabice, a to tematicky rozdělené: Na oblečení, knihy, hračky. každá věc by měla mít své místo - a tam se také uklízet. Nejpoužívanější hračky a plyšáci mohou zůstat nablízku, klidně v postýlce, protože jsou součástí dětského světa.

Množství hraček a jejich typ by rodiče měli promýšlet. Dítě má mít tolik hraček, kolik opravdu potřebuje. Důležité je vytvořit si k nim osobní vztah. Pokoj nemá být zavalen krámy, aby dítě neřešilo, kam dřív skočit.

Dítě by také mělo mít možnost ovlivnit výzdobu svého pokoje. Obrázky, vzor záclon, tapet, povlečení, to vše byste měli vybírat společně - jde přece o jeho teritorium! "Dětský pokoj odráží jeho osobnost a to by mělo být znát už při vstupu," uzavírá psycholožka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak zařídit dětský pokoj? Nabízíme inspiraci!

 7 překvapivě dobrých výchovných rad od Obamových

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu


reklama
reklama
reklama