reklama

Proč muži potřebují dcery? Aby nebyli lakomí!

Co činí z některých mužů lakomce a z jiných štědré lidi? Proč Bill Gates daroval na filantropii více než 28 miliard dolarů, zatímco někteří miliardáři úzkoprse kontrolují majetek, jenž nedokážou utratit ani za několik lidských životů? Důvodem jsou jejich dcery.

Foto: Isifa/Thinkstock

Co činí z některých mužů lakomce a z jiných štědré lidi? Proč Bill Gates daroval na filantropii více než 28 miliard dolarů, zatímco někteří miliardáři úzkoprse kontrolují majetek, jenž nedokážou utratit ani za několik lidských životů?

Překvapivou odpověď poskytla lehce provokativní studie vědců Michaela Dahla, Christiana Dezsa a Davida G. Rosse z univerzity v americké Columbii. Podle ní manželé a otcové skrblí, pokud ovšem nemají dceru... Pouhá přítomnost rodinných příslušníků ženského pohlaví, byť jen dětí, stačí prý k jejich popostrčení vstříc štědrosti.

Jsem otec syna, skrblím

Studie zkoumala více než 10 tisíc dánských společností. Zjistila, že ve chvíli, kdy se jejich majitelé stali otci, začali své zaměstnance platit méně. V průměru šlo zhruba o 100 dolarů za rok. Sociologové to vysvětlují tím, že si muži začali nárokovat zdroje firmy pro vlastní rozrůstající se rodinu, a to na úkor zaměstnanců.

Doporučujeme: Nejdůležitější muž v životě ženy? Její otec!

Když se však tým profesora Dahla ponořil do dat podrobněji, zjistil, že rozdíly ve výplatách jsou závislé na pohlaví dítěte, které se manažerovi narodilo. Otcové synů platy snížili, zatímco otcové dcer naopak zaměstnancům začali přidávat. Jak se zdá, holčičky své otce zjemňují a vyvolávají u nich pečovatelské tendence.

Dcery, sestry, matky, milenky

Je možné, aby náklonnost k malým holkám vyvolala štědrost? Návazné studie z různých oborů to potvrzují. A nejde jen o dcery, ale o ženy všeobecně, zejména sestry. Sesterská empatie a péče o druhé se otiskují i do jejich bratrů. Možné také je, že muži cítí přirozený impuls k ochraňování svých sester - spíše totiž pomohou ženě než muži.

Čtěte také: Milujete ho - ale bude z něj dobrý táta?

Série studií vedených psychologem Paulem van Langem na Svobodné univerzitě v Amsterodamu dokázala, že čím více sester muž má, tím více času později tráví s vlastními dětmi. A vyrůstá-li se sestrami, s větší pravděpodobností bude mít v dospělosti sklony ke štědrosti.

Bill Gates "před a po"

"Od těch, kterým se hodně dostalo, se hodně očekává," připomínala Billu Gatesovi maminka Mary. Přesto nejbohatší muž světa odmítl koncem 80. let radu, aby založil charitativní nadaci. Obrat přišel v roce 1993, krátce před jeho sňatkem s Melindou, která hraje zásadní roli ve směřování Nadace Billa a Melindy Gatesových. Netrvalo dlouho, a pan Gates byl třetí na žebříčku nejštědřejších filantropů v USA. Mezitím se stal otcem své nejstarší dcery Jennifer.

Následujte ženy...

Jak to vypadá, muže přiměje k méně sobeckému chování kontakt se ženami. Zisk z toho má potom celá společnost. Jak k tomu dojít? Psychologové vidí cestu ve smíšených školních třídách, v nichž budou mít kluci příležitost učit se od holek.

Další možností je jmenovat více žen do vedoucích pozic. Podle průzkumu už zmíněných profesorů Dezsa a Rosse z let 1992 - 2006, generovaly firmy, které angažovaly do top managementu ženy, v průměru o 1 % vyšší ekonomickou hodnotu. Zdá se vám to málo? V přepočtu to činí více než 40 milionů dolarů...

Ženy ve vedoucích pozicích totiž nejenže nabízejí jiné úhly pohledu, spolupráci, empatii, ochotu a schopnost dělit se o své vědomosti s ostatními. Mají také přímo zázračný vliv na muže kolem: motivují je a povzbuzují k štědřejšímu a k otevřenějšímu chování.

Často se říká, že za každým velkým mužem stojí velká žena. Ve světle nových informací by bylo na místě toto pořekadlo upřesnit: Před každým velkým mužem kráčí velká žena. Jsme-li moudří, budeme ji následovat.

zdroj: scio.cz, nytimes.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Reinkarnace: Cameron, chlapec, který žil už "předtím"

Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

9 rad pro babičku aneb Aby senioři nenaletěli zlodějům!

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama