reklama

Pohádka na víkend: Máte za zdí Myší Lhotu?

Ve spíži u Šimků teď jede vlak. Ale vážně. Není příliš velký samozřejmě, jezdí na dvě tužkové baterie a také má jen dvě zastávky. Nicméně pro život Myší Lhoty se už stal naprosto nepostradatelný.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ve spíži u Šimků teď jede vlak. Ale vážně. Není příliš velký samozřejmě, jezdí na dvě tužkové baterie a také má jen dvě zastávky.

Šimkovic spíž a Myší Lhotu. Koleje není za bednou od brambor skoro vidět. Vlak právě vjíždí do zatáčky za velkou sklenicí okurek. Ve stanici vlak se skřípěním zastaví a vyskáče deset myšáků, kteří dnes mají službu. Pan Šimek totiž dnes koupil pěkný kus sýra s modrou plísní a navíc je téměř jisté, že vedle košíku s chlebem bude malá miska s pěkně sametovými žampiony. Jestli se vše stihne naložit včas, bude dnes v Myší Lhotě posvícení. Jenže…nestihne!

Paní Šimková právě otvírá dveře do spíže a… "Uááá! Íííííí! Jéééžišikristepepopojďsenaněcopodívat!" strašlivě vřeští paní Šimková a balancuje v kuchyni na vysoké stoličce. Pan Šimek odloží noviny a nakoukne do spížky. Vlastně ale nenajde nic zvláštního. Jen u bochníku chleba stojí docela malá nákladní vlaková souprava a u ní se kutálí jeden žampion. Všechny myši totiž dávno naskákaly do stínu bedny na brambory. Pan Šimek něco zabrblá a nese vláček do dětského pokoje Péťovi. "Péťo, do spíže přece hračky nepatří!"

Je to nadělení. Už delší dobu měla paní Šimková nějaké podezření. Například ve středu určitě koupila dva šunkové chlebíčky. Ale večer už ve spíži nebyly. Nejdřív podezřívala Péťu, ale v sobotu zmizelo několik mrkví, celer a taky dvě syrová vejce. Ty by přece Petřík nejedl. Jenže pan Šimek prostě nechce věřit, že viděla, jak jeden z myšáků nakládá na vagon žampiony a jiný zatím kladívkem oťukává kola vagónů. Když mu to vyprávěla, dokonce jí donesl prášek na bolení hlavy a sklenici vody.

Mnohem hůř je ale v Myší Lhotě. Celá obec je slavnostně vyzdobená, uprostřed myší návsi stojí májka a stoly s bílými ubrusy, jenže na ně není co dát. Je to strašné zklamání a taky trochu ostuda. V smutku a tichu se ozve hlas nejstatečnějšího myšáka: „Dnes v noci se vydám do pokoje Péti Šimka a náš vlak najdu! Kdo jde se mnou?!"

"Já, já, já a já taky!!!" ozve se z davu a dvacet nejstatečnějších myšáků je připraveno na noční výpravu. Teď je potřeba počkat do třičtvrtě na osm, kdy pan Šimek usne u televizních zpráv s novinami na obličeji a bude možné přeběhnout obývací pokoj!

Přesně v sedm hodin padesát minut se u Šimků v obýváku objeví první myš, druhá, třetí… dvacet myší naprosto tiše našlapuje kolem pohovky s panem Šimkem. Zatáčka kolem stolku s časopisy a dále pootevřenými dveřmi až k Péťově bedně na hračky. Kde je Péťa? Přece ve vaně. Paní Šimková mu právě drbe záda a už po třetí se ho ptá, jestli opravdu ten vlak do spíže nedal sám. Teď už to bude jednoduché. Deset myšáků na každé straně nadzdvihuje víko krabice na hračky, vůdce expedice se spouští do bedny a hledá vagonky. Navrchu je medvídek bez ucha, pak několik robotů z lega, kostky, dva nákladní automobily, nějaké nářadí… ne… vlak tu prostě není. To je konec. Určitě je zavřený v té skříňce u Péťovy postele. A ta je dřevěná a na klíček. Bude trvat minimálně dva dny, než se podaří do ní vykousat dostatečně velkou díru!

To je konec. A navíc… za pár minut bude Péťa vykoupaný a maminka mu sem přijde číst pohádku! Co teď? Vůdce myšáků se rozhlíží pokojem. Dívá se, dívá a pak se jeho pátravý zrak zastaví na polici se stavebnicemi. Výborně. Deset a deset myšáků po každé straně velké krabice běží pokojem. Vpředu velitel červenými praporky udává směr. Stop! Je třeba se přikrčit za košem na prádlo, když maminka s Péťou přechází z koupelny do pokoje. Volno. Krabice i s myšáky za chvilku mizí v kuchyni. Celé balení samozřejmě myší dírou neprojde, takže je jasné, že večer najde paní Šimková před spíží prázdnou krabici od stavebnice Merkur. Záhada.

Neuplynou ani dva dny a do obchodu se smíšeným zbožím v přízemí domu povede světlíkem z Myší Lhoty kabinková lanovka. Sklad obchodu je velký a ještě dlouho bude trvat než někdo zjistí, že tu a tam chybí dvě kedlubny nebo kousek uzeného. Navíc si starosta Myší Lhoty poslední dobou nechává přivážet noviny a časopis Svět techniky.

Mizejí vám ze spíže dobroty? Běžte se mrknout, možná máte za zdí Myší Lhotu!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama