reklama

Poznáte, na jaký sport má dítě talent?

Sport k dětem jednoznačně patří. Je to ideální způsob, jak je smysluplně zabavit a přitom rozvíjet jejich pohybové i sociální dovednosti. Musíte ovšem umět zvolit ten správný. A tam mnohdy nastává kámen úrazu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Sport k dětem jednoznačně patří. Je to ideální způsob, jak je smysluplně zabavit a přitom rozvíjet jejich pohybové i sociální dovednosti. Musíte ovšem umět zvolit ten správný. A tam mnohdy nastává kámen úrazu.

Fakt, že maminka odjakživa toužila být baletkou, ji rozhodně neopravňuje k tomu, aby dceru bez pohybového talentu nutila dřít na parketách před zrcadlem holubičky a rozštěpy! A tatínek nadšený boxer by měl překonat předsudky vůči uřvaným fanouškům Sparty, pokud jeho synovi popletl hlavu kulatý nesmysl.

Čtěte také: Kamavéda: Návod, jak vychovat z dítěte mistra světa

Ani pak ovšem nemají vyhráno. Důležité totiž není vybrat činnost, která dítě opravdu baví. Musí také zvolit sport, který mu půjde. Protože cílem sportu je vyhrávat a pro toho, kdo nemá aspoň malou šanci na vítězství, ztrácí smysl.

Boxer, nebo baletka?

S některými aktivitami se dá začít odmalička. Už v mateřské školce se děti mohou věnovat tanci nebo si užít kurzy plavání. Nejčastěji ale děti se sportem začínají v době nástupu do školy. A pak nastává dilema: Jaký zvolit?

Možností je nepřeberně, v první řadě je ale třeba brát v potaz vlohy a schopnosti. Některé dítě potřebuje vybíjet přemíru energie každodenně, jinému stačí jednou týdně. Někdo je šikovný na koordinaci pohybů, jiný má vrozenou vytrvalost, další hýří dynamikou nebo potřebuje adrenalin. Zatímco jednomu dítěti vyhovuje samotářská atletika, druhé si nejvíc užije ve sportovním kolektivu při míčových hrách.

Při výběru pamatujte i na vzdálenost sportovních aktivit od školy a domova dítěte a organizaci přesunu. A ptejte se na další výdaje: náklady spojené s cestováním v rámci turistického oddílu, sportovní vybavení, letní a zimní soustředění...

Sázka na jistotu

Sami nejste sportovci, takže nedokážete odhadnout, jaké má dítě vlohy? Můžete zkusit program SportAnalytik, který pomocí testování fyzických a povahových předpokladů určí, na jaké disciplíny mají děti přirozené vlohy a talent. Testování probíhá o víkendech a stojí 950 Kč.

Doporučujeme: Bude z dcery baletka, nebo účetní? Prozradí to test DNA

Zcela přesně pak odhalí schopnosti dítěte genetický test Genoskop Junior. Díky spolehlivé analýze DNA můžete rozvíjet schopnosti potomka na poli sportu, samozřejmě pokud je má. Když ne, alespoň víte, do čeho dítě rozhodně nenutit. Jeho cena je 2450 Kč.

Neodrazujte, povzbuzujte

Co když dítěti učaruje sport, na který vrozené dispozice nemá? I tak ho podporujte. Pokud chodí polovina holčiček ze třídy do tanečního kroužku, dopřejte ho také své princezně, i když máte neblahé tušení, že je maličko nemehlo. Sama  časem přijde na to, že tanec pro ni není to pravé ořechové. Pořád je to lepší než striktní zákaz, v jehož důsledku by měla pocit, že kvůli rodičům o něco přichází. Navíc houževnatostí a pracovitostí se dá leccos dohnat. Ale hlídejte, jestli se při sportování cítí dobře, aby se nestala pro svou nešikovnost terčem posměchu. Dítě byste neměli do aktivit nutit nebo je naopak zakazovat, nicméně rodičovské vedení zůstává nutné.

Za lenochy nemohou peníze, ale rodiče! Hlavní překážku sportování dětí totiž představuje nedostatek jejich času. Proto nebuďte líní a využijte spoustu příležitost, které se dnes ohledně sportu vašim dětem nabízejí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kolik stojí malí sportovci? Jako telefon a restaurace!

Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Vlastní dům jen za 780 tisíc a stavba 4 hodiny

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama