reklama

Nové písmo: Pro školáky radost, pro učitele práce navíc

Od školního roku 2013/2014 budou moci základní školy učit nové písmo Comenia Script. Alternativu k současnému klasickému písmu povolilo Ministerstvo školství ČR na základě úspěšného dvouletého testování. Co to  bude pro prvňáčky znamenat?

Školáci
Školáci | Foto: Profimedia.cz

Od školního roku 2013/2014 budou moci základní školy učit nové písmo Comenia Script. Alternativu k současnému klasickému písmu povolilo Ministerstvo školství ČR na základě úspěšného dvouletého testování.

Co to bude pro prvňáčky znamenat? V první řadě zjednodušení. Comenia script je písmo moderní a praktické, které způsobem psaní umožňuje vytvořit specifický a přitom čitelný individuální způsob zápisu. Děti si ho dokážou uzpůsobit lépe než to klasické, což je výhodou hlavně pro disgrafiky, leváky či žáky pocházející z dvoujazyčných prostředí. Nové písmo je totiž jednodušší a podobné tiskacímu. Vyhovuje tak nejen běžným žákům, ale hlavně  dětem s poruchami učení.

Comenia Script: Co o něm nevíte

Písmo vychází z renesanční italiky a vzhledem připomíná tiskovou kurzivu. Výhodou jednoduchých tvarů je rychlejší zvládnutí dovednosti psát, ale i možnost přizpůsobit písmo své osobnosti. Jeho autorkou je Radana Lencová, doktorandka VŠ UMPRUM.

V současnosti se snažíme striktně držet složitých tvarů v písance, ale když dojde na rychlé psaní, často po sobě ani sami nemůžeme některá slova přečíst. U písma Radany Lencové to téměř nehrozí díky naprosto zřetelným triviálním tvarům bez ozdob. Podle vlastního průzkumu autorky je při rychlém psaní dokonce toto písmo pro všechny čitelnější než vypsané současné psací písmo.

Jednodušší tvary písma jsou patrné zejména u velké psací abecedy, například velké psací S nebo L se píšou téměř stejně jako tiskací. Další velký rozdíl tkví v tom, že písmena se při psaní vůbec nespojují, pouze přiřazují. Spojování totiž zhoršuje čitelnost písma. Písmena Comenia Script mají sice ligatury, ale jsou to jen náznaky napojení. Při rychlém psaní pak může dojít ke spojení některých písmen (dvou, tří, ale je to zcela na volbě majitele rukopisu).

Maminka netančí u tyče aneb Kontrolujte úkoly!

Pro žáky s dysfunkcemi představuje značné ulehčení možnost psát diakritická znaménka nad písmeny ve slově okamžitě, nikoli až po dokončení slova, jak se ve většině škol praktikovalo kvůli dodržení plynulosti písma a navazování tvarů. Důsledkem ovšem bylo, že kvůli tomu žáci často na znaménka úplně zapomínali.

Nové písmo, nové možnosti i obtíže

Děti jsou z nového písma nadšené, tvary se učí snadno a rychle. Učitelé prvních tříd ovšem poněkud váhají. Pro ně totiž nové písmo znamená spoustu práce navíc. Radikální změna výuky psaní si vyžádá jiné slabikáře a písanky i jiný přístup pedagogů, nemluvě o tom, že se sami kantoři budou napřed muset nové písmo naučit.

Na tak masovou změnu není školství zcela připraveno, takže s ní začíná postupně. Školy, které budou chtít novinku vyučovat, musí napřed získat souhlas rodičů. Musí též rodiče upozornit na případné problémy, které by jejich dítě mohlo mít s přestupem na jinou školu, která dosud vyučuje písmo postaru. A v neposlední řadě musí škola zajistit kvalifikovaného a nadšeného pedagoga, vyškoleného ve výuce tohoto typu psaní.

Přesto to vypadá, že se vložená námaha vyplatí. Jaký názor na nové písmo máte vy? O tom můžete hlasovat v anketě.

zdroj: msmt.cz, lencova.eu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Samuel: Křičeli na něj "zrůdo", protože chtěl být dívka

Nejkrásnější a nejoblíbenější česká jména roku 2012


reklama
Doporučené recepty
    reklama