reklama

Nové státní maturity: neefektivní byrokracie!

Studenti mají za sebou ústní maturitní zkoušky. Jaké vnímají kantoři první dojmy? Jsou nové státní maturity lehčí, nebo těžší?

Foto: Ondřej Besperát

Studenti mají za sebou ústní maturitní zkoušky. Jaké vnímají kantoři první dojmy? Jsou nové státní maturity lehčí, nebo těžší?

Studenti skládají zkoušku z češtiny a jako druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina zvolila cizí jazyk. U ústních maturit z češtiny zatím propadlo 3,8 % studentů, z cizích jazyků pak zkoušku dospělosti neudělalo 5,4 % maturantů, přičemž z němčiny propadali častěji než z angličtiny. Celkem neprošlo ústní částí nových maturit 6,5 % studentů.

To je asi o polovinu méně než loni. Jenže letos byli kantoři kvůli jednotnému zkoušení přísnější už předem, a tak ke státním maturitám nepřipustili 11 % dětí, tedy čtyřikrát více než v minulých letech. Z těch, kteří již odmaturovali ústně i písemně, propadlo 7 %. Podle odhadů si tak nové zkoušky dospělosti zopakuje na podzim asi pětina ročníku včetně těch, kteří nyní nebyli k maturitě připuštěni. To představuje 20 000 studentů.

Písemky střežené jako v Pentagonu?

Ústní části maturity odhalily už i některé velice špatné školy. Na 48 školách z celkových 1262 propadlo 30 % studentů z angličtiny, na 8 školách se pak okolo 30 % pohybovala neúspěšnost z češtiny.

Drtivá většina maturantů (96 %) přitom zvolila nižší úroveň obtížnosti. Vysoké školy se totiž k uznávání maturitních výsledků při přijímacích zkouškách staví vlažně, a tak se žáci zbytečně neučí na maturitu a raději věnují ušetřený čas přípravě na konkrétní vysoké školy.

Minulý týden pak zahájily jednotné písemné maturity. Papíry se zapečetěnými testy rozvezla do škol najatá a přísně střežená auta, aby nedošlo k úniku zadání ještě před zkouškou. „Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu. Přidělali jsme strašně moc práce ředitelům a učitelům," podotkl ministr školství Josef Dobeš. Přesto informace o konkrétním zadání už pronikly na internet.

Víte, že...

-náklady na odmaturování jednoho studenta (zkušební dokumentace) činí 120 Kč? Celkem je to 9 mil. Kč

-nové maturity se připravují 14 let?

-nové maturity přišly celkem na 680 milionů korun?

-letos se jednotných maturit zúčastní téměř 99 000 studentů?

Příliš snadné!

Mnohým ředitelům, zejména gymnázií, se státní zkouška zdá příliš snadná. Proto plánují žáky otestovat daleko důkladněji ve školní části maturity, o němž rozhoduje ředitel školy. "Písemné práce například z matematiky budou na naší škole určitě obtížnější než státní maturita, a to i ve srovnání s vyšší verzí. Od studentů budeme chtít skutečně komplexní práci," uvedla ředitelka Gymnázia Christiana Dopplera Renata Pauchová.

O snazší verzi maturity se vyjadřuje s despektem: "To skoro považuji za degradaci matematiky. Takové příklady bych jako matematikářka nepoužila ani při výkladu, protože by se na nich nedaly ukázat všechny aspekty. Jsou to úlohy pro prváky nebo druháky," říká.

V tom se s ní shoduje i učitel angličtiny na odborné střední škole Petr P. "Kritéria jsou nastavena tak, že téměř nelze maturitu neudělat. Po studentech chceme daleko méně vědomostí a daleko složitěji je zkoušíme a vyhodnocujeme. Důraz není kladen na reálie, ale na schopnost komunikovat. To by měl zvládnout i šikovný žák prvního ročníku, pokud je ze základky dobře připravený. Kdyby dokázal plynně mluvit, prošel by," říká učitel a dodává: "Je to strašná byrokracie. Na to, kolik jsme investovali času a energie do školení, výsledný efekt naprosto neodpovídá."

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama