Omdlévání v těhotenství: Nepodceňujte ho!
Není to až tak výjimečné. Nastávající maminka, třeba i v raném stupni těhotenství, čeká frontu na obsloužení v lahůdkách. Najednou se jí zatočí hlava, mysl zaplaví měkká mlha... Pak cítí bolest na místě, kde se uhodila o tvrdou zem, a hledí na zvědavé obličeje, které se k ní shora sklánějí. Omdlela.
Není to až tak výjimečné. Nastávající maminka, třeba i v raném stupni těhotenství, čeká frontu na obsloužení v lahůdkách. Najednou se jí zatočí hlava, mysl zaplaví měkká mlha...
Pak cítí bolest na místě, kde se uhodila o tvrdou zem, a hledí na zvědavé obličeje, které se k ní shora sklánějí. Omdlela. A má štěstí, že si nekontrolovaným pádem na podlahu narazila jen loket a ne třeba zátylek.
Může za to krevní tlak
Problémy těhotných žen se slabostí a omdléváním jsou způsobeny nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Tyto potíže mohou ženu potkat v jakékoliv fázi těhotenství.
Během těhotenství prochází tělo spoustou pozoruhodných změn. Ženské srdce čerpá více než dvojnásobek běžného objemu krve po celém těle, naroste také oběhový systém. Tím, že se zvětší jeho rozsah, klesne tlak v tepnách a žilách. A krev těhotné ženy se primárně zaměří na plod, takže maminka může trpět nízkým tlakem. Problémy toho druhu se většinou objevují v prvních měsících gravidity, kdy se organismus maminky s nastalou situací teprve vyrovnává.
Ve vyšším stadiu těhotenství zase může v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu. Tím se přiškrtí tok krve, což vyvolává nevolnosti a závratě. Další rizikové období nastává potom po porodu, kdy se tvoří mléko a žena kojí.
V těchto případech mohou situaci stabilizovat obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku: káva a alkohol. Samozřejmě ve velmi malé míře, konkrétně u alkoholu jde o skleničku piva či vinný střik! Obecně se sice po dobu těhotenství a kojení nedoporučují kvůli dobrému vývoji miminka, v malém množství však mohou spíš pomoci.
Jak čelit omdlévání
- Pokud se budete pravidelně věnovat sportu, posílíte své svalstvo i srdce a cévy, které pak budou reagovat pružněji a snáze snížený nebo zvýšený tlak vyrovnají.
- Pijte dostatek tekutin, přiměřeně se hýbejte a nešiďte spánek.
- Nestůjte dlouho na jednom místě.
- Vyhýbejte se vydýchaným malým místnostem.
- V horkých dnech se držte ve stínu.
- Zvedejte se z lůžka pomalu. Nejdřív se posaďte, spusťte nohy dolů, zvolna se postavte. Pokud cítíte, že se vám i tak točí hlava nebo dělají mžitky před očima, chvilku počkejte, případně se znovu posaďte a postupujte pomaleji.
- Pamatujte, že aktivity nalačno vedou k mdlobám, hladový organismus je totiž o hodně slabší.
- Jakmile se vám před očima začnou dělat mžitky, hučet v uších a dělat se nevolno, dřepněte si na bobek nebo rovnou sedněte. Pokud to nepomůže, lehněte si a zvedněte nohy nad úroveň hlavy, tím se mozek prokrví. Jste-li venku, nestyďte se poprosit o pomoc kolemjdoucí.
Čím je omdlévání nebezpečné?
Omdlévání samotné není pro těhotnou ženu nebezpečné, pokud nezůstane v bezvědomí delší dobu, čímž dochází k nedostatečnému zásobení mozku kyslíkem. Závratě a omdlévání však hrozí druhotně nepříjemným úrazem při pádu, a to mamince i plodu. Jsou o to nebezpečnější, že se může poškodit plod, dojít k potratu či předčasnému porodu. Proto nepodceňujte situaci a cítíte-li, že omdlíte, uvítejte mdloby raději vsedě.
zdroj: Zdravě.cz