On-line šmíráci: Nikdy nevíte, kdo se dívá!
O zrádnosti internetu ve vztahu k mladým slečnám se popsaly stohy papíru. Moc se toho ovšem nepíše o malých klucích. Dnes se tedy zaměříme hlavně na nebezpečí, která skrývá internet pro zvědavé kluky ve věku okolo třinácti, čtrnácti let.
O zrádnosti internetu ve vztahu k mladým slečnám se popsaly stohy papíru. Moc se toho ovšem nepíše o malých klucích. Dnes se tedy zaměříme hlavně na nebezpečí, která skrývá internet pro zvědavé kluky ve věku okolo třinácti, čtrnácti let.
Takoví kluci už trochu vyrostli z důvěry, kterou ještě před pár lety plýtvali na celé širé okolí: rodiče se báli, aby nenasedli do cizího auta nebo neodešli s neznámým pánem zahrát si u něj doma úžasnou hru na počítači... Tato starost se sice zmírnila, nicméně klamný pocit bezpečí vlastního pokoje a komunikační obratnost dospělých mohou i velké děti na hranici puberty ošklivě zmást.
Zdání hodně klame
Není divu, moderní on-line technologie dokážou ošidit mnohé dospělé. Podívejte se s námi na jednu moc krásnou slečnu a na to, co se za tou půvabnou vílou ve skutečnosti skrývá:
A teď si představte, že váš odrůstající syn právě vyznal této "krasavici" lásku... Proč se muž ve středním věku vydává za mladou dívku? Je to jen plachý člověk, který se cítí opuštěný, a tak navazuje on-line známosti? Jde o tipaře, který z důvěřivého kluka vytáhne informace o tom, kdy odjede rodina na dovolenou a bytě bude prázdno? Nebo je to skutečný úchyl? Těžko hádat. Jisté je jen jedno - od takového člověka chcete držet syna co nejdál!
Čtěte také: Když se dcera svléká před kamerou
Jak to udělat?
Musíte naučit dítě základním pravidlům bezpečnosti na internetu, a také je musíte dodržovat vy sami. Jaká pravidla to jsou?
- Vy sami byste měli přistupovat k internetu jako k oknu, které vede přímo k vám do obýváku - když se večer svítí, patří na okno závěs nebo roleta. Nechcete přece převádět váš soukromý rodinný život všem lidem, kteří stojí ve tmě naproti na stanici tramvaje!
- Proto sledujte své děti: hlídáte je na hřišti, proč ne ve virtuálním prostředí? Umístěte počítač do společných prostor, třeba do obývacího pokoje, budete tak mít věci víc pod kontrolou.
- Stanovte, jak dlouhou dobu mohou děti na počítači strávit, ať už komunikací, surfováním nebo hraním her.
- Když vaše dítě používá počítač a vy si k němu můžete na chvilku přisednout, udělejte to. Zkuste s ním mluvit tom, co na internetu našlo zajímavého, co se mu líbí a vysvětlete mu, co je reálné a co už ne.
- Vytvořte dítěti jeho vlastní uživatelský účet
- Nainstaluje si firewall (ochrana počítače) a také antivirový a anti-spyware software.
Pokud narazíte na internetu na stránky s nevhodným obsahem, oznamte jejich existenci na národní internetovou horkou linku: www.horkalinka.net.
Soukromí ano, ale jak na to?
Češi sice patří k národům, které si na zachování soukromí hodně potrpí, ale často nevědí, jak se na internetu chovat, případně chránit před dotěrností. Podle průzkumu společnosti Intel se cítí být zahlceni informacemi z internetu tři z pěti uživatelů sociálních sítí.
Za nejvíc otravné on-line chování považují uživatelé internetu odhalování soukromí. Následuje sdílení informací, fotek či videí o každodenních banalitách. Agresivní řeči a sprostá slova obsadily třetí záporné místo. "Nejběžnější a zcela přirozenou obrannou reakcí na toto chování je nezájem a apatie. V některých lidech může přesycení informacemi vyvolat i stres nebo úzkost," vysvětluje psycholožka Lenka Čadová.
Jak jste na tom vy? Co vás poslední dobou na internetu nejvíc rozzlobilo? Báli jste se někdy o svoje dítě? Dodržujete on-line pravidla bezpečnosti? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se
Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče
Obdarujte na Valentýna i svého domácího mazlíčka