reklama

Pohádka na víkend: O kouzelném jeřábu

Mezi kupami písku stojí vysoký jeřáb a je mrzutý. Měl dnes spoustu nápadů, co by se ještě dalo dělat s tou hromadou panelů, cihel, pískem, hlínou a kamením. Jenže jeřábník Honza už jen zamyká řídící kabinu a spěchá domů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi kupami písku stojí vysoký jeřáb a je mrzutý. Měl dnes spoustu nápadů, co by se ještě dalo dělat s tou hromadou panelů, cihel, pískem, hlínou a kamením. Jenže jeřábník Honza už jen zamyká řídící kabinu a taky spěchá domů.

Tolik toho mohli spolu stihnout! Jeřáb to právě začalo hrozně bavit, vůbec neví, proč se tu staví jen čtyřpatrový dům, když on - jeřáb - dosáhne přece mnohem výš! Jenže na staveništi v centru města právě končí práce. Stmívá se a poslední dělníci odcházejí.

A vůbec. Pořád dělají jen to samé. A minulý týden ho dokonce nepotřebovali vůbec! Prostě ho nechali stát a hráli si s cihlami a potrubím sami! To není žádná hra, durdil se jeřáb a pak zavrtěl rozčileně malinko ramenem zleva doprava a zabručel:
"Krucajs!" A v tom se to stalo...

To je totiž kouzelné jeřábí slovo a když se takový jeřáb nespokojeně zavrtí a řekne Krucajs, objeví se stavební kouzelník. Jak jeřáb zabručel, už byl tam! Malý, v tmavém plášti a vysokých oranžových holínkách a s oranžovou přilbou na hlavě. Obhlédl situaci, udělal Hm hm, vytáhl ze záhybů pláště skládací metr a trochu ho roztáhl, ukázal na jeřáb a řekl: "Cukrajs!"

V ten moment jeřáb zmizel. A  kouzelník také. Jeřábník Honza zrovna vylezl z boudy na ukládání nářadí a vyvalil oči jako žába. Víte přece, jak se odváží jeřáb ze stavby: musí se poskládat, převáží ho veliké auto nebo i víc takových aut, podle toho, jak velký ten jeřáb je. Všechno se musí dobře naplánovat, ne každou uličkou jeřáb projede. Někdy se i zastaví doprava okolo stavby a je potřeba doprovodné vozidlo a barevné majáčky! Zkrátka jeřáby nemizí ze stavby jen tak! Je kolem toho spousta humbuku a starání a teď… Teď tu jeden jeřáb byl a najednou je pryč!

Celou noc nemohl jeřábník usnout, chodil po bytě a snažil se všechno si srovnat v hlavě. Dvakrát si kvůli tomu šlápl na železniční přejezd, který postavili doprostřed chodby malý Jirka s Filipem. Ráno se ustaraný vypravil na stavbu a celé dopoledne hledal s policisty na staveništi nějaké stopy po zlodějích. Ale nikde nic. Žádné koleje nebo rýhy, které by ukazovaly, kudy kdo jeřáb odvážel. Záhada!

A tak jeřábník Honza prochodil doma další bezesnou noc, dokud zase nešlápl bosou nohou na železniční přejezd a nezařval: "Krucajs!" V ten okamžik se před ním objevil malý mužíček v tmavém plášti, holínkách a oranžové přilbě. Usmál se na něj, sáhl do záhybů pláště a něco mu podával. Byl to jeřáb. Byl asi tak velký jako krabice na boty. Když Honza zvedl hlavu, byl kouzelník pryč.

Ráno se vrátil jeřábník na staveniště a měl pocit, že snad něco zaspal. Jeřáb vůbec nikdo nesháněl. Dokonce mu řekli, že ho přece ze stavby odváželi před týdnem, protože výškové práce jsou hotové. Jeřábník a táta Honza naposled zavrtěl hlavou a pak si vzal dovolenou. Stejně přece chtěli s Jirkou a Filipem dostavět v obýváku nádraží a dva železniční nadjezdy. Když odcházel, ani si nevšiml, že se za hromadou písku směje panáček v tmavém plášti.

Doma našel kluky v plné práci s jeřábem velkým asi jako krabice na boty. Zrovna vyzvedávali zábradlí k vysokému mrakodrapu z kostek, který vyrostl od rána vedle ledničky. Ten týden si kluci s tátou opravdu užili. Už po víkendu nebylo přes koleje a město z lega kam šlápnout.

Ale ještě něco vám musím říct. Kdybyste se koukli do kabiny toho jeřábu na hraní, mohli byste zahlédnout na přístrojové desce právě takovou pletenou čapku, jakou nosil do práce táta Honza. A na zpětném zrcátku visel docela malinký medvídek pro štěstí - přesně takový, jakého dostal Honza od kluků vloni k Vánocům.

Co bylo dál? Možná kluky časem přestalo bavit si s jeřábem hrát. Možná jednoho dne zmizel ze skříně na hračky a už nebyl k nalezení. A možná na jiném konci města začali na jaře stavět dálniční most a ráno, když přišel táta Honza do práce, našel v přivezeném jeřábu svoji čepici a medvídka pro štěstí. Možná ten jeřáb pracuje teď kousek od vašeho domu. Nebo ho máte v krabici na hračky vy!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama