reklama

Otazníky kolem neplodnosti: léčba v datech a číslech

Kolik lidí na Zemi řeší neplodnost? Kolik dětí na světě se narodilo díky léčbě metodami asistované reprodukce? Kolik dětí se tak za rok narodí u nás? Povzbuzující a inspirující odpovědi najdete ve článku.

Matka s dvojčaty
Matka s dvojčaty | Foto: Profimedia.cz

Kolik lidí na Zemi řeší neplodnost? Kolik dětí na světě se narodilo díky léčbě metodami asistované reprodukce? Kolik dětí se tak za rok narodí u nás? Povzbuzující a inspirující odpovědi najdete ve článku.
 
Nemožnost přivést na svět potomky je odedávna považována za stigma, boží trest, nepřízeň osudu. Samotnými jedinci a páry je vnímána jako selhání v základních lidských, společenských a rodinných funkcích. V ČR řeší tyto problémy každý pátý až šestý pár. Informace jim pomáhají překonat psychickou bariéru a najít pomoc. Neplodnost, či lépe porucha plodnosti, je totiž v posledních desetiletích definována jako nemoc (WHO, 1977). Což napovídá, že v naprosté většině případů nejde o stav trvalý, konečný a bezvýchodný, ale o odchylku, která mívá své příčiny.

Příčiny lze léčit!

Současná definice Světové zdravotnické organizace (WHO) označuje jako poruchu plodnosti (neplodnost) stav, kdy nedošlo k otěhotnění za 12 měsíců nechráněného pohlavního styku. Po roce neúspěšných pokusů by tedy měl pár vyhledat odbornou pomoc. V některých případech se doporučuje vyhledat pomoc dříve, například při poruchách menstruačního cyklu nebo při vyšším věku partnerů.

V 90 - 95 % případů se totiž daří poruchu neplodnosti léčit. Proto také někteří odborníci raději mluví o poruše plodnosti jako přechodném stavu, zatímco neplodnost (infertilita) může naznačovat nebo být vnímána jako neměnný stav.


Zbytečný stud

Pro postižené lidi je velmi těžké o svém problému hovořit. Stydí se, trpí pocity méněcennosti, později se přidává i úzkost a deprese. Existují páry, které se odhodlají vyhledat pomoc po letech marných pokusů o početí. Možná by jim pomohlo najít cestu k léčbě, kdyby si uvědomili, že stejný problém řeší na světě miliony lidí, zejména ve vyspělých zemích. Naštěstí se o léčbě poruch plodnosti veřejně hovoří stále častěji.

 • Odhaduje se, že na Zemi žije kolem 80 milionů lidí s poruchou plodnosti.
 • Každý pátý až šestý pár v EU musí vyhledat odbornou pomoc pro poruchu plodnosti.
 • Ve většině zemí, kde funguje přesné sledování demografických dat, se potýká s poruchami plodnosti 9 % lidí.
 • Podle sledování finských odborníků se s poruchou plodnosti ve svém vlastním životě setkalo 20 % žen a 9 % mužů.
 • Za více než třiatřicet let své existence pomohla metoda IVF (umělé oplodnění ve zkumavce) 3, 8 milionu párů k vytouženému dítěti.
 • V ČR vyhledá pomoc pro poruchu plodnosti 15 % párů. První dítě ze zkumavky se narodilo v Brně v roce 1982 díky výzkumu a práci týmu pod vedením zakladatele reprodukční medicíny v ČR, profesora Ladislava Pilky.

Průlom se jmenuje Louise

Pokusy o léčbu neplodných párů jsou staré jak lidstvo samo. Magické rituály a tradiční lidové prostředky začaly v polovině minulého století postupně nahrazovat diagnostické a léčebné postupy založené na vědeckém výzkumu jako hormonální léčba či zprůchodnění vejcovodů. Skutečný průlom pak znamenal porod prvního dítěte ze zkumavky. Jmenuje se Louise Brownová a narodila se císařským řezem dne 25. 7. 1978 v Oldhamu ve Velké Británii. K jejímu početí došlo na IVF klinice v Bourn Hall v Camdridge. V lednu 2007 Louise porodila syna jménem Cameron, který byl počat přirozenou cestou.

Profesor Robert Edwards, který spolu s profesorem Patrickem Steptoe stál v roce 1978 u zrodu metody in vitro fertilizace (IVF, umělého oplodnění ve zkumavce) i u početí Louisy Brownové, dostal za svůj přínos medicíně v roce 2010 Nobelovu cenu.

Léčba neplodnosti v ČR

 • V ČR funguje 30 center asistované reprodukce
 • Podle národního registru se v roce 2007 narodilo díky metodám asistované reprodukce 3805 dětí
 • Podle národního registru se v posledních letech rodí po léčbě metodami asistované reprodukce kolem 4000 dětí ročně
 • V roce 1997 tvořil podíl dětí po léčbě neplodnosti metodami asistované reprodukce 2 %, v roce 2006 už to byla 3 %.
 • V současnosti je podíl narozených dětí po metodách asistované reprodukce přibližně stejný jako v Belgii, Francii, Švédsku či Finsku. Vyšší je jen v Dánsku (4 %)

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama