reklama

Praktické zkušenosti: Co nejvíc trápí maminky po porodu

Nedostatek zkušeností při péči o miminko, strach ze selhání, ale také osamělost a sociální vyčleněnost. To jsou hlavní problémy, s nimiž se potýkají čerstvé maminky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nedostatek zkušeností při péči o miminko, strach ze selhání, ale také osamělost a sociální vyčleněnost. To jsou hlavní problémy, s nimiž se potýkají čerstvé maminky.

"Ženy se často soustřeďují na porod, na období po něm vůbec nemyslí," konstatuje porodní asistentka Hana Šimánková. "Po porodu je potom trápí nepřipravenost. Informace, z nichž vycházejí, jsou často protichůdné, něco jiného říkají odborné rady na internetu, něco jiného zkušenosti starší generace."

Informace jsou přitom naprosto zásadní. Nepřipravené, byť šikovné maminky nedokážou řešit běžné úkony péče o dítě, které informované maminky zvládají bez problémů. Problémem je také sociální izolace. Maminky s čerstvými miminky často zůstávají dlouhé hodiny samy, plny obav, zda vše okolo dítěte provádějí dobře. Když pak do toho všeho ještě přijde nemoc, dojde k narušení už ustáleného harmonogramu dne a noci a maminky jsou ztracené - jen s velikým úsilím se jim daří nastolit zpět zaběhlý režim péče.

Mateřská centra: šikovné řešení

Mladá maminka ztrácí ze dne na den staré vazby: manžel je přes den v práci, bezdětné kamarádky nechápou její změněnou psychiku, babička (maminčina matka) v mnoha případech buď ještě sama pracuje, a když ne, tak leckdy spíš potřebuje pomoc, než aby ji poskytla. Východiskem ze sociální izolace by se mohlo stát docházení do mateřského centra, kde maminka potká ženy v podobné situaci a může si s nimi vyměňovat zkušenosti.

Další příjemnou a užitečnou možností je poporodní cvičení nebo cvičení rodičů s batolaty, ideálně, když se ženy už znají z předporodního kurzu. Maminka tak získá nejen rozumnou náplň dne, ale také kontakt s vrstevnicemi, které mají přibližně stejně staré děti. Může porovnávat, zda se její dítě chová obdobně jako ty druhé, ale také se poradit, postěžovat si... Výsledkem, který na sebe nenechá dlouho čekat, je užší kontakt s jinou maminkou. S novou přítelkyní pak mohou společně chodit na procházky, případně na nákupy a necítí se tak opuštěné.

Doporučujeme: Mateřská je za pár šupů, ženy si ji zkracují

Cvičení v centrech by však mělo mít též patřičné odborné zázemí. Nestačí si jen sdělovat osobní prožitky s mateřstvím. Odborné lektorky by měly umět při hodinách cvičení erudovaně odpovídat na dotazy maminek ohledně péče o dítě. Samotný pohyb je také důležitý: jednak hlediska poporodní rehabilitace matky, jednak z hlediska rozvoje psychomotoriky miminka, ale neměli bychom podceňovat ani hledisko sociální. Jde o čas strávený dohromady, společné sdílení. Matka není rozptýlená péčí o domácnost a dalšími povinnostmi, dítě ji po tuto dobu má jen pro sebe.

Mateřství a seberealizace

Tím, že se věková hranice prvorodiček posunula ke třiceti letům, má již většina matek ve svém zaměstnání určité postavení. Mnohé se velice těžko vyrovnávají s tím, že budou pouze pečovat o dítě a věnovat se domácím pracím. Některé maminky mají intenzivní snahu vrátit se co nejrychleji do svého pracovního oboru a snaží se proto mateřskou péči omezit nebo přesunout na jiné osoby: babičku či manžela.

Při svém rozhodování by měly vzít v úvahu, kde je hranice přijatelnosti pro správný vývoj dítěte, ale i pro ně samotné. Řešením může být větší zapojení tatínka do života rodiny: měl by se umět o miminko zástupně postarat, přebalit, vykoupat, dokázat maminku zastoupit při cvičení rodičů a batolat. Ideální by bylo vyčlenit pro maminku čas, který bude moci věnovat jen sama sobě - ať už jde o další sebevzdělávání, posezení s kamarádkou nebo třeba jen dohnání spánkového dluhu. "Čím lépe se bude maminka cítit doma s miminkem, tím déle tam vydrží," uzavírá Hana Šimánková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Menstruaci lze chápat jako selhání, říká porodník

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

reklama
Doporučené recepty
    reklama