reklama

Proč by tátové (ne)měli hlídat děti

Taky si myslíte, že na hlídání dětí jsou prostě lepší mámy? Nabízíme pár argumentů, proč jste vedle jak ta jedle!

Foto: Isifa/Thinkstock

Taky si myslíte, že na hlídání dětí jsou prostě lepší mámy? Nabízíme pár argumentů, proč jste vedle jak ta jedle!

Pro začátek si představte klasickou rodinnou situaci. Máma v domácnosti by ráda zašla na dvě hodinky s kamarádkou na kávu. "Pohlídáš prcka?" ptá se muže. Ten nemá problém. V klidu si s ním pohraje, uvaří večeři, uloží ho do postýlky a má pocit, že si večer pěkně užil.

Co mámy dělají špatně

Zato máma je v kavárně jako na jehlách: Jestli batolátko doma nepláče? Nezapomněl ho táta nakrmit? Vyčistí mu před spaním zuby? Přečte pohádku? Jasně že ano! "Ježiš, mám já to skvělého muže, že péči o dítě zvládá! Jak já jsem mu vděčná!" myslí si.

Doporučujeme: Čím tátové vytáčejí mámy k nepříčetnosti

Zatímco sedí v kavárně a měla by se bavit, je duší napůl nepřítomná. Myslí na to, co se děje doma. Má pocit, že si krade čas na úkor rodiny. Bere to, jako že jí manžel hlídáním dítěte ulevuje od povinností. Cítí vinu, že se chvilku nestará. Jenže to je všechno špatně! Proč?

1. Protože odpovědnost mají oba

Sama máma neotěhotněla. Rodičovství se týká obou partnerů, i když jde o malé dítě. To, že její pracovní kariéru momentálně nahradila péče o dítě, neznamená, že táta žádnou odpovědnost nemá.

Ostatně otcové to většinou ani tak nevnímají - to samy mámy si na svá bedra leckdy nabírají víc, než lze unést. Dobrovolně dělají čtyřiadvacítky sedm dní v týdnu a 365 dní v roce - a pak se diví, že nezvládají. To by přece nedal nikdo. Proč by také měl? Když táta hlídá, nedělá mámě laskavost, ale plní svou otcovskou roli.

2. Protože i táta také patří do rodiny

Táta by měl spoluvytvářet pravidla. Je přece plnoprávná součást rodiny, nikoli příležitostná chůva! Pro výchovu dětí znamená stejně důležitý prvek jako máma. Dává jim mužský vzor. Milují ho. Chtějí být s ním. Umožněte mu věnovat jim svůj čas, bude to ku prospěchu celé rodiny!

3. Protože nemáte, za co být vděčná

Berte jeho účast na fungování rodiny jako samozřejmost. Není to proto, že byste ji nedoceňovala - pochvala je u mužů vždy na místě! - ale protože stejnou měrou musí on doceňovat vaši roli. Buďte milá, laskavá, ochotná, chvalte...

Čtěte také: Táta všechno dovolí aneb Mámo, ty jsi zlá!

Ale nemáte důvod prosit ani cítit vděk. To, že se stará, nedělá jako službu pro vás, měl by to dělat, protože přijal svou odpovědnost. Péče o dítě je přece záležitostí obou rodičů.

4. Protože nemáte důvod cítit vinu

Tátům nevadí pečovat o děti, jsou s nimi rádi. A mámám by nemělo vadit, že jim je svěřují. I ony mají nárok na chvilku čistě jen pro sebe. A neměly by si to vyčítat. O děti je v jejich nepřítomnosti dobře postaráno.

5. Protože nemusíte myslet na všechno

Když si objednáte hlídání dítěte, sepíšete list požadavků. Je to logické, návštěva nezná vaše zvyky. Ale manžel ano. Nepotřebuje sáhodlouhé seznamy a návody: "Došly plínky? Použij papírové ubrousky. Ke svačině mu připrav mrkev s jablkem. Už jsou nastrouhané v lednici, jen je dej o hodinu dřív ven, ať nejsou moc studené..."

Váš muž je svéprávný, zvládne to po svém. Třeba jinak, než byste to udělala vy, ale v pohodě. Dopřejte mu prostor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cítím se méněcenná - jsem "jenom" máma

50 odstínů reality aneb Skutečné porno pro mámy

Nástrahy rozvařených brambor aneb Hubneme s přílohami

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama