Přirozený porod, nebo císař? Britky budou moci vybrat!
Každá nastávající maminka v Anglii se bude moci rozhodnout, zda přivede na svět své dítě při vědomí v porodních bolestech, nebo jestli zvolí operaci císařským řezem. Umožňuje to nová směrnice, která byla zveřejněna počátkem listopadu.
Každá nastávající maminka v Anglii se bude moci rozhodnout, zda přivede na svět své dítě při vědomí v porodních bolestech, nebo jestli zvolí operaci císařským řezem. Umožňuje to nová směrnice, která byla zveřejněna počátkem listopadu.
Jak informuje server Daily Mail, Angličanky budou mít svobodnou volbu. Císařským řezem budou moci přivést na svět dítě i ženy schopné rodit přirozenou cestou - třeba když se příliš bojí bolesti, nebo z kosmetických důvodů. Tento zákrok bude každé rodičce povolen jen jednou.
Respekt k volbě rodiček
U nás a ve většině dalších zemí zákrok lékaři schvalují jen kvůli vážným zdravotním důvodům. Doposud se touto cestou na ostrovech rodila asi čtvrtina dětí. Od prosince bude nová směrnice publikována NICE - Národním institutem pro zdraví a klinickou péči.
Ženy, které možnost rodit císařským řezem zvažují, budou vyzvány, aby se o ní poradily se svým gynekologem a porodními asistentkami. „Je to úžasný pokrok," konstatuje MUDr. Bryan Beattie, jeden z autorů nové směrnice. „Před deseti patnácti lety převažovaly více argumenty proti, ale od té doby se císařský řez stal mnohem bezpečnější. A je třeba respektovat volbu rodiček jako přirozenou součást rozhodovacího procesu."
Císař je drahý?
Existují samozřejmě i hlasy proti. Porodníci, kteří císařský řez bez vážných zdravotních příčin odmítají, k němu nebudou nuceni. Zastoupí je benevolentnější kolegové. Proti nové směrnici protestuje i mnoho porodních asistentek a zastánců přirozeného porodu, podle nichž je porod císařským řezem nevhodný. Tady je ovšem třeba si uvědomit, že právě porodní asistentky přijdou kvůli nové legislativě o část zakázek, jež se přesunou k lékařům-porodníkům.
Další argumenty poukazují na finanční náročnost: císařský řez je totiž o 800 liber (asi 20 tisíc korun) dražší než porod přirozenou cestou. Podle ekonomických výpočtů by britské zdravotnictví ušetřilo téměř šest milionů liber ročně, kdyby se počet císařských řezů naopak snížil o jedno procento. Na druhou stranu, podle výpočtu českých lékařů císař o tolik dražší není. Při použití oxytocinu u vaginálního porodu a při podání epidurální analgezie se cena v podstatě srovná.
Rizika nejsou tak velká
Na druhou stranu změnu podporují skupiny zaměřené na pomoc ženám zraněným při přirozeném porodu. „Nová pravidla zbavují ženy některých nesmyslných tvrzení. Rizika císařského porodu jsou nyní prezentována daleko nestranněji," podotýká Maureen Treadwellová z asociace proti traumatizujícím porodům (Birth Trauma Association).
Jedno je jisté: Ženy po náročném vaginálním porodu, který přinesl komplikace nebo neodpovídal představám matky, často hledají příště porodníka, který jim umožní císařský řez. Naopak ženy, které při prvním porodu musely podstoupit císařský řez, chtějí napodruhé obvykle rodit vaginálně.
A jaký je názor vás, zkušených maminek? Daly byste přednost přirozenému porodu, nebo císaři? Diskutovat můžete pod článkem a hlasovat v naší anketě.
zdroj: dailymail.co.uk
Argumenty pro a proti
- + Plánovaný císařský řez má stejné procento komplikací jako vaginální porod. Je prováděn odpočatým operačním týmem včetně neonatologické péče.
- + Plánovaný císařský řez nemá negativní vliv na miminko.
- + Nehrozí omotaná pupeční šňůra kolem hlavičky a přidušení dítěte, ani pohmoždění a trhliny porodních cest a následná inkontinence matky.
- + Úmrtnost matek je u plánovaného císaře zanedbatelně nízká.
- - Při samotném průběhu menší bolest
- - I plánovaný císařský řez zůstává velkou břišní operací se všemi možnými komplikacemi.
- - Po operaci zůstane jizva, jež může při případném dalším těhotenství působit potíže a vést k ukončení dalšího těhotenství opět císařským řezem.
- - Rekonvalescence je nesrovnatelně delší než u vaginálního porodu.