reklama

Primářka radí: Nevoďte batole za ručičky!

Je to jeden z nejmilejších rodičovských zážitků: Batole, které už stěží dohoníte po čtyřech, se začíná nejistě stavět na nohy. Maminky, které ho nadšeně vodí za ručičky, však dělají chybu. Zpomalí tím totiž vývoj chůze.

Foto: Isifa/Thinkstock

Je to jeden z nejmilejších rodičovských zážitků: Batole, které už stěží dohoníte po čtyřech, se začíná nejistě stavět na nohy. Maminky, které ho nadšeně vodí za ručičky, však dělají chybu. Zpomalí tím totiž vývoj chůze.

Nejčastější chyby rodičů, jimiž brzdí pohybový vývoj svých dětí, shrnuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Největší vývoj z pohledu pohybového ústrojí a motoriky se odehrává zhruba do osmnácti měsíců života dítěte. "Z ležícího miminka, které samo neudrží hlavičku, se postupně stává lezoucí, sedící a následně stojící a chodící človíček, který se učí poznávat svět kolem sebe. A právě v tomto období dělají rodiče největší chyby, pokud jde o pohybový vývoj jejich dětí," upozorňuje lékařka.

Sedačka i kočárek raději méně

Pohybový vývoj dítěte je totiž úzce spojen s vývojem nervové i svalové soustavy. Určité pohybové programy jsou lidem dány již při narození a postupem času se vyvíjí a zdokonalují. Proto je důležité neomezovat děti v pohybu.

Doporučujeme: Speciální hry pro nejmenší: Jak vzdělávat batolata?

"Rodiče často mají větší pohodlí, když upoutají dítě do sedačky, kočárku či chodítka. Připadá jim to tak i bezpečnější. Přirozený vývoj tím ale spíš zpomalují a ovlivňují špatným směrem," varuje Michaela Tomanová.

Jak to dělat správně? Nechte děti volně ležet na podlaze, hrací dece nebo koberci, kde nehrozí pád. Zároveň zde mají pevnou oporu a mohou se volně pohybovat a zkoušet co vše jejich tělo dokáže.

Ať si sedá samo!

Pomáhání do pasivního sedu, když dítě ještě neumí sedět samo, může vést k přetížení zádových svalů. Když prcka podložíte polštářkem a necháte ho tak dlouho sedět, zbytečně namáhá zádové svaly, které nejsou na tuto zátěž připravené.

Jak to dělat správně? Nechte dítě dělat jen to, co zvládne bez vaší pomoci. Pokud se do sedu nedostane přirozenou cestou přes bok, neposazujte jej. Až bude jeho pohybový a centrální nervový systém připravený, posadí se samo.

Opora, která brzdí

Když už se dítě pokouší o první krůčky, potřebuje oporu a dopomoc, aby nabralo jistotu. Můžete ho jemně přidržovat, ale ne dlouhodobě. Pokud ho totiž vodíte za ručičky příliš často, nebude nucené samo udržovat správnou rovnováhu. Zvykne si na oporu, čímž se celý vývoj chůze zpomalí. Při nešetrné podpoře prováděné silou můžete navíc poškodit ramenní vazy či kloubní pouzdra, které jsou u dětí v tomto věku ještě nestabilní a volná.

Čtěte také: Rozdíl mezi batoletem a psychopatem? Podle vědců žádný

Jak to dělat správně? Nechte všemu volný průběh. Pro pohybový vývoj je důležitá především fáze lezení, a čím déle bude tato fáze trvat, tím lépe. Až bude dítě připravené, začne se samo stavět třeba s oporou o křeslo či sedačku. Dítěti pomáhejte vždy opatrně, jemně a jen na co nejkratší dobu, než samo získá jistotu. "Rozhodně mu nepořizujte žádná chodítka či jiné pomůcky, protože ty nepodporují správný nácvik pohybových stereotypů," doporučuje primářka Tomanová.

Cvičte s předškoláky

V rozmezí 3 až 6 let děti rychle rostou, mění se stavba těla a struktura tkání. Toto období provází další rozvoj motoriky: držení rovnováhy, stoj na jedné noze, skákání. Pokud v tomto období nedojde ke správnému nácviku koordinace a stability a tím k dobrému vývinu centrální nervové soustavy a pohybového systému, mohou mít dětí později častější úrazy.

Jak to dělat správně? Zvolte pro předškoláka vhodnou pohybovou aktivitu, která umožní rozvíjet jeho pohybové schopnosti, zlepšovat jeho koordinaci a upevňovat jistotu v pohybu. Ideální je chůze na nerovném povrchu (pozor na úraz!), skákání přes švihadlo, kutálení, házení a chytání míče, cvičení koordinace pohybů do rytmu písniček a také zlepšování jemné motoriky.
Dítě tak získá potřebné dovednosti, upevní správné pohybové stereotypy, bude obratnější a méně náchylné k úrazům a zraněním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 pravidel: Co nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Jak se zbavit zápachu z bot? Kočičí podestýlkou!

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama